Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Chceš sa cítiť ako slávny čarodejník Harry Potter? Navštív tieto miesta v Európe, niektoré ťa možno prekvapia

Na týchto miestach sa budeš cítiť ozaj čarovne.


Asi si myslíš, že na to, aby si sa cítil ako vo svete najslávnejšieho mladého čarodejníka Harryho Pottera, musíš navštíviť špeciálne štúdiá, opak je však pravdou.

Atmosféru, akú zažívali postavy z pera J. K. Rowlingovej, ti ponúknu nasledovné lokality. Niektoré sú originálne miesta použité vo filmoch, no na zozname sa môžu nájsť aj také, ktoré ťa prekvapia. Poď sa spolu s nami na ne pozrieť.

Skutočná Privátna cesta 4

Ak by si chcel navštíviť Privátnu cestu 4, na ktorej sa nachádzal dom Harryho strýka a tety, nemusíš nutne navštíviť repliku vo Warner Bros. štúdiách. Slávna ulica sa nachádza približne 40 míľ západne od Londýna na adrese 12 Picket Post Close, Bracknell, Berkshire.

Warner Bros. tento dom použili len asi na dva týždne počas natáčania filmu Kameň mudrcov. Vo zvyšných filmoch sa používa replika domu postavená v londýnskom štúdiu.

York – inšpirácia pre Šikmú uličku

Shambles je jedným z najznámejších unikátov mesta York a jednou z najlepšie zachovaných stredovekých nákupných ulíc v Európe. Predpokladá sa, že sa svojimi dláždenými uličkami a históriou dýchajúcimi budovami stala inšpiráciou pre Šikmú uličku z filmovej ságy o Harrym Potterovi.

Shutterstock

Shambles/York

Cesta Rokfortským expresom?

Aj keď ti stále neprišiel list z Rokfortu, nezúfaj. „Rokfortským expresom“ sa stále môžeš previezť. Síce ťa nedovezie k vysnívanej škole, no scenéria, ktorá sa ti bude črtať za oknom, je totožná s tou z filmu. Reč je o vlaku Jacobite, ktorý premáva po časti trate West Highland Line v Škótsku. Ak sa ním vyberieš naprieč krajinou, prejdeš aj po Glenfinnanskom viadukte.

Ten sa objavil aj vo filme, keď viezol trojicu mladých čarodejníkov do školy. Pozoruhodný 21-oblúkový viadukt si môžeš vychutnať dvoma spôsobmi. Môžeš naskočiť na spomínaný parný vlak alebo zaparkovať auto v údolí pod ním a pozrieť si tento pôsobivý most zblízka.

Slovensko, Rokfort v oblakoch, Bojnice, Harry Potter

Mohlo by ťa zaujímať:

Fanúšik Harryho Pottera postavil pri Bojniciach originálny domček na strome. Dýcha čarovnou atmosférou

Black Park, Buckinghamshire – Zakázaný les

Tento vidiecky park hneď vedľa londýnskych štúdií Pinewood sa objavil vo filmoch o Jamesovi Bondovi, Monty Pythonovi a Kapitánovi Amerika, ako aj vo filmoch o Harry Potterovi, kde sa stal dokonalou kulisou strašidelného Zakázaného lesa. Black Park je nádherným miestom na prechádzku s vynikajúcou biodiverzitou, hoci je nepravdepodobné, že by si tu stretol kentaurov, testraly alebo akromantuly, aspoň nie pred západom slnka.

Cintorín v Edinburghu a mená postáv

Cintorín Greyfriar’s Kirkyard v Edinburghu zanechal na Rowlingovú taký dojem, že jej mená na tunajších náhrobných kameňoch poskytli inšpiráciu pre pomenovanie postáv vo svojich knihách. Pri prechádzke tu nájdeš hroby s menami Robert Potter, Elizabeth Moodie, Margaret Louisa Scrymgeour Wedderburn či Thomas Riddell a William McGonagall.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.