Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Chodila po štyroch a štekala. Šokujúci príbeh Oksany, dievčaťa, ktoré vychovali psy

Oksana sa správala úplne ako pes.


Oksana Malaja z Ukrajiny je mrazivým dôkazom toho, že zanedbanie starostlivosti o dieťa ho môže nenávratne celoživotne poškodiť. Oksana, narodená 4. novembra 1983 na chudobnom vidieku sovietskej Ukrajiny, sa stala medzinárodne známa ako „psie dievča“ po tom, čo niekoľko detských rokov strávila v psej svorke, ktorá sa stala jej druhou rodinou.

Dievča prebralo správanie psov – chodilo po štyroch, štekalo a nerozprávalo. Jej opätovné začlenenie do ľudskej spoločnosti bolo veľmi náročné a dá sa povedať, že nie úplne úspešné.

Vychovaná psami

Oksana sa vraj do „starostlivosti“ psov dostala po tom, ako ju jej ignorantskí rodičia v chladnom počasí vymkli z domu. Zúfalé, ani nie trojročné dieťa sa tak ukrylo v psej búde, kde jej robila spoločnosť sučka Naida. Prepitým rodičom bolo úplne jedno, čo je s ich dcérou, boli radi, že majú o starosť menej. Niektoré zdroje uvádzajú, že Oksanu možno jej rodičia schválne nechali napospas psom.

Naida a ostatné psy, ktoré sa pohybovali v okolí, prijali dievča za člena svojej svorky. Oksana sa začala správať ako jedna z nich. Pohybovala sa štvornožky, štekala, vrčala, jedla a pila bez použitia rúk.

Po piatich rokoch psieho života bola Oksana vzatá do ústavnej starostlivosti. Niekto zo susedov zalarmoval úrady po tom, čo na neho dievča štekalo. Z Oksaninho prejavu bolo jasné, že nejde len o detskú hru, ale skutočne divoké zvieracie zvuky.

Odniesť dievča vôbec nebolo jednoduché, pretože ostatní členovia svorky Oksanu aktívne bránili. Policajti museli psy odlákať potravou a až následne sa k nej mohli dostať.

Ray Foster vlastne neexistoval. Aké nepresnosti sme videli vo filme Bohemian Rhapsody?

Odporúčame prečítať:

Ray Foster vlastne neexistoval. Aké nepresnosti sme videli vo filme Bohemian Rhapsody?

Naspäť medzi ľudí

Lekárske prehliadky ukázali, že dieťa skutočne pochytilo psie správanie bez toho, aby prejavovalo návyky potrebné pre život človeka v spoločnosti. Oksana reči rozumela, avšak odpovedala len nezmyselnými slabikami, štekaním či vrčaním. Vo veku sedem a pol roka nezvládala osobnú hygienu a spala na podlahe. Ak jej niekto dal nejaký predmet, schovala si ho, a keď sa ho pokúšal niekto zobrať, vrčala na neho.

Oksana bola umiestnená v ústave pre mentálne znevýhodnené deti v Barabole v Chersonskej oblasti, kde ju čakala intenzívna terapia a vzdelávanie. Skvelou správou bolo, že dievča sa pomerne rýchlo naučilo rozprávať a zvládlo aj jednoduché každodenné úkony ako obliekanie, česanie vlasov či zametanie.

Ústav v Barabole je spojený s farmou, kde sa o zvieratá starajú samotní pacienti. Kontakt so zvieratami pôsobí terapeuticky, zároveň sa pri ňom deti učia praktickým zručnostiam a zodpovednosti. Personál uviedol, že Oksana si obľúbila dojenie kráv a ošetrovanie koní.

Nechce byť „psie dievča“

V priebehu rokov Oksana vďaka usilovnej a vytrvalej starostlivosti lekárov, pedagógov a ďalších odborníkov zvládla mnohé úkony potrebné na každodenný život. Jej plnohodnotné začlenenie do spoločnosti je však nepravdepodobné.

O Oksane písali mnohé médiá z Ukrajiny, z Ruska a z ďalších krajín, objavila sa v televíznych programoch a boli o nej natočené aj dokumenty. Vďaka tomu vieme, že Oksanu uráža označenie „psie dievča“ a bola by rada, ak by ju ľudia vnímali ako plnohodnotného človeka.

Oksane sa podarilo stretnúť sa s jej otcom, so starším bratom Sergejom a aj s nevlastnou sestrou. Rada by vypátrala svoju mamu, ktorá s otcom už nežije. Podľa najnovších informácií sa dnes štyridsaťročná Oksana stále nachádza v ústave, kde veľa času trávi v spoločnosti zvierat.

brutálny útok medveďa

Odporúčame prečítať:

Sú medvede na Slovensku premnožené, ako sa voči nim brániť a ktoré strany tému zneužijú pred eurovoľbami? Pýtali sme sa odborníka aj politológa

Vedecká debata

Príbeh Oksany je smutným príspevkom do vedeckej debaty o tom, akú úlohu pri formovaní človeka zohrávajú faktory genetiky a prostredia, v ktorom vyrastá.

Napriek tomu, že obaja rodičia boli ťažkí alkoholici, sa Oksana narodila ako zdravé dieťa. Obmedzená starostlivosť z ich strany a následne úplné zanedbanie, ktoré viedlo k „adopcii“ psami, zanechali na dievčati nezmazateľné stopy.

Kritické roky pre plnohodnotný vývoj reči strávila Oksana medzi psami. Jazyk neslúži len na komunikáciu, ale výrazne nám uľahčuje rozmýšľanie, triedenie javov vôkol seba a orientáciu vo svete. Bez znalosti jazyka sa Oksana nemohla rozvíjať po mentálnej stránke, čo ju vážne poznačilo.

Podľa odborníkov je Oksana aj ako štyridsiatnička na mentálnej úrovni 7-ročného dieťaťa. Všetko by mohlo byť inak, ak by sa o dievča v kritickej fáze vývoja rodičia poctivo starali a hanebne ju nezanedbávali.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.