Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 7.12.2022
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Dohodneš si s niekým stretnutie a dotyčný mešká. Desať minút, pätnásť, polhodinu, a ty ideš z kože vyletieť. Ale možno patríš práve k tým ľuďom, ktorí všade chodia neskoro, či už ide o dohodnuté schôdzky či prednášky v škole, ale napríklad aj také banality, ako je návšteva kina.

Síce vieš, kedy máš byť na mieste, ale z nejakého dôvodu ti to nevyjde. Pokiaľ patríš do tejto skupiny, tak ťa iste poteší, že podľa vedeckých štúdií, publikovaných aj na Simply Psychology, by si mal oplývať výsostne pozitívnymi vlastnosťami. Podľa výskumníkov si totiž zrejme trpezlivejší, spokojnejší a celkovo berieš život s väčším nadhľadom než ostatní ľudia.

Ako je to možné? Bližšie sa na to pozrieme v tomto článku.

Pixaby (https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEeny-m%C3%B3lo-jazero-fashion-%C4%BEudia-1784755/)

Si viac v pohode a máš veľkú predstavivosť

Podľa psychológov totiž existujú v zásade dve skupiny ľudí. Do prvej zaraďujeme tých, ktorí na schôdzky chodia presne včas a dávajú si na tom záležať. Títo ľudia sú podľa odborníkov viac sebakritickí a súťaživejší. Druhá skupina ľudí, ktorí chodia neskoro, sú oveľa viac „v pohode“ a nerobia zo všetkého príliš veľkú vedu.

Podľa vedcov majú práve večne meškajúci ľudia väčšiu predstavivosť a tak ich môžeme nájsť napríklad medzi umelcami. Ako pravých bohémov ich nezaujímajú všedné konvencie a často majú tendenciu porušovať zabehnuté pravidlá.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/ma%C4%BEova%C5%A5-make-up-diev%C4%8Da-kozmetika-2985569/)

Si pracovitý a optimista

Môže tiež ísť o ľudí, ktorí vďaka svojej pracovitosti úplne stratia pojem o čase. Často sú to ľudia, ktorí sú „rozlietaní“ na všetky strany, a nevedia, do čoho sa pustiť skôr. Je u nich teda predpoklad, že to dotiahnu ďaleko a budú v pracovnej sfére úspešní.

Zároveň medzi nimi nájdeme oveľa viac optimistov. Tí dokážu vo všetkom (aj v prípadných neúspechoch) nájsť hlavne to dobré, čo z nich robí ideálnych kandidátov na úspech, pretože sa nevzdávajú.

Ruka v ruka s ich optimizmom ide aj ďalší charakterový rys, a síce pohodovosť. Majú totiž nezanedbateľnú porciu životného nadhľadu a prehry si tak veľmi nepripúšťajú. Vďaka tomu pociťujú oveľa menšiu úzkosť a lepšie odolávajú stresovým situáciám. Len zriedka prepadnú panike a pod tlakom urobia zlé rozhodnutie.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/fitness-skok-zdravie-%C5%BEena-diev%C4%8Da-332278/)

Si perfekcionista

Keďže sú zároveň perfekcionisti, kvalita ich práce je pre nich prvoradá. Zvládajú tiež robiť viacero vecí a aktivít naraz a aj kvôli tomu si „môžu dovoliť“ meškať na schôdzky, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá.

Ešte predtým, než vyrazia na dohodnutú schôdzku, musia skontrolovať milión vecí, či ide všetko presne podľa ich plánu. Výsledkom je často ich nedochvíľnosť. Sú totiž takí pohltení aktivitami a prácou, že im skrátka bežný 24-hodinový deň nestačí.

Môže sa ti síce zdať, že kvôli svojej rozháranosti sa títo ľudia ničomu nevenujú poriadne a do hĺbky, ale zdanie klame. Práve ich vysoké nasadenie v kombinácii s perfekcionizmom z nich robí veľmi schopných a úspešných ľudí.

Celkovo totiž robia oveľa menej chýb a stávajú sa tak ideálnymi kandidátmi na úspech v pracovnej sfére. Ostatní ľudia im, paradoxne, často za ich meškanie pripisujú lenivosť a nezodpovednosť, nič však nemôže byť viac vzdialenejšie pravde. Aj keď treba priznať, že niekoľko lenivcov sa v radoch chronicky meškajúcich iste nájde…

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/ruky-prsty-pozit%C3%ADvne-n%C3%A1ramky-palec-2227857/)

Zdroj: simplypsychology.org


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť