Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Chodíš každú noc cikať a nevieš, čo s tým? Odborníci radia, ako sa popasovať s problémom

Návšteva toalety každú noc je nepríjemná a narúša spánok.


Muži či ženy, mladí alebo starí, prekvapivo veľa z nás nevydrží až do rána nejsť na toaletu. Pomôcť by pritom mohlo niekoľko jednoduchých zmien.

Praktický lekár Hussain Al-Zubaidi každý týždeň navštívi aspoň jedného pacienta, ktorý trpí noktúriou, čo je lekársky výraz pre nočné nutkanie vstať a ísť na záchod.

Slabý močový mechúr je už dlho známy ako vedľajší účinok starnutia. Zistilo sa, že noktúriou trpí 69 % až 93 % mužov starších ako 70 rokov. Často súvisí s benígnou hyperpláziou prostaty, opuchom prostaty a okolitého tkaniva, ktoré sa objavujú s vekom.

„Pre mnohých mužov nad 60 rokov to znamená, že ich schopnosť vyprázdniť močový mechúr je horšia,“ hovorí Al-Zubaidi, vedúci oddelenia životného štýlu a fyzickej aktivity Kráľovskej akadémie všeobecných lekárov. „Trvá im dlhšie, keď stoja nad záchodom, a vo všeobecnosti zadržiavajú moč, čo znamená, že je oveľa pravdepodobnejšie, že sa v noci budú musieť zobudiť a ísť sa vymočiť.“

Odporúčame prečítať:

Sánkovanie na asfalte či najstrmšia lanovka v Európe: Na tomto ostrove zažiješ exotický raj na Zemi, odkiaľ sa ti nebude chcieť odísť

Pitný režim doháňame večer

Al-Zubaidi si však začal všímať nový znepokojujúci trend – mnohí pacienti, ktorí k nemu prichádzajú, sú muži alebo ženy vo veku 20 až 30 rokov. Niektorí výskumníci zistili, že noktúria môže postihovať až 44 % mužov vo veku 20 až 40 rokov.

Podľa jednej z teórií ide o dôsledok moderného životného štýlu. „Myslím si, že za to môžu najmä pitné návyky,“ hovorí Al-Zubaidi. „Ľudia sú počas dňa často viac zaneprázdnení, takže zabúdajú dodržiavať pitný režim. Večer vypijú viac vody, pretože sú smädní, a potom sa prebudia v skorých ranných hodinách, keď je ich močový mechúr plný.“

Prevencia

Pokiaľ ide o prevenciu noktúrie, najlepšou radou je, pravdepodobne, zamerať sa na plánovanie väčšiny príjmu tekutín na začiatku dňa.

„Počas prvých dvoch hodín po zobudení, keď si telo po spánku skutočne vyžaduje hydratáciu, by ste mali prijať aspoň štvrtinu denného príjmu tekutín,“ hovorí.

Ak musíš v noci predsa len vstať, snaž sa čo najskôr vrátiť do postele. Hoci môže byť lákavé skontrolovať si v telefóne notifikácie alebo prechádzať sociálne siete, svetlo z obrazovky ovplyvní hladinu spánkových hormónov a sťaží ti opätovné zaspávanie.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.