Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Chodíš po dome v topánkach? Podľa odborníkov si tým môžeš spôsobiť zdravotné komplikácie

Do domu si môžeš zaviesť nepríjemné baktérie.


Chodíš v dome či byte v topánkach? Radšej sa tohto zvyku veľmi rýchlo zbav. Ako píše aj portál LADbible, pokiaľ sa totiž prechádzaš v dome obutý, nosíš si doň mnoho mikróbov a baktérií. Možno sa to nezdá, ale už len keď sa prejdeš po chodníku, na tvoje topánky sa nalepí plno baktérií.

Príliš nepomôže ani ošúchanie podrážky o rohožku. Tá je totiž s najväčšou pravdepodobnosťou tiež poriadne špinavá. Nehovoriac už o tom, že mnohí si do nej utrú topánky len „aby sa nepovedalo“.

topánky, zdravie, vírusy, baktérie, nosenie topánok, byt, dom, interiér, vedci, vedecká štúdia
Shutterstock

Odborníci na mikrobiológiu z univerzity v Arizone prišli na to, že vonkajšok topánok obsahuje až 140-krát viac baktérií ako ich vnútro. Ďalšia štúdia potvrdila, že na topánkach sa zhromažďujú baktérie a vírusy, ktoré „pozbieraš“ napríklad počas prechádzky. Keď teda vstúpiš do domu, experti odporúčajú topánky si vyzuť. Ak tak urobíš za pomoci rúk, je dôležité si ich následne poriadne umyť.

Dbať na čistotu sa oplatí

Doktorka Laila Karimpoor podotkla, že by sme mali udržiavať svoje okolie čo najčistejšie. „Je to podobné, akoby ste chodili po bahne. Tiež by ste si ho nepriniesli do domu, rovnako ako by ste nechceli ísť na miesto, ktoré by mohlo byť preplnené patogénmi a zaviesť si ich domov,“ dodala.

Na druhej strane, pokiaľ dodržiavaš riadnu hygienu a pravidelne si umývaš ruky, nemal by si ochorieť len preto, lebo si nevyzuješ topánky. Problematické to však môže byť v domácnostiach s malými deťmi, prípadne s ľuďmi, ktorí majú ťažkosti s imunitným systémom. Na to, aby si sa nakazil, by si sa musel dotknúť rukou topánok a následne sa dotknúť aj tváre či úst.

topánky, zdravie, vírusy, baktérie, nosenie topánok, byt, dom, interiér, vedci, vedecká štúdia
Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.