Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Chceš mať zo svojho syna hokejistu? Toľkoto stojí výbava (ROZHOVOR)

Takýmto spôsobom môžeš ušetriť.


Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji bežia v plnom prúde a Slováci ich sledujú plní nadšenia. Podaktorí sa určite zamyslia nad tým, aké by to bolo stáť na ľade v plnom výstroji, alebo ak majú deti, tak možno začnú uvažovať nad tým, že by ich dali na hokej. Iste ich však zaujíma, čo takáto cesta sprevádza a koľko stojí takáto výbava.

My sme sa rozhodli osloviť špecializovaný hokejový obchod SportHockey a zisťovali sme to, v akom veku je najlepšie s hokejom začať či taktiež koľko celá výbava stojí. Okrem toho sme sa pýtali aj na to, či sa dá nejak pri nákupe ušetriť, ale aj to, aké sú najnovšie hokejové trendy. Na otázky nám odpovedal 23-ročný Dávid, ktorý v obchode pracuje a zároveň hráva hokej, ide teda o dávku autentickosti.

Chcem, aby moje dieťa hralo hokej. Kedy je ideálne začať a koľko ma vyjde kompletná výbava? Koľko stojí hranie hokeja ročne?

Ideálne je začať čo najskôr, tak okolo 3-4 rokov. Pre deti je najdôležitejšie, aby čo v najmladšom veku pochopili, ako funguje tímový šport, a aby sa naučili správnu techniku korčuľovania. Čo sa týka cien, rok čo rok rastú, hlavne ak sa bavíme o najvyšších radách vystrojov. Samozrejme, dá sa zohnať vstupný výstroj aj s hokejkou do 600 až 700 eur

Prasknuté lebky aj pomliaždené semenníky. Najbrutálnejšie hokejové zranenia všetkých čias

Mohlo by ťa zaujímať:

Prasknuté lebky aj pomliaždené semenníky. Najbrutálnejšie hokejové zranenia všetkých čias

Najpopulárnejším športom na svete je futbal, no hovorí sa, že národným športom Slovákov je hokej. Je to naozaj tak? Viete zo svojej skúsenosti povedať, že sa hokej na Slovensku teší záujmu mládeže?

Hokej bol pre Slovensko odjakživa významný šport. Osobne si myslím, že v posledných pár rokoch je sledovanejší ako futbal, alebo aspoň na rovnakej úrovni. Dnešná generácia má veľa vzorov, ku ktorým môžu vzhliadať, čo je, samozrejme, pre nábor nových malých hokejistov výborné

Chceš mať zo svojho syna hokejistu
SportHockey
Dá sa povedať, že v posledných rokoch popularita hokeja na Slovensku rastie? Ako to bolo v priebehu rokov?

Ako som sa vyjadril vyššie, určite áno. Hlavne vďaka momentálnym udalostiam s našimi mladými hokejistami, ktorí si tvoria výborné portfólio v zámorí. Dá sa povedať, že sme mali vždy generačné hviezdy alebo vzory, nikdy nebolo dlhé obdobie bez niekoho úspešného z našej krajiny. 

Aké sú základné prvky hokejovej výbavy, ktoré by mal mať každý začiatočník? Existuje prípadne nejaké doplnky, ktoré by ste odporučili začínajúcim hokejistom?

Veľkou pomocou pri úplných začiatočníkoch vo veku od 3 do 9 rokov sú vstupné sety, ktoré obsahujú holenné chrániče, lakťové chrániče, rukavice, nohavice, vestu a niekedy aj vak. Je to v podstate celý spodný výstroj a rodič už musí dokúpiť iba korčule, prilbu, nákrčník a hokejku. Prvky, ktoré by som odporučil na začiatku, sú chrániče na nože, na ktoré sa často zabúda, ušetrí to životnosť nožov a netreba ich tak často brúsiť

Čím sa líši hokejová výbava pre deti od výbavy pre dospelých?

Samozrejmá odpoveď, ktorú by asi všetci čakali, je, že je drahšia. Deti majú kvalitný výstroj, ale rastú, a teda netreba mať vždy najvyššie rady ani najdrahšie hokejky alebo korčule. Vydrží to niekedy maximálne sezónu alebo pol sezóny pri rýchlom raste, preto si dospelí kupujú vyššie modely kvôli trvácnosti

Chceš mať zo svojho syna hokejistu
SportHockey
Existuje rozdiel vo výbave pre rekreačných hráčov a pre hokejistov, ktorí hrajú súťažne?

Áno, rekreačný hokejista nebude potrebovať korčule za 1400 eur, ktoré sú natvarované priamo na jeho nohu, pretože to nevyužije alebo mu to netreba. V podstate celý hokejový výstroj sa radí na rôzne rady, kde si človek vie zvoliť cenovo aj kvalitatívne, čo mu bude vyhovovať. Zvyčajne sa pýtame, koľkokrát do týždňa zvyknú hrávať alebo aký majú rozpočet, a podľa toho sa riadime ďalej

Je veľký rozdiel medzi nákladmi na hokejovú výbavu pre dieťa a pre dospelého? Prípadne, aké sú najlacnejšie a najdrahšie varianty hokejovej výbavy? 

