Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

V anglickom Bristole liečili 17-ročného mladíka, ktorý si v dôsledku zlého stravovania vážne poškodil zrak. Podľa lekárov tínedžer, ktorého meno neuviedli, od ukončenia základnej školy jedol len zemiakové hranolčeky a zemiakové lupienky. Niekedy to prestriedal s bielym chlebom či kúskom šunky, alebo klobásy. Vyšetrenia preukázali, že mal vážny nedostatok vitamínov a trpel podvýživou.

Ako 14-ročný navštívil lekára, pretože sa stále cítil unavený. V tom čase mu diagnostikovali nedostatok vitamínu B12. Chlapec sa však neliečil a neupustil ani od svojho jedálnička. O tri roky neskôr ho vyšetrili na Bristolskej očnej klinike. Lekárka Denize Atan, ktorá mala pacienta na starosti, potvrdila, že každý deň jedol zemiakové hranolčeky z miestneho obchodu a ovocie či zelenina absentovali v jedálničku úplne.

Gilly / Unsplash (https://unsplash.com/photos/YOW3de4wEDk)

„Vysvetlil to tak, že má averziu k textúram niektorých potravín. Zemiakové hranolčeky a lupienky boli jediným jedlom, ktoré dokázal jesť,“ uviedla lekárka, ktorá spolu s kolegami zistila, že mladíkovi chýbala aj meď, selén či vitamín D. Podľa Atan sú takéto prípady veľmi zriedkavé, no rodičia by mali dávať pozor na možné nebezpečenstvo, ktoré môže nesprávny jedálniček zapríčiniť. V prípade potreby by mali vyhľadať odbornú pomoc.

Tínedžer nemal problém s hmotnosťou, trpel však podvýživou. „Stratil minerály z kostí, čo bolo pre chlapca jeho veku naozaj šokujúce,“ povedala Atan. Poškodenie zraku je natoľko vážne, že ho registrujú ako nevidiaceho. „Nemôže šoférovať a má veľké ťažkosti s čítaním, pozeraním televízie alebo rozoznávaním tvárí. Môže sa však sám prechádzať, keďže má periférne videnie,“ objasnila.

Sean McClintock / Unsplash (https://unsplash.com/photos/4JY0X81wthg)

Zdroj: SITA


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť