Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Chirurg chcel predať röntgenovú snímku obete útoku z klubu Bataclan

Lekár sa snažil predať röntgenovú snímku ako digitálne umelecké dielo – avšak bez vedomia pacientky.


Uznávaný francúzsky chirurg čelí právnym krokom a možnému disciplinárnemu trestu po pokuse predať röntgenovú snímku pacientky, ktorá bol v roku 2015 postrelená počas útoku v hudobnom klube Bataclan vo francúzskej metropole Paríž. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

O ortopedickom chirurgovi Emmanuelovi Masmejeanovi, ktorý v pracuje v Nemocnici Georgea Pompidoua v juhozápadnej časti Paríža, cez víkend informovala webová stránka Mediapart s tým, že predáva röntgenovú snímku ako digitálne umelecké dielo – avšak bez vedomia pacientky. Na snímke, ktorá sa na webovej stránke OpenSea predávala za zhruba 2776 dolárov (2446 eur) je vidieť predlaktie s projektilom zo samopalu kalašnikov.

Riaditeľ parížskych verejných nemocníc Martin Hirsch na sociálnej sieti Twitter následne napísal, že voči chirurgovi bola za toto jeho „neúctivé“ a „škandalózne“ rozhodnutie podaná trestná i služobná sťažnosť. Masmejean následne vo vyjadrení pre webovú stránku Mediapart  uznal, že predávať snímku bola „chyba“. Ako dodal, ľutuje tiež, že danú pacientku nepožiadal o povolenie, píše AFP. Chirurg následne snímku z predaja stiahol.

Pacientka nebola v prípade identifikovaná, bolo však uvedené, že ide o mladú ženu, ktorej priateľ zahynul počas útoku v klube Bataclan. Atentát bol súčasťou série útokov teroristov z organizácie Islamský štát (IS) vo francúzskej metropole, ktoré si vyžiadali 130 životov.

Združenie obetí Life for Paris v reakcii na prípad vo vyhlásení uviedlo, že „stojí pri obeti útoku, ktorá je dnes obeťou hlúposti… lekára, čo očividne zabudol na svoj etický kódex,“ cituje AFP.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť