Každý, koho aspoň trochu zaujíma fitness, zdravý životný štýl a hlavne chudnutie, sa už určite stretol s rôznymi nápojmi s nálepkou zero. Ide o náhrady klasických pochutín, ktoré ale majú žiadnu, resp. minimálnu kalorickú hodnotu vďaka rôznym náhradám cukrov. Hlavným dôvodom, pre ktorý ľudia po týchto zero nápojoch siahajú, je snaha zahnať maškrtnú chuť, ale zároveň sa vyhnúť zbytočným kalóriám.
O tom, že rôzne umelé sladidlá môžu mať na zdravie človeka neblahé účinky, sa toho popísalo už mnoho. Napríklad, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno oznámila, že umelé sladidlo aspartám zaradila do kategórie látok potenciálne karcinogénnych pre ľudí. No, o jeden dôvod viac zamyslieť sa nad jeho používaním. Alebo je tých dôvodov viac?
Ak patríš aj ty do skupiny ľudí, ktorí si vyberajú nápoje s nízkym obsahom cukru, aby nenarušili svoju diétu, asi je čas sa zamyslieť nad skutočnosťou, že to možno nie je to najlepšie riešenie. WHO totiž vydala vyhlásenie, že neodporúča používanie umelých sladidiel v snahe o kontrolu hmotnosti.
Globálny zdravotnícky orgán tvrdí, že toto odporúčanie sa vzťahuje na všetky syntetické a prirodzene sa vyskytujúce sladidlá, ktoré nie sú klasifikované ako cukry. To zahŕňa napríklad sladidlá ako spomínaný aspartám, stéviu, sukralózu či cyklamáty.
Obzvlášť rizikový je erytritol
WHO totiž zistila, že dlhodobé používanie týchto sladidiel sa spája so zvýšeným rizikom cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení a úmrtnosti. Na základe výsledkov troch štúdií sa ukázalo, že riziko predčasného pôrodu u žien s vyšším príjmom umelých sladidiel počas tehotenstva je vyššie o 25 %. Menšie štúdie tiež preukázali, že časté používanie sladidiel v tehotenstve súvisí s výraznejšou astmou, alergiami a horšími kognitívnymi funkciami u potomkov.
Nedávno publikovaná štúdia zistila, že sladidlo erytritol úzko súvisí s problémami zrážania krvi, mŕtvicou, srdcovým infarktom a predčasnou smrťou. U ľudí s vysokými hladinami sladidla v krvi odhalili dvakrát vyššiu pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mozgovej príhody, zistila štúdia.
Riešením nie sú klasické sladené nápoje
Zatiaľ čo štúdie naznačujú, že výmena cukru za sladidlá môže spôsobiť krátkodobý úbytok hmotnosti, WHO tvrdí, že keďže chudnutie sa musí udržiavať dlhodobo, nízkokalorické/bezkalorické sladidlá nie sú dobrou alternatívou cukru.
Tieto sladidlá sa neukázali ako účinné pri chudnutí, a keďže nemajú žiadnu nutričnú hodnotu a majú určité riziká, je najlepšie sa im vyhnúť. „Toto by sa nemalo interpretovať ako náznak toho, že príjem cukru nemá žiadny význam pre kontrolu hmotnosti,“ povedal pre CNN výskumník v oblasti výživy Ian Johnson. Smernice WHO odporúčajú vyhýbať sa nízkokalorickým sladidlám, ale neodporúčajú ich nahradiť cukrom.
„Ľudia musia zvážiť iné spôsoby, ako znížiť príjem voľných cukrov. Napríklad konzumáciou potravín s prirodzene sa vyskytujúcimi cukrami, ako je ovocie, alebo nesladených jedál a nápojov,“ hovorí Francesco Branca, riaditeľ WHO pre výživu a bezpečnosť potravín.
Priemysel sa búri
Nové usmernenia WHO sa nevzťahujú na nepotravinárske výrobky, ako je zubná pasta. Sladilo stévia napríklad preukázateľne podporuje zdravie zubov.
Priemyselná asociácia zastupujúca výrobcov sladidiel kritizovala rady WHO. „Nízkokalorické resp. bezkalorické sladidlá sú aj naďalej užitočným nástrojom na zvládanie obezity, cukrovky a zubných chorôb,“ uviedla asociácia vo vyhlásení.
„Ponúkajú spotrebiteľom alternatívu na zníženie príjmu cukru a kalórií so sladkou chuťou, ktorú poznajú a očakávajú,“ doplnili zástupcovia priemyselných spoločností. Vo všeobecnosti platí, že na chudnutie nestačí vymeniť skutočný cukor za bezkalorickú náhradu. Na základe spomenutých výskumov môže mať táto zámena skôr negatívny dopad na životný štýl.
Ako obmedziť cukor v strave?
Lisa Drayer, odborníčka na výživu a autorka knihy The Beauty Diet: Unlock the Five Secrets of Ageless Beauty from the Inside Out, ponúka niekoľko tipov, ako prijať diétu, ktorá nie je taká sladká. Podľa jej slov je dôležité poznať zloženie jedál, keďže mnoho z nich obsahuje skrytý cukor.
Či už ide o chlieb, kupované omáčky či dokonca koreniny, je dôležité kontrolovať štítky s informáciami o zložení. Niektoré predpripravené omáčky na cestoviny môžu obsahovať až tri čajové lyžičky cukru na porciu. Nízkotučné šalátové dresingy viac ako dve čajové lyžičky na porciu.
Tiež podľa nej treba dbať na maskovacie tendencie, ku ktorým sa výrobcovia uchyľujú. Cukor sa totiž môže maskovať pod pojmami agáve, kukuričné sladidlo, kukuričný sirup, dextróza či odparená trstinová šťava. Ďalšie pojmy súvisiace s cukrom sú fruktóza, koncentrát ovocných štiav, glukóza, laktóza, sladový sirup, maltóza, melasa, sacharóza a trehalóza.
Skúste ovocie
Odborníčka na výživu odporúča najmä rodičom, aby pri výchove svojich detí prelomili cyklus odmeňovania v podobe sladkej dobroty. Takýmto štýlom v nich vytvárajú psychologickú závislosť od cukru, ktorá neskôr môže prerásť do nezdravého vzťahu k jedlu.
Oveľa bezpečnejšie je naučiť deti konzumovať cukor v podobe ovocia. To sa dá veľmi efektívne využiť aj ako dezert, takže nie je vždy nevyhnutné siahnuť po čokoláde či šľahačkovej torte. Na druhej strane, zdravý vzťah k jedlu sa buduje aj občasným slobodným dopriatím si niečoho, na čo máme chuť. V každom prípade, dôležitá je zdravá miera a prístup k sebe a svojmu zdraviu.