Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 25.9.2023
sk
Vladislav
cz
Zlata

Či už ide o mládežnícke výmeny, tréningy pre pracovníkov s mládežou alebo samotné dobrovoľníctvo, projekt Európskej únie Erasmus+ vám sprístupní objavovanie nových kútov zeme úplne zadarmo.

Cestuj a spoznávaj svet zadarmo

Výhodou Erasmus+ je to, že nie je podmienkou byť študentom, a organizácie, ktoré vypracovali projekt, vám preplatia všetky náklady vrátane cesty, ubytovania či stravy. Ľudia si často myslia, že Erasmus je výlučne pre študentov vysokých škôl, a preto ani ďalej s hľadaním nepokračujú. Faktom je však to, že neformálne vzdelávanie, akým je napríklad kategória mládežnícke výmeny, je prístupné rôznym vekovým kategóriám, a to napríklad pre maloletých, študentov, ale aj absolventov a starších ľudí.

Shutterstock

Pointa je jednoduchá

Hlavnou úlohou projektov Erasmus+ je nadobudnutie takzvaných „soft skills“, ktoré jednotlivcom pomáhajú rozvíjať kritické myslenie, proeurópske myslenie, komunikáciu v cudzom a tiež materskom jazyku a mnoho ďalších. Jednou z úloh je poukázať na kultúrnu rozmanitosť, ktorá má v Európe čoraz väčšie zastúpenie v podobe rôznych náboženstiev, etnicity a podobne. Buduje kultúrnu a európsku identitu v každom z účastníkov. Nevyhnete sa ani zábave, ktorá je na každom projekte nezabudnuteľná. Skončením workshopov, ktoré máte cez deň povinné, sa končia „formality“ a vy sa môžete baviť s ostatnými, ako len chcete.

Aktuálne témy, otriasajúce demokratickými spoločnosťami

Priučiť sa na týchto projektoch môžete v rôznych témach. Sú to najmä témy, ktoré aktuálne rezonujú v spoločnosti. Okrem tejto neformálnej stránky vzdelávania, ktorá je na projektoch Erasmus+ nosnou, budete mať možnosť spoznávať ľudí z rôznych kútov sveta a budovať si priateľstvá, ktoré vám otvárajú dvere do sveta, v akomkoľvek kontexte.

Shutterstock

Zadarmo chutí lepšie

Je to úplne zadarmo. Jediné, čo musíte spĺňať, je rozhranie vekovej kategórie, ktoré sa každým projektom líši, a preto sa nemusíte báť, že len kvôli veku nezapadnete. Stretli sme sa už aj s tým, že na mládežníckych výmenách boli ľudia starší ako 40 rokov, zastávali funkciu „team leader“. Každá národnosť má na projekte svojho „vedúceho“, ktorý dohliada len na to, aby boli jemu zdôverení účastníci na workshopoch včas.

Celoživotné priateľstvá a lásky

Erasmus+ je skvelým kanálom získavania si priateľov, alebo aj romantických väzieb na celý život. Zábava na takýchto projektoch neabsentuje. Ten, kto už na podobnom projekte doma alebo v zahraničí bol, vie, o čom hovoríme. Bonusom je aj to, že aj ľudia s nižšími finančnými príjmami si týmto spôsobom môžu cestovať po svete, učiť sa a získavať skvelé kontakty, priateľstvá a možno aj partnera na celý život. To všetko vďaka projektom od Európskej komisie.

Nadobudnite zručnosti, ktoré vás osobnostne posúvajú vpred

Sami sme boli svedkami mnohých ľúbostných afér medzi účastníkmi projektu. „Aj po projekte sa s účastníkmi z predošlých Erasmov stretávame a vytvorili sme si tak puto na celý život s ľuďmi spoza hraníc. Osobne som mal románik s dievčatami z rôznych krajín, ktoré trvali niekoľko mesiacov, naučil som sa základy mixovania hudby, digitálny marketing a správu reklám, komunikovať s ľuďmi v cudzích jazykoch a základy tých, ktoré som sa v živote neučil,“ povedal pre EMEFKA účastník projektu Erasmus+.

Dokázalo sa aj to, že až 33 % „erasmákov“ má zahraničné lásky, z toho 27 % ľudí s nimi má dlhodobý vzťah. Preukázalo sa aj to, že na Erasmoch sa od roku 1987 počalo už viac ako milión detí. Preto, ak by ste aj na Erasme mali nejaký románik, odporúčame ochranu.

Shutterstock

Vyhľadávanie projektov nebolo ľahšie

V súčasnosti je veľmi ľahké vyhľadať nejaký z popísaných projektov na facebookových stránkach. Po zadaní kľúčových slov „erasmus+“ alebo „youth exchanges“ vám vyhodí nesmierne množstvo skupín, kde sa môžete prihlásiť. Takéto vyhľadávanie vrelo odporúčame. Na Slovensku existujú aj mládežnícke organizácie a agentúry. Tie vám celý projekt sprostredkujú, no väčšinou si pýtajú zbytočný účastnícky poplatok za posunutie projektu k vám.

Ísť na takýto projekt je jedinečná možnosť, ktorá vám obráti svet naruby. Zistíte, ako jednoducho čerpať z výhod Európskej únie, a otvoria sa vám dvere kdekoľvek vo svete. Po každom projekte získate aj certifikát s názvom YOUTHPASS. Je možné ho využiť na pohovoroch. Z vlastnej skúsenosti hovoríme, že tieto certifikáty dopomohli na pohovore ku konečnému prijatiu do danej práce.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.