Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila
Zdroj: ©Shutterstock

Chceš si nájsť partnera? Toto sú trendy v zoznamovaní na rok 2023

V minulom roku to bolo najmä randenie "na sucho".

Randenie bude podľa prieskumu zoznamovacej aplikácie Bumble o otvorenosti a zbavení sa zväzujúcich ideálov, (seba)objavovaní, ale aj jasnejšom vymedzení si vlastných hraníc. Rok 2022 sa niesol v znamení pomalého oživovania záujmu o randenie, do ktorého vstúpili nové trendy ako hard-balling (prísne randenie) alebo rande na sucho bez alkoholu.

Zabudnúť však netreba ani na takzvaný hesidating. „Tento termín autori definovali ako pocit, keď je vám zoznamovanie ľahostajné a keď si nie ste istí, či chcete hľadať vážny vzťah alebo iba krátkodobý románik, pretože život aktuálne neprináša veľa istôt,“ vysvetľuje Adam Durčák z portálu Ružový slon.

1. Open casting

Záleží ti na tom, aby bol tvoj potenciálny partner vysoký? Hľadáš niekoho, kto je na prvý pohľad „tvoj typ“? Trend open castingu hlása, aby si tieto zbytočné ideály hodil/a za hlavu. Podľa Bumble to tak tretina ľudí urobila. Vďaka tomu sú otvorenejší možnosti zoznámiť sa s niekým, kto tieto parametre nespĺňa. Do istej miery open casting nadväzuje na uvedomelé zoznamovanie, ktoré bolo veľkým trendom minulého roka.

„Počas dlhých lockdownov sa ľudia často uchýlili k sebareflexii a prehodnoteniu svojich priorít. To sa odrazilo aj na ich postoji k randeniu a zoznamovaniu sa. Medzi ich priority sa tak dostala snaha nájsť si partnera alebo partnerku, s ktorými ľahko nadviažu emočné prepojenie a zároveň menej lipnú na vzhľade či začali prehodnocovať svoje typové preferencie,“ uvádza Adam Durčák. Podľa prieskumu sa tak teraz 63 % ľudí namiesto na vzhľad zameriava na emočnú vyspelosť.

rande, randenie, vzťah, pár, muž, žena, vzťah
Shutterstock

2. Guardrailing

Názov tohto trendu vychádza z anglického slova guard rail, čiže zábradlia. Vzhľadom na neistoty posledných rokov sa ľudia viac zamerali na presadzovanie svojich hraníc, ktoré si vo vzťahu nastavia. Týka sa to najmä emočných potrieb – 63 % randiacich uviedlo, že majú jasnejšie vymedzené vlastné hranice a emočné potreby. Zároveň sa 59 % zamýšľa nad tým, ako sa pri zoznamovaní prezentujú.

Giuseppe, Milina, influencer, babka, tehotenstvo

Odporúčame prečítať:

19-ročný influencer tvrdí, že so svojou 76-ročnou snúbenicou čakajú dieťa

3. Love-life balance

Pojem work-life balance je všeobecne známy a v súčasnej dobe rezonuje práve v oblasti zoznamovania. Podľa Bumble 13 % ľudí uvádza, že už nechce randiť s niekým, kto má časovo náročné zamestnanie.

„Aj tu je opäť možné pozorovať vplyv uplynulých covidových rokov, keď mnoho ľudí prehodnotilo svoje priority, a namiesto budovania kariéry sa zamerali na relaxáciu, svoje záujmy a zábavu. Je logické, že takíto ľudia budú v potenciálnom romantickom partnerovi hľadať čo najpodobnejšie nastavenie, aby sa mohli usilovať o harmonický vzťah,“ komentuje Adam Durčák.

4. Wanderlove

Pandémia tiež spôsobila, že mnoho ľudí si vyskúšalo dlhodobú prácu z domu. Výsledkom bolo to, že im takáto flexibilita vyhovuje. Približne 14 % ľudí preto dokonca uvažuje, že sa stane digitálnymi nomádmi. Tento životný štýl však prirodzene zamieša návykmi v zoznamovaní sa. Trend wanderlove zahŕňa predovšetkým rastúcu ochotu randiť s niekým, kto nepochádza z rovnakého mesta, prípadne ani z rovnakej krajiny.

rande, randenie, vzťah, pár, muž, žena, vzťah, zoznamka, aplikácia
Shutterstock

Odporúčame prečítať:

K nájdeniu zosnulej Terézie sa vyjadril už aj jej priateľ. Verejnosti posiela takýto odkaz

5. Etická sexplorácia

Sexplorácia je trendom, ktorý do popredia stavia zdravo otvorený prístup k posteľným radovánkam, intimite a randeniu. Za posledný rok sa až 20 % ľudí zameralo na preskúmanie svojej sexuality a rastie počet tých, ktorí zvažujú nemonogamný vzťah.

Viac objavovania a skúmania v tejto oblasti automaticky neznamená, že ľudia majú viac pohlavného styku. Tretina respondentov počas konania prieskumu priznala, že ho nemajú, ale aj tak sú spokojní.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť