Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Shutterstock

Chceš všetkým vyhovieť a nevieš si nájsť čas pre seba? 7 krokov, ako sa naučiť hovoriť „nie“

Áno a nie - dve slová, ktoré vedia zlepšiť, ale aj skomplikovať život.

Žijeme v časoch, keď slovo „nie“ nemá veľkú váhu. Moderná kultúra nás núti byť ochotnými sa vo všetkom, vždy a za každých okolností prispôsobiť a podrobiť, aj keď sa naše vnútro proti tomu búri. Totiž, povedať „áno“ aj vtedy, ak chceme povedať „nie“, je často jednoduchšie a pohodlnejšie, a to najmä preto, že sa tým dá vyhnúť konfliktu.

Napriek tomu je „áno“ nie vždy tou správnou odpoveďou. Naučiť sa hovoriť „nie“ je esenciálnou zručnosťou pre zachovanie vlastného zdravia, psychického aj fyzického, hraníc súkromia a jeho integrity. Niekedy dokáže obyčajné „nie“ zlepšiť všetko, paradoxne aj službu voči ostatným. Ako sa naučiť hovoriť „nie“? Ako toto slovo zaradiť do svojho života?

1. Uvedom si hodnotu svojho času a energie

Prvým a zároveň asi najťažším krokom v celom procese osvojenia si slovíčka „nie“ je naučiť sa postaviť seba na prvé miesto. V podstate ide o to, že si sami pred sebou uznáme, že náš čas a energia sú obmedzené a cenné zdroje. Nedá sa predsa so všetkým súhlasiť, všetkým vyhovieť a zároveň sa postarať o svoje vlastné potreby. Základ predstavuje prostá otázka – ja alebo ostatní?

2. Stanov si priority

S prvým krokom, teda tým, že by sme si mali vybrať seba, veľmi úzko súvisí aj stanovenie si priorít. Ak vieš, čo je pre teba dôležité a kam chceš smerovať, stane sa pre teba jednoduchším povedať veciam, ktoré s tým nesúvisia, povestné „nie“. Napríklad, ak je tvojou prioritou tráviť viac času s rodinou, môžeš ľahšie odmietnuť prácu nadčas.

Mohlo by ťa zaujímať:

Naši čitatelia si mohli vyskúšať mesačné PREMIUM členstvo ZADARMO. Získali tak prístup k exkluzívnym článkom

3. Poznaj svoje limity

Stanovenie priorít zase úzko súvisí s poznaním svojich vlastných hraníc. Ak máš jasne vymedzené to, čo chceš a nechceš robiť, nemusel by sa mať až taký problém odmietnuť veci stojace mimo týchto hraníc. Ty sám rozhoduješ o tom, čo a koho si pustíš do život a čomu a komu budeš venovať svoju energiu a čas.

Ako sa naučiť hovoriť nie?
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.