Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Shutterstock

Chceš žiť spokojný život bez stresu? Toto sú veci, na ktoré by si sa mal vykašľať

Niektorých vecí je dobré sa zbaviť, aby sme sa cítili šťastnejšie.

Všetci sa občas cítime zle alebo nesvoji, aj keď k tomu nemáme žiadny zrejmý dôvod, pretože nič strašné či tragické sa nám nestalo, a sami nevieme, prečo sa cítime smutní. No vedecké výskumy naznačujú, že existuje niekoľko skrytých dôvodov na depresiu a nešťastie, ako je, napríklad, chemická nerovnováha, podvedomý dlhodobý stres, genetické príčiny alebo lieky, ktoré užívame.

Niektoré z týchto faktorov človek nedokáže zvládnuť sám, bez odbornej pomoci, no je nimi možné kontrolovať úroveň stresu v živote. Niekedy sa skrátka musíme zbaviť určitých vecí vo svojom prostredí, aby sme si zachovali pokoj a duševnú rovnováhu. Toto sú niektoré z nich:

1. Túžba mať všetko pod kontrolou

V živote sa nedá mať všetko pod kontrolou, často príde niečo, čo sa spod nej vymkne, a my musíme byť pripravení tomu čeliť. Túžba ovládať všetko okolo nás vedie k zvýšenej úrovni stresu alebo aj k nezvládnuteľnému psychickému vypätiu. No napriek tomu mnoho z nás takémuto problému čelí. A platí to i pri vzťahoch s ľuďmi. Byť šialeným kontrolórom svojich blízkych ničí vzťahy a priateľstvá. A aj nás samotných.

2. Toxické vzťahy

Je paradox, že často máme tendenciu vyhľadávať vzťahy, ktoré nám absolútne neprospievajú, skôr naopak. Ľudia, s ktorými dobrovoľne tráviš čas, by ti mali do života prinášať pokoj a radosť, ak to tak nie je, je možné, že ten vzťah je pre teba toxický a škodí ti, iba si sa ho ešte neodvážil ukončiť. Avšak, keď obmedzíš komunikáciu s takýmito osobami, bude sa ti dýchať lepšie. Radšej sa sústreď na tých, ktorí si ťa naozaj vážia.

Shutterstock

3. Plnenie očakávaní okolia a spoločenský súhlas

Rovnako, ako si uvedomuješ, že nemusíš byť dokonalý, ani nie si povinný spĺňať očakávania iných. Každý má právo žiť svoj život tak, ako sám uzná za vhodné. Môžeš si vypočuť názor rodičov či priateľov, no mal by si sa ako dospelý jedinec rozhodovať sám. Stres zo spoločenského schválenia je niečo, čo nás drží v napätí, a zároveň to je veľmi nešťastný cieľ. Stále sa totiž nájde niekto, kto s nami nebude spokojný.

Slovák ovláda Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Odporúčame prečítať:

Mladý Slovák ovláda Medzinárodnú vesmírnu stanicu: Sme jediný takýto tím, ktorý v reálnom čase každodenne pracuje s astronautmi

4. Vina a ľútosť z minulosti

Všetci robíme chyby, presne taký je život. Nedovoľ však, aby ti uviazli v hlave a ovplyvnili aj tvoju budúcnosť. Jediné, čo môžeš urobiť, je poučiť sa z nich a pokúsiť sa ich nezopakovať. Ak si myslíš, že si niekomu ublížil, ospravedlň sa a choď ďalej. Nenechaj vinu a ľútosť z minulosti ničiť tvoj súčasný život.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.