Určite áno, dospelý výstroj je od detského o takých 30 % drahší, ale ako hovorím, dospelí väčšinou volia iné rady ako deti, čiže ceny sú potenciálne vyššie. Dajme tomu, že ak sa bavíme o rovnakom rade detských korčúľ a dospelej veľkosti, cenový rozdiel bude tak 100 až 150 eur.

Nezabúdajme, samozrejme, na fakt, že detské korčule sú vyrábané tak, aby nezničili ich nohy a nemali v budúcnosti problémy, čiže budú mäkké, dospelý človek by také korčule vedel využiť možno na verejné korčuľovanie alebo raz ročne na jazero

Chceš mať zo svojho syna hokejistu
SportHockey
Od čoho sa odvíja cena hokejovej výbavy? Hrá rolu najmä kvalita a materiál, alebo robí veľa aj značka?

V poslednej dobe už na trhu figurujú najmä tri, respektíve štyri giganty, sú to Bauer, CCM, Warrior a True. V poslednej dobe sa do povedomia dostáva aj True, ale je to stále menej vnímaná značka, keďže konkurencia medzi týmito značkami je vysoká, všetci sa snažia držať sa rovnakých cien.

A áno, o cene veľmi rozhodujú použité materiály a ich kvalita. Výborný príklad je drevená hokejka, ktorú môžete mať za necelých 25 eur, a najnovší model od Baueru, ich PROTO-R s vláknami borónu, ktoré sú obtočené pozdĺž shaftu hokejky pre jej pevnosť a ľahkosť, ktorého cena sa vyšplhala na 330 eur

Otestuj sa: Spoznáš slovenského hokejistu podľa fotky?

Mohlo by ťa zaujímať:

Otestuj sa: Spoznáš slovenského hokejistu podľa fotky?

Dá sa ušetriť na hokejovej výbave? Ak áno, ako? Predávajú obchody aj použité vybavenie?

Niektoré obchody majú aj málo použité vybavenie, ktoré v sebe má ešte dostatok života, za potenciálne nižšiu cenu. Ďalším dobrým spôsobom, ako ušetriť, je voliť radšej niečo drahšie, čo vydrží dlhšie, než kupovať vždy najlacnejšie, pretože sa to rýchlejšie opotrebuje

Na čo by si mali dať rodičia pozor pri nákupe hokejovej výbavy pre svoje deti, ale prípadne aj dospelí?

Hlavne, aby výstroj správne sedel, aj keď zo skúsenosti viem, že je príjemnejšie, keď nemusíte kupovať nové korčule alebo výstroj každý rok a ušetriť, ale deti často nevedia povedať, či im to správne sedí, preto musia rodičia uvážiť, či bude lepšie, keď sa ich malí hokejisti budú trápiť s väčšinou veľkým nesediacim výstrojom. Treba to hlavne kontrolovať, pretože deťom to je často úplne jedno. 

Chceš mať zo svojho syna hokejistu
SportHockey
Ako vybrať hokejku a korčule správnej veľkosti pre dieťa? Je dôležité, aby si dieťa hokejovú výbavu pred kúpou vyskúšalo, alebo je bezpečný aj online nákup?

Hokejka by mala byť vo výške medzi nosom a bradou, keď sa postaví na špičky, korčule môžu byť o pol čísla väčšie, aby aj chvíľu vydržali. Každý kus výstroja podľa mňa treba skúšať, každý má iné telo a iné proporcie, preto treba hľadať správne sediaci model a značku.

Aké sú najnovšie trendy v hokejovej výbave? Je niečo, čo by nemalo jednoznačne hokejistom chýbať?

Po nedávnej nehode v anglickej lige (pozn. red.: hráčovi prerezala korčuľa iného hráča krk) sa rozhodlo vo veľa kluboch, že nákrčníky budú povinnou súčasťou výstroja aj v mužskom hokeji. Po 18 rokoch má každý hráč na výber, či ho nosiť bude alebo nie, no osobne si myslím, že hlavne amatérski hokejisti by kvôli zraneniam spojenými s nehodami z nepozornosti mali zvážiť ochranu krku a tváre

 1. Dal by si svoje dieťa na hokej?

  1. Áno, jasné
  2. Asi skôr nie
  3. Absolútne nikdy
  204 hlas(y/ov)
  Share Your Result
Ak niekto potrebuje služby spojené s hokejovou výbavou, ako sú oprava, brúsenie korčúľ či podobne, na koho sa má obrátiť?

Nechcem robiť nikomu reklamu, ale ak niekto potrebuje poradiť, určite sa obráťte na špecializované obchody, tam vedia poradiť so všetkým a majú s tým dlhoročné skúsenosti. Aj keď vám kamarát poradí to a to, lebo počul tam a od toho, nemusí to byť vždy pravda, radšej zavolajte alebo sa choďte poradiť s expertmi, určite vám poradia a pomôžu. Online portály a YouTube návody nemusia dopadnúť vždy tak, ako očakávate, ak nemáte žiadnu doterajšiu skúsenosť


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.