Chlapec jedol roky len hranolky a čipsy. Privodil si vážne problémy so zrakom

Zlá životospráva ho napokon dolapila.

Zdroj: Gilly / Unsplash

V anglickom Bristole liečili 17-ročného mladíka, ktorý si v dôsledku zlého stravovania vážne poškodil zrak. Podľa lekárov tínedžer, ktorého meno neuviedli, od ukončenia základnej školy jedol len zemiakové hranolčeky a zemiakové lupienky. Niekedy to prestriedal s bielym chlebom či kúskom šunky, alebo klobásy. Vyšetrenia preukázali, že mal vážny nedostatok vitamínov a trpel podvýživou.

Ako 14-ročný navštívil lekára, pretože sa stále cítil unavený. V tom čase mu diagnostikovali nedostatok vitamínu B12. Chlapec sa však neliečil a neupustil ani od svojho jedálnička. O tri roky neskôr ho vyšetrili na Bristolskej očnej klinike. Lekárka Denize Atan, ktorá mala pacienta na starosti, potvrdila, že každý deň jedol zemiakové hranolčeky z miestneho obchodu a ovocie či zelenina absentovali v jedálničku úplne.

Gilly / Unsplash (https://unsplash.com/photos/YOW3de4wEDk)

„Vysvetlil to tak, že má averziu k textúram niektorých potravín. Zemiakové hranolčeky a lupienky boli jediným jedlom, ktoré dokázal jesť,“ uviedla lekárka, ktorá spolu s kolegami zistila, že mladíkovi chýbala aj meď, selén či vitamín D. Podľa Atan sú takéto prípady veľmi zriedkavé, no rodičia by mali dávať pozor na možné nebezpečenstvo, ktoré môže nesprávny jedálniček zapríčiniť. V prípade potreby by mali vyhľadať odbornú pomoc.

Tínedžer nemal problém s hmotnosťou, trpel však podvýživou. „Stratil minerály z kostí, čo bolo pre chlapca jeho veku naozaj šokujúce,“ povedala Atan. Poškodenie zraku je natoľko vážne, že ho registrujú ako nevidiaceho. „Nemôže šoférovať a má veľké ťažkosti s čítaním, pozeraním televízie alebo rozoznávaním tvárí. Môže sa však sám prechádzať, keďže má periférne videnie,“ objasnila.

Sean McClintock / Unsplash (https://unsplash.com/photos/4JY0X81wthg)

Zdroj: SITA

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Česko a Slovensko v počítačových hrách (časť I.): Od Veľkej Moravy po Fica

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME