„Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.“ Za tvrdenie, že si na tento nadčasový výrok od Alberta Einsteina občas spomenie každý, kto pracuje s ľuďmi, dáme hoci aj ruku do ohňa. Zopár kníh o ľudskej hlúposti by sa na knižnom trhu určite našlo, ale úprimne – iba málokto má odvahu po nich aj siahnuť. Nikto predsa netúži zistiť, že je hlupák (niežeby si to niekto priznal).
Na druhú stranu, vesmír nás, pozemšťanov, odjakživa zaujímal a fascinoval. Slnko, Mesiac, hviezdy, planéty… všetko, čo je vzdialené a nepoznané, vyvoláva u ľudí záujem. Ak sa v kníhkupectve zastavíš v oddelení náučnej literatúry, natrafíš na veľké množstvo rôznych krásnych encyklopédií, ktoré sú plné informácií a múdrostí. Často však býva ich nevýhodou príliš odborný jazyk, ktorý odrádza od ich čítania.
Ak ti ale nevadí nocovať vonku pod šírym nebom, sledovať nočnú oblohu, striehnuť na rôzne vesmírne divadlá a len tak rozmýšľať o pôvode všetkého, máme pre teba dobrú správu – vďaka vydavateľstvu Tatran si môžeš túto svoju záľubu prehĺbiť pomocou troch skvelých titulov – encyklopédie Planéty a náučných kníh Astrofyzika pre zaneprázdnených a Listy od astrofyzika, ktoré ti v tomto článku predstavíme.
Andrew Cohan a Brian Cox – Planéty
Andrew Cohen a profesor Brian Cox ťa pomocou nádhernej encyklopédie Planéty vezmú na cestu za poznaním – počnúc ohnivým srdcom našej slnečnej sústavy až po jej vzdialené záhadné končiny. Spomenú najnovšie objavy, ktoré rozšírili naše vedomosti o planétach a ich mesiacoch, a to všetko dopĺňajú ohromujúce fotografické zábery NASA.
Merkúr – obeť, ktorej čoraz intenzívnejšia slnečná energia vzala život.
Venuša – kedysi sa o nej predpokladalo, že je obývateľná a úrodná, dnes vieme, že je uväznená v žeravej toxickej atmosfére.
Mars – červená planéta odsúdená na stratu vlastnej atmosféry.
Jupiter – dvakrát väčší ako ostatné planéty, ale nepodstatný.
Saturn – ohromujúca nebeská krása, klenot našej slnečnej sústavy.
Urán – prvý ľadový obor.
Neptún – tmavý, studený, bičovaný vetrami vanúcimi nadzvukovou rýchlosťou.
Pluto – trpasličia planéta, skôr zmrznutá skala.
Sú to súrodenci našej Zeme. Každý z nich sa zrodil v búrkach a ohni, no jedna planéta po druhej postupne upadli do studeného stavu bez života. Výskum každej jednej prináša nové informácie o ranom živote našej slnečnej sústavy a jej neodvratnej budúcnosti. Táto encyklopédia ti ukáže našu slnečnú sústavu v takom úžasnom svetle, v akom si ju ešte nikdy nevidel.
Encyklopédiu Planéty si teraz môžeš objednať s 10 % zľavou. |
11 zaujímavostí, ktoré sa z encyklopédie Planéty dozvieš:
1. Eliptická obežná dráha Merkúra sa pri každom obehu mierne posunie, takže jej najbližší bod k Slnku sa mení každým obehom. Tento objav sa nedal vysvetliť pomocou newtonovskej fyziky a vyriešila ho až Einsteinova teória relativity.
2. Pohľad na prechod Venuše popred slnečný disk je vzácny a celé stáročia sa mu prikladal veľký význam. Najbližšie sa bude dať pozorovať v rokoch 2117 a 2125.
3. Každý deň na Venuši trvá skoro štyri pozemské mesiace.
4. Hovorí sa, že Venuša je celkom neobývateľná, avšak toto tvrdenie platí o prostredí na povrchu. Ak vystúpime vyššie asi o päťdesiat kilometrov, dosiahneme oblasť, kde by sa na Venuši dalo žiť. V oblakoch je tlak a teplota takmer rovnaká ako na povrchu Zeme, existujú tam zdroje energie v podobe žiarenia a chemickej energie, sú tam živiny, dokonca aj tekuté vodné médium.
5. Na Marse sa nachádza najvyšší vulkán v celej slnečnej sústave – Olympus Mons. Je taký vysoký, že siaha až nad atmosféru.
6. Krabia hmlovina patrí k pozorovaným objektom s najzložitejšou štruktúrou a najväčšou dynamikou. Je to tiež jediné miesto vo vesmíre, kde sa prirodzene vyskytujú molekuly vzácnych plynov – v tomto prípade katióny hydridu argónu.
7. Sopečné erupcie na Io (mesiac Jupitera) spôsobuje celkom odlišný mechanizmus ako na Zemi. Sú výsledkom slapového zahrievania, nie kombinácie tepla a vysokého tlaku.
8. Saturn je plynný obor, na ktorom zúria nepredstaviteľne prudké búrky. V každom okamihu dopadá na jeho povrch desať miliónov ton diamantového „krupobitia“.
9. Galaxia Andromeda (M31), najbližší „sused“ Mliečnej cesty, sa nachádza približne 2,5 milióna svetelných rokov od nás.
10. Pri pohľade na Neptún sa nevyhneme myšlienke, že je ako Zem – druhá modrá planéta. Neptún je však modrý z celkom iného dôvodu – má totiž atmosféru z metánu, ktorá absorbuje červenú časť spektra slnečného svetla.
11. Od roku 2006 platia 3 kritériá, ktoré musí spĺňať akýkoľvek objekt v našej slnečnej sústave, aby sa mohol považovať za planétu: musí obiehať okolo Slnka; musí byť dosť hmotný na to, aby ho vlastná gravitácia vyformovala do tvaru gule; a musí byť dosť hmotný na to, aby vyčistil vlastnú orbitu od iných objektov, prachu či sutín.
Neil deGrasse Tyson – Astrofyzika pre zaneprázdnených
Táto kniha je pre všetkých, ktorí nemajú čas čítať hrubé knihy, ale túžia po spojení s vesmírom. Tiež si občas kladieš otázku, čo je podstatou času a priestoru? Ako zapadáme do vesmírnej skladačky? A ako, naopak, vesmír zapadá do nás? Nikto ti neobjasní odpovede na tieto otázky lepšie než uznávaný astrofyzik Neil deGrasse Tyson.
V dnešnej dobe má málokto čas uvažovať nad hádankami ďalekého vesmíru. Tyson sa preto rozhodol priniesť vesmír až k čitateľom – v stručnej a jasnej podobe, okorenenej svojským humorom a rozdelenej do niekoľkých lákavých kapitol, na ktorých si môžeš zgustnúť kedykoľvek a kdekoľvek aj počas rušných dní.
Kým čakáš na čerstvú kávu, na príchod autobusu, vlaku či lietadla, kniha Astrofyzika pre zaneprázdnených ťa nabije vedomosťami a pripraví ťa na ďalší mediálny príval informácií o kozme: od Veľkého tresku po čierne diery, od kvarkov po kvantovú mechaniku, od hľadania nových planét až po hľadanie ďalších foriem života vo vesmíre.
Knihu Astrofyzika pre zaneprázdnených si teraz môžeš objednať s 12 % zľavou. |
Neil deGrasse Tyson – Listy od astrofyzika
Zatiaľ čo v predchádzajúcom bestselleri vysvetlil Neil deGrasse Tyson prehľadne a zrozumiteľne fungovanie vesmíru viac než miliónu čitateľov, Listy od astrofyzika je jeho doposiaľ najotvorenejšia a najúprimnejšia kniha. Zverejňuje v nej svoju korešpondenciu s ľuďmi z celého sveta, ktorí ho oslovili pri hľadaní odpovedí na najrozmanitejšie otázky súčasnosti.
V zbierke 101 starostlivo vybratých listov odpovedá z pohľadu kozmickej perspektívy – čiže schopnosti uplatniť získané vedomosti a poznatky pri hľadaní nášho miesta vo vesmíre – na širokú škálu otázok o vede, viere, filozofii, živote a, samozrejme, o trpasličej planéte Pluto, keďže sa preslávil tým, že loboval za vyradenie Pluta zo zoznamu planét slnečnej sústavy.
Tysonove stručné, presvedčivé, zanietené a vtipné odpovede potvrdzujú jeho postavenie vplyvného popularizátora vedy a popredného pedagóga.
Knihu Listy od astrofyzika si môžeš objednať tu. |
Sme si vedomí, že nie každý sa môže stať astronómom alebo astrofyzikom, ale vďaka týmto knihám si môžeš rozšíriť svoje vedomosti na celkom slušnú úroveň rýchlo, a hlavne – zrozumiteľne. Nikdy predsa nevieš, koho sa ti týmito vedomosťami podarí očariť. 😉 Prajeme príjemné čítanie.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.
Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s r.o.