Streda 26.1.2022
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

S takzvaným Prípadom olovených masiek si sa možno ešte nestretol, ale v kruhoch milovníkov záhad ide o pomerne známu a tajomnú udalosť. V jej centre je smrť dvoch brazílskych elektrotechnikov Manuela Pereiru da Cruz (32 rokov) a Miguela Josého Viana (34 rokov). K ich úmrtiu došlo v roku 1966 za záhadných okolností. Prípad je dokonca niektorými bádateľmi spájaný s mimozemšťanmi.

V tomto článku sa naň pozrieme trochu bližšie.

Nenápadní mladíci

Ako sme napísali vyššie, Manuel Pereira da Cruz a Miguel José Viana pracovali ako elektrotechnici v brazílskom meste Campos dos Goytacazes. Podľa dostupných informácií boli dvaja muži dobrými priateľmi a často pracovali spoločne. Zameriavali sa hlavne na opravu televízorov. O ich osobnom živote toho nie je známe veľa, ale podľa všetkého išlo o obyčajných mladých ľudí, ktorí nemali žiadne problémy. Obaja boli ženatí a mali vlastné rodiny.

Brazilian government/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Lead_Masks_Case#/media/File:Manoel_Pereira_da_Cruz_e_Miguel_Jos%C3%A9_Viana.jpg)

17. augusta 1966 obaja muži svojim priateľom a manželkám oznámili, že musia na čas odcestovať, aby si kúpili nejaké nástroje a materiály do práce. Z tejto cesty sa už ale nevrátili. Ich telá objavil o tri dni neskôr v lese blízko mesta Niterói mladík Paulo Cordeiro Azevedo dos Santos, ktorý tam bol na love.

Záhadná smrť

Na miesto bola privolaná polícia, kvôli náročnému terénu sa ale k telám dostala až na druhý deň (teda 21. augusta). Pri obhliadke muži zákona zistili, že obaja mŕtvi mali na tvárach olovené masky, ktoré im zakrývali oči. Ležali vedľa seba, čiastočne prikrytí trávou. Oblečení boli do nepremokavých pršiplášťov, pod nimi mali slušivé obleky. V blízkosti tiel polícia našla prázdnu fľašu od vody a ruksak s dvomi mokrými uterákmi. Nikde okolo nebol náznak zápasu.

Pri ich telách sa našiel aj malý zápisník, v ktorom sa písali nasledovné vety: „16:30: byť na určenom mieste. 18:30: prehltnúť pilulky. Keď sa dostaví účinok, chrániť sa kovovou maskou a čakať na dohodnutý signál.“ Nasledoval akýsi kód, zložený zo symbolov a čísiel, ktorý ale dodnes nebol rozlúštený.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/crime-scene-investigation-female-corpse-lying-1395908957)

Tieto bizarné poznámky celý prípad ešte viac skomplikovali. Telá boli odvezené na pitvu, kde sa zistilo, že nemajú žiadne poranenia (vonkajšie ani vnútorné). Na druhej strane treba dodať, že toxikologické testy vykonané neboli, pretože vnútorné orgány boli v značnom štádiu rozkladu. Pri samotnej pitve sa ale nenašli žiadne stopy po nejakých jedoch. Lepší obrázok však mohli poskytnúť práve toxikologické skúmania.

Vyšetrovanie

Polícia rozbehla pátranie a začala vypočúvať rodinu a priateľov Manuela a Miguela, ako aj náhodných svedkov. Na základe ich výpovedí sa im podarilo zistiť, že muži 17. augusta o deviatej ráno nastúpili na autobus a odviezli sa do mesta Niterói. Tu si zakúpili pršiplášte a fľašu minerálky. Podľa svedkov sa muži ponáhľali a pôsobili nervózne a rozrušene.

Údajne s nimi nebol nikto tretí, ale jeden svedok vypovedal, že na miesto, kde ich napokon našli mŕtvych, ich odvážal na džípe neznámy muž s blond vlasmi a že v aute sedeli ešte ďalší dvaja neznámi ľudia.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/lone-car-parked-on-side-road-1714985500)

Polícii sa tiež podarilo zistiť, že mladí muži sa zaujímali o fenomén UFO a mimozemšťanov. Jeden ich priateľ policajtom prezradil, že Miguel sa mu zveril s tým, že dokáže komunikovať s inteligentnými mimozemskými civilizáciami. Jeden z mužov navyše mal pred odchodom svojej neteri povedať vskutku záhadnú poznámku. Povedal jej, že „si musí niečo overiť“ a keď sa vráti, tak „tej historke o špiritizme uverí“. Na čo presne ale táto veta narážala, nie je známe.

Tieto náznaky však vzbudili vo vyšetrovateľoch domnienku, že Manuel a Miguel verili, že sa majú stretnúť s mimozemskými bytosťami. Za zmienku stojí aj svedectvo ženy, ktorá vypovedala, že v deň úmrtia oboch mužov videla na oblohe zvláštny objekt v tvare vajca, ktorý svietil oranžovou farbou a vychádzali z neho modré lúče. Keďže ale toto svedectvo prišlo až po náleze tiel a zverejnení hypotézy s mimozemšťanmi, polícia ho nepokladala za príliš hodnoverné.

Analýze bol podrobený aj nájdený notes s poznámkami. Zaujímavé je, že niektorí priatelia mužov tvrdili, že písmo v ňom nespoznávajú. Napísal teda záhadné poznámky niekto tretí?

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/ufo-landing-forest-night-science-fiction-1124920166)

Stretnutie s mimozemšťanmi?

Čo sa teda s mladými elektrotechnikmi stalo? Ako zomreli? Prvá možnosť, ktorá sa ponúka, je, že muži sa predávkovali nejakou drogou. Počas vyšetrovania vyšlo najavo, že Manuel a Miguel sa zaujímali o UFO a nadprirodzené javy, boli dokonca členmi klubu spiritualistov. Táto skupina mala často užívať psychedelické drogy, ktoré vnímala ako hlavný „kanál“ spojenia s mimozemšťanmi z Marsu.

Keďže však nemáme toxikologickú analýzu, nie je jasné, či bolo príčinou smrti naozaj predávkovanie. Iné teórie hovorili o tom, že muži boli napadnutí členmi nejakej sekty, avšak vzhľadom na absenciu poranení je to vysoko nepravdepodobné.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/close-view-legs-dead-body-wrapped-574082326)

Do úvahy prichádzala aj lúpežná vražda, keďže obaja muži mali pri sebe pri odchode pomerne veľkú sumu peňazí (časť z nej sa nikdy nenašla). Divokejšie teórie hovorili, že muži spáchali samovraždu, aby sa preniesli na Mars (či inú planétu) alebo do inej dimenzie. Masky im v tomto prípade mali slúžiť ako ochrana pred silným svetlom či rádioaktívnym žiarením, ktoré si s touto cestou spájali.

Nebol by to prvý podobný prípad. Stačí si spomenúť napríklad na sektu Nebeská brána (venovali sme sa jej aj v článku o sektách), ktorej členovia sa predávkovali, pretože verili, že sa tým teleportujú na vesmírnu loď. Úmrtie Manuela a Miguela dodnes nie je vyriešené a celé vyšetrovanie napokon bolo odložené pre nedostatok dôkazov.


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 1

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť