Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Chceš žiť zdravo? Prinášame ti 10 tipov, ako začať

Cesta k tvoju zdravšiemu ja nemusí byť taká ťažká, ako sa zdá.


Dnes chce žiť zdravo každý, no nie každému sa to darí. Možno si hovoríš, že zdravý životný štýl je drahý alebo neudržateľný, pretože sa veľmi obmedzuješ. V skutočnosti môžu byť kľúčom k zdravému životnému štýlu oveľa iné faktory, ako si možno myslíš. Pozri sa na 10 tipov, ktoré ti pomôžu na tvojej ceste k zdravšiemu JA.

1. Voda je základ

Túto vetu si už určite počul veľakrát a nehovorí sa nadarmo. Voda tvorí väčšinu tela a je pre nás veľmi potrebná. Ak chceš začať žiť zdravšie, skús namiesto sladkých kalorických nápojov piť čistú vodu. Ak sa sladkých vôd nechceš zbaviť, skús radšej zero variant.

2. Potraviny

Nemusíš si hneď kupovať potraviny, ktoré majú tendenciu byť drahšie. Do svojich jedál pridaj viac zeleniny, konzumuj viac ovocia a namiesto vysmážaných hranolčekov k obedu zvoľ radšej ryžu či zemiaky.

Shutterstock

3. Priprav si jedlo vopred

Ak máš tendenciu neustále niečo uzobkávať alebo si objednávať obed v práci, priprav si radšej jedlo doma. Sám budeš najlepšie vedieť, z akých surovín sa skladá, a ešte aj ušetríš.

4. Jedz pomaly

Keď budeš jesť pomaly, dáš svojmu telu čas na to, aby jedlo správne strávilo. Tým sa zlepší aj trávenie a pocit sýtosti.

5. Sú raňajky základ dňa?

Táto téma je riešená veľmi často. Sú na to iba dva uhly pohľadu. Ak neraňajkuješ, lebo ti ráno nechutí, si s tým stotožnený a neješ potom počas dňa všetko, čo vidíš, je to v poriadku. Ak ale vynecháš raňajky lebo nestíhaš a potom zješ aj slona, skús si na to ráno nájsť čas a cez deň budeš mať oveľa viac energie a nebudeš mať chuť vyjedať. Zvoľ komplexné raňajky zložené z bielkovín, sacharidov aj tukov.

Shutterstock

6. Strava nie je všetko

So stravou sa síce dajú dosiahnuť výsledky, no nie je to len o nej. Nezabúdaj tiež na pohyb, ktorý ti okrem iného dá aj množstvo zdravotných benefitov. Ak ťa nebaví cvičenie vo fitku, skús si namiesto toho nájsť pohyb, ktorý ťa bude baviť.

7. Zbav sa zlých návykov

Niekedy sa zamýšľame, že sa snažíme žiť zdravo a aj tak to nefunguje. Skús sa pozrieť napríklad na to, či nepiješ veľa alkoholu. Aj ten má totiž určitú kalorickú hodnotu, môže ti brániť v progrese a rozhodne nie je niečím, čo je pre naše telo prospešné.

8. Spánok

Spánok je veľmi dôležitý, a to nielen pri zdravom životnom štýle. Viac o spánku si prečítaš tu.

Shutterstock

9. Stres

Stres veľmi ovplyvňuje kvalitu nášho života a aj ten ti môže brániť na tvojej ceste. Skús meditovať, zváž návštevy prírody a tvoje telo sa ti poďakuje.

10. Plánuj

Ak máš nejaký cieľ, vytvor si k nemu plán. Budeš to mať všetko pokope napísané a budeš vedieť, čoho sa máš držať. Začni s jednou vecou a postupne k nej pridávaj viac. Nezačni so všetkým naraz, pretože to nie je udržateľné.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje