Zdroj: ©Shutterstock

Chceš všetkým vyhovieť a nevieš si nájsť čas pre seba? 7 krokov, ako sa naučiť hovoriť „nie“

Áno a nie - dve slová, ktoré vedia zlepšiť, ale aj skomplikovať život.

4. Osvoj si asertívny prístup

Asertivita je schopnosť vyjadriť svoje názory, pocity a potreby rešpektujúc pritom ostatných. Nauč sa jasne a rozhodne komunikovať bez agresie a nadradenosti. V komunikácii nie je dôležité iba čo hovoríme, ale ako to hovoríme.

Ako zistiť, či je to ten pravý? Ak spĺňa týchto 10 bodov, odpoveď je jednoznačná

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako zistiť, či je to ten pravý? Ak spĺňa týchto 10 bodov, odpoveď je jednoznačná

5. Nauč sa odmietať bez viny

Mnoho ľudí má pocit viny alebo strachu z odmietnutia, preto slovo „nie“ zo svojho slovníka úplne vylúčili. Je ale dôležité si uvedomiť, že povedať „nie“ nie je rovnaké ako odmietnutie. Je to len vyjadrenie vlastných potrieb a schopností.

6. Priprav si odpoveď dopredu

Ak vieš, že sa blíži žiadosť, ktorú budeš chcieť odmietnuť, priprav si odpoveď vopred. Niekedy je síce život nevyspytateľný a prekvapí nás. Občas sa však dá veci predvídať, a to ti pri snahe naučiť sa hovoriť „nie“ môže pomôcť. Ak si pripravíš do zásoby argumenty, prečo niečo nechceš urobiť, a hlavne rozhodné „nie“, môžeš predísť zbytočnému váhaniu alebo neistote pri konfrontácii.

Ako sa naučiť hovoriť nie?
Shutterstock

7. Začni malými krokmi

Ak máš problém s hovorením „nie“, začni postupne a malými krokmi. Skús napríklad odmietnuť pozvanie pouličného predajcu alebo nepodstatnú žiadosť od kolegu. Ak si doteraz nevedel povedať „nie“, asi z minúty na minútu nezvládneš odmietnuť svojho šéfa. Choď na to postupne, až sa časom prepracuješ k schopnosti povedať „nie“ aj pri veľkých veciach.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné