Tá pravá
Po dlhom procese výberu Aleksandr konečne natrafil na svoje vysnívané dievča. V decembri 2022 mal zhodu s Karinou. Trvalo však niekoľko mesiacov, počas ktorých Karina komunikovala len s chatbotom, až kým sa dvojica dopracovala k niekoľkým úspešným rande, po ktorých sa rozhodla vytvoriť pár.
Aleksandr Karinu opisuje ako „empatickú, veselú, sympatickú, samostatnú a aktívnu“, vďaka čomu je pre neho ideálnou partnerkou. Prestal sa stretávať s inými ženami, čoskoro Tinder úplne ukončil prevádzku v Rusku. Napriek tomu Aleksandr v experimente pokračoval. Novú verziu bota (V3) vytvoril na to, aby odpovedal Karine, keď je zaneprázdnený, alebo mu navrhoval spoločné aktivity a radil.
Po niekoľkých mesiacoch sa Karina dozvedela pravdu. Aká bola jej reakcia? Vôbec nebola nahnevaná, skôr by sa dalo povedať, že bola riadne šokovaná. Bodaj by aj nie. Karina priznala, že zozačiatku je randenie naozaj len o zbieraní informácií o tom druhom a umelá inteligencia túto úlohu zvládala. Prečo by sa vlastne aj hnevala? S Aleksandrom im to skutočne klape, je spokojná, takže jeho bot v konečnom dôsledku pomohol aj jej.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
A žili spolu šťastne…
Jedného dňa chatbot Aleksandrovi odporučil, nech si Karinu vezme za ženu. Najprv to bral ako nejaký omyl, čoskoro si uvedomil, že to vlastne nie je taký zlý nápad. Chat požiadal, nech mu predstaví niekoľko plánov a možných scenárov, ako to urobiť tak, aby všetko vyšlo. Výsledok? Dňa 3. augusta 2024 bude mať pár svadbu. Karina bola tá pravá spomedzi 5 239 žien, s ktorými chatbot viedol rozhovor.
Uľahčil si Aleksandr prácu? Ušetril čas a peniaze, keď nechal umelú inteligenciu randiť namiesto seba? Do projektu podľa vlastných slov investoval 120 hodín pracovného času a 1 432 dolárov za vývojové nástroje. Na všetkých rande dokopy minul 200-tisíc rubľov (2 030 €).
Reakcie internetu
Reakcie verejnosti na tento prípad sú skutočne rozmanité, čo naozaj nikoho nemôže prekvapiť. Ľudia si kladú otázku, či je takéto správanie morálne a či Aleksandr nevytvára svet, ktorý vyzerá ako vystrihnutý z epizódy Black Mirror.
Mnohí rozoberajú technický aspekt experimentu a pochvaľujú si Aleksandrovu vynaliezavosť a zručnosti. V ruskojazyčnej sfére X (Twitteru) sa stalo vlákno virálnou senzáciou, čo znamená, že vzniklo aj mnoho memes. „Prídeš na rande a tam si jazdí táto hlúposť,“ znie text pri obrázku robotického kuriéra ruskej firmy Yandex. Možno naozaj vstupujeme do sveta, kde nám srdcia budú lámať roboti…
Приходишь на свидание, а там вот эта херня выруливает https://t.co/Nrg1oNnF5S pic.twitter.com/tqL0c4NAsE
— homage to sewage (@homage2sewage) January 30, 2024