Keď je reč o úspešnom randení, zvyčajne sa hovorí o tom, že človek musí byť autentický, empatický a neskrývať svoje emócie. Jednoducho by nemal byť ako robot. Istý ajťák z Ruska sa rozhodol všetkým ukázať, že to nie je vždy pravda a dá sa na to ísť aj presne opačným spôsobom. Nechal umelú inteligenciu randiť namiesto seba.
Spomínajú sa mnohé povolania a úlohy, v ktorých môže umelá inteligencia nahradiť človeka. Že by nás boti mohli zaskočiť aj pri randení?
Originálny experiment
Aleksandr Žadan sa v dlhom vlákne na X (Twitter) podelil o nezvyčajný technologický experiment, ktorého bol strojcom. Keď sa v roku 2021 rozišiel s partnerkou, veľmi rýchlo si uvedomil, že randenie ho vyčerpáva a nemá naň čas.
Ako odborník na neurosiete sa rozhodol využiť svoje znalosti a únavné zoznamovanie zavesiť na plecia umelej inteligencie. Vytvoril preto skript, ktorý na Tinderi automaticky rozdával srdiečka a prostredníctvom GPT-3 viedol so zhodami jednoduchú konverzáciu (Tinder takúto činnosť explicitne nezakazuje). Chatbot dostal inštrukcie, že je „chalan, ktorý by sa rád spoznal so ženou a postupne sa chce dopracovať k rande“.
Každý priekopnícky projekt má muchy, ktoré treba vychytať. V tomto prípade sa stalo napríklad to, že bot dámy volal na prvé stretnutie do lesa, čo je presne niečo, čo by spravil sériový vrah. Nie je prekvapivé, že k stretnutiu nedošlo.
V počiatkoch dokázal chatbot udržiavať konverzáciu len niekoľko správ (rekord je 10), následne zhoda stratila záujem o konverzáciu. Nedostatkom bolo to, že skript si „nepamätal“ predchádzajúce odpovede, a žien sa preto pýtal veci, na ktoré už dostal odpovede, čo vytváralo veľmi zlý dojem.
Zdokonaľovanie procesu
Randiacemu botovi veľmi prospelo vydanie ChatGPT. Aleksandr mal k dispozícii množstvo veľmi užitočných nástrojov, vďaka ktorým sa generované správy stále viac a viac podobali na skutočnú konverzáciu.
Chatbot sa na základe predchádzajúcich správ jeho tvorcu naučil napodobniť jeho štýl vyjadrovania a dokázal si už „zapamätať“ informácie, ktoré mu ženy poskytli. Aleksandr tiež zakomponoval napojenie na Google Calendar, vďaka čomu bot vedel, kedy je zaneprázdnený. Rande teda dohadoval len na voľné termíny.
Prostredníctvom nástroja Torchvision bot dokázal identifikovať ženy, ktoré sa Aleksandrovi naozaj páčia. Na základe manuálnych svajpov na Tindri, ktoré spravil sám Aleksandr, získal predstavu o vizuálnych nárokoch svojho tvorcu.
Ajťák tiež zakomponoval do procesu filtre, ktoré reagovali na určité slová v profiloch žien. Filter za nežiadúce označil napríklad všetky tie dámy, ktoré boli nezamestnané, veriace alebo mali uvedené znamenie zverokruhu. Ignoroval tiež všetky profily s menej ako dvomi fotkami a tie, čo boli vzdialené viac ako 20 kilometrov.
Konverzácie, ktoré vyzerali nádejne, bol bot schopný preniesť na Telegram, kde Aleksandr nechal umelú inteligenciu randiť, četovať, zvádzať a flirtovať, až kým z toho nevzišlo osobné stretnutie. V tom čase z 358 lajkov získal bot 278 zhôd. So 160 ženami začal konverzáciu, ktorá v 12 prípadoch viedla k ozajstnému rande (s Aleksandrom, nie s botom).
Nič nejde bez ťažkostí
Bot bol schopný generovať krátke zhrnutie konverzácií, vďaka ktorým vedel Aleksandr v priebehu pár sekúnd zistiť, ktorá slečna naozaj stojí za to.
Také skracovanie však malo aj svoju negatívnu stránku. Keď si Aleksandr len veľmi letmo prebehol celú konverzáciu, niekedy si nevšimol, že bot dievčaťu sľúbil darček. Keď prišiel na rande bez darčeka, dáma bola sklamaná.
Po vytvorení zdokonaleného chatbota (V2 fičiaci na GPT-4) si Aleksandr dokázal dohodnúť rande takmer na každý deň v mesiaci. Rekordom pre neho bolo päť rande s rôznymi ženami v jeden deň. S niektorými to skončilo po jednom stretku, s inými sa stretol viackrát.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane