Chodil na Oxford, teraz robí kuriéra. Virálny príbeh muža ilustruje, že s trhom práce niečo nie je v poriadku

Podobných príbehov bude asi len pribúdať.


Istý čas sa dalo považovať za spoľahlivú poučku tvrdenie, že keď sa človek bude snažiť a vyštuduje dobrú školu, tak si následne ľahko získa skvelé pracovné miesto. V rýchlo meniacom sa svete to však žiaľ už nemusí byť úplne stopercentná pravda. Web SCMP sprostredkoval svetu príbeh muža, ktorý je prezývaný „najvzdelanejší kuriér na svete“.

Úctyhodné vzdelanie

Ding Yuanzhao z juhovýchodnej Číny v školských laviciach rozhodne nezaháľal. Vďaka tomu, že v skúške Gaokao, ktorá sa dá považovať za ekvivalent maturity či SCIO testovania, dosiahol skvelé výsledky, mal otvorené dvere na rôzne vysoké školy. Jeho kroky viedli na Tsinghua University, kde dosiahol bakalársky titul z chémie.

Ding sa následne presunul na Pekinskú univerzitu, odkiaľ si odniesol magisterský titul z energetického inžinierstva. Tam jeho hon za vzdelaním nekončil a na singapurskej Nanyang Technological University získal aj PhD z biológie. Aby jeho životopis nebol taký fádny, tak nastúpil na prestížny Oxford, odkiaľ odišiel s magistrom z biodiverzity.

Dnes 39-ročný muž chodil na viaceré prestížne školy vrátane Oxfordu. Dnes robí kuriéra, pretože inú prácu si nenašiel.
Shutterstock

Vtedy si nadaný Číňan povedal, že toľkoto titulov asi stačí. Istý čas pracoval vo výskume na Singapurskej národnej univerzite, v marci 2024 mu však skončil kontrakt. Ding rozosielal životopisy do všetkých svetových strán, chodil na pohovory, avšak bez výsledku. Čo ďalej?

Určite si prečítaj:

Chceš si po škole nájsť fakt dobrú robotu? Ak áno, toto by si mal určite vedieť

Robí kuriéra

Netreba niekoľko vysokoškolských titulov na to, aby človek vedel, že zo vzduchu nevyžije. Dingovi sa stále nedarilo nájsť prácu, tak sa nakoniec rozhodol vziať prakticky hocičo, čo mu umožní uživiť seba a svoju rodinu. Stal sa kuriérom, ktorý na bicykli rozváža jedlo.

Hoci je to niečo, čo by mohol robiť aj človek bez akejkoľvek kvalifikácie, Dingovi sa táto práca celkom pozdáva. „Je to stabilná práca. Vďaka tomuto príjmu dokážem uživiť rodinu. Ak tvrdo pracuješ, môžeš dobre zarobiť. Nie je to zlá práca,“ uviedol Ding na sociálnych sieťach.

Dnes 39-ročný muž chodil na viaceré prestížne školy vrátane Oxfordu. Dnes robí kuriéra, pretože inú prácu si nenašiel.
Shutterstock

O niekoľko mesiacov neskôr sa Ding presťahoval zo Singapuru do rodnej Číny. Aj tam sa živí ako kuriér. Za ďalší skvelý aspekt tejto práce považuje to, že ho udržiava v kondícii. Keď jazdí na bicykli desať hodín denne, nepotrebuje fitko.

Reakcie verejnosti

Dingov príbeh rozprúdil veľkú debatu na sociálnych sieťach. Na jednej strane sú ľudia sklamaní z toho, že ide o dôkaz absurdnosti súčasného pracovného trhu. Majú pocit, že na vzdelaní nezáleží. Optimistickejší pohľad na vec je zasa ten, že v konečnom dôsledku aj nekvalifikovaná práca môže byť pre človeka uspokojivá a napĺňajúca. Aspoň Ding je, zdá sa, spokojný.

Možno sa niekomu zdá Dingov príbeh geograficky vzdialený a tým pádom nerelevantný, pravda je však taká, že podobné veci sa dejú a budú diať aj u nás. Pracovný trh sa veľmi rýchlo mení a záujem o niektoré profesie môže prudko poklesnúť. Niektorí ľudia z IT oblasti hovoria, že už dokonca ani informatika nie je to, čo bývala a mladí absolventi môžu mať problém nájsť si dobré pracovné miesto hneď po škole.

Práve Slovensko je jednou z krajín, kde „najvzdelanejší kuriér na svete,“ možno raz nájde svojho vyzývateľa. Veľa ľudí zbiera tituly so slabým uplatnením, zatiaľ, čo na trhu práce chýba mnoho profesií.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné