Posledné dni trávi väčšina z nás mnoho času doma. Práca z domu a obmedzený pohyb nám vytvára to, že sa chceme doma cítiť čo najpríjemnejšie a najproduktívnejšie. Jedným zo spôsobov, ako si upraviť spálňu alebo pracovňu, je využitie pravidiel feng šuej.
Feng šuej je čínske umenie, ktoré pracuje s energiami s cieľom harmonizovať ľudí s ich okolím. V dnešnej dobe sa s týmto termínom stretávame pri interiérovom dizajnérstve. Toto umenie by nám malo dopomôcť k tomu, aby sme mali vybalansované energie v miestnosti a tým čerpali tú najlepšiu energiu, ktorú nám vie daná izba ponúknuť. Aké pravidlá by sme sa mali dodržiavať na to, aby sme dosiahli harmóniu v našom domove?
1. Poriadok
Neupratané izby v dome na teba môžu pôsobiť veľmi stresujúco. Vieš, že to všetko budeš musieť poupratovať, a každým dňom sa tento bordel hromadí. Základom feng šuej je zachovávať si v miestnostiach poriadok. Pocit, keď ráno vstaneš a všade okolo seba vidíš čistotu, je na nezapletenie, najmä ak sa s ním často nestretávaš.
Produktivita, ako aj organizovanosť začne narastať, hneď ako máš vo svojom dome alebo byte poupratované. Mal by si začať s bežnými vecami, ktoré môžu brániť prúdu pozitívnej energie do domu. Či už to bude šatník, alebo poumývanie okien. Je nemožné mať silné čchi v neusporiadanom a chaotickom príbytku.
2. Rastliny
Čím viac rastlín, tým lepšie sa doma cítime. Spojitosť s prírodou mala na ľudí stále pozitívny dopad, a to isté platí aj v prípade feng šuej. Pre ideálnu pohodu by si sa mal vyhnúť rastlinám s tŕňmi a kaktusom. Najvhodnejšie sú rastliny ako aleo vera, fikus alebo banánovník. Rastliny dodávajú pozitívnu energiu už len vďaka tomu, že ak sú v blízkosti počítačov alebo rôznych zariadení, tak môžeš mať pocit väčšej efektívnosti.
3. Spálňa
Vlastné pravidlá má aj izba, v ktorej tráviš asi najviac času. Je to miestnosť, kde relaxuješ a kde by si sa mal cítiť v čo najväčšej harmónii a spokojnosti. Práve preto by si v tejto miestnosti nemal robiť svoju prácu a žiadne stresujúce aktivity. Čo sa týka postele, tak tá by nikdy nemala byť oproti dverám, a už vôbec by si nemal spať s nohami oproti dverám.
Posteľ by sa nemala nachádzať hneď vedľa okna a vonkoncom by si nemal mať okno nad hlavou. Popri spánku potrebuješ silnú oporu stien a nemal by si mať blízko seba okná a dvere. Tvoja dobrá energia by od teba mohla veľmi rýchlo odísť. Spálňa by mala byť minimalistická a bez zbytočností.
4. Farby
Súčasťou feng šuej je využitie správnych farieb. Aby si sa necítil depresívne, ideálnou voľbou je mať v celom dome čo najviac svetla. Sám by si sa ale mal rozhodnúť, aká farba je pre teba tá vhodná. Zelená väčšinou pôsobí pokojne a relaxačne, zatiaľ čo červená je živšia. Je na tebe, akú atmosféru si chceš navodiť.
5. Elementy
Dôležitou súčasťou tohto umenia sú elementy. Tie sú: drevo, oheň, zem, voda a kov. Vo feng šuej existuje kompas, ktorý sa nazýva bagua. Na základe neho by si si mal vedieť vystavať obydlie podľa svetových strán a jednotlivých elementov. Osem oblastí kompasu zodpovedá piatim elementom.
Na východnej časti svojho domu by si mal využívať drevo, a teda aj hnedú a zelenú farbu. Tieto neutrálne farby stimulujú rodinu a zdravie. Každá z ôsmich svetových strán má svoje opodstatnenie, ako to vidieť na tomto kompase.