Určite sa to každému z vás stalo. Dostali ste ponorku. Nie takú, s ktorou sa môžete ísť plaviť po oceánoch, ale takú, ktorá nás trochu vzďaľuje od ľudí. Mnohokrát aj od tých úplne blízkych. Zväčša to nie je nič vážne a dokážeš to rýchlo prekonať.
Najčastejšie ju dostaneš na niekoho, s kým tráviš veľa času bez toho, aby si si dal takpovediac od tejto osoby pauzu. V prípade, že si si všimol niektoré z týchto zmien tvojho správania, tak sú pravdepodobne príznakom toho, že máš ponorkovú chorobu.
Ponorková choroba je laické označenie na vzrastajúce napätie medzi osobami, ktoré spolu trávia veľa spoločného času. Môžu to byť partneri, spolubývajúci, kolegovia alebo pokojne aj kamaráti, ktorí sa vydali na spoločnú dovolenku. Človek, ktorého si zbožňoval, sa zrazu zmení na osobu, ktorú nedokážeš vystáť.
Si voči človeku agresívny
Najčastejší jav ponorkovej choroby. Môže to byť manžel, ktorý manželke donesie kvety, a ty namiesto poďakovania na neho kričíš, prečo ti doniesol kvety, keď ty máš alergiu na peľ. Mnohokrát sme pri ponorkovej chorobe úplne iracionálni a reagujeme inak, ako by sa od nás očakávalo.
Prehnane reaguješ na všetky jeho aktivity
V každej jeho aktivite vidíš niečo zlé. Či už sú to veci, ktoré hovorí, alebo robí. Človek, na ktorého máš ponorku, by ti mohol zniesť aj modré z neba, a teba na tom niečo naštve.
Lezie ti na nervy aj jeho dýchanie
Ten roztomilý smiech, ktorý si na človeku miloval, ti teraz reže uši. Najradšej by si tú osobu ani nevidel, lebo ti lezie na nervy každý jej pohyb, aj samotné dýchanie. To sú chvíle, v ktorých rozmýšľaš, či to tak bolo už od začiatku, alebo je toto len nejaký chvíľkový stav.
Hlavne, ak je to osoba, ktorá je tvojím partnerom. Vtedy ťa to prinúti zamyslieť sa, či to bolo tak od začiatku a nevšimol si si to kvôli zamilovanosti, alebo je to práve tá ponorka.
Stále sa hádate
Keď má ponorku jeden, môže ju mať aj ten druhý. Len málokto sa však nebude brániť, keď budeš na neho slovne útočiť za úplne iracionálne veci. Práve preto to potom končí tam, že sa hádate za každú sprostosť. Možno si to aj neskôr uvedomíš, že sa správaš k človeku ako debil, ale už je zväčša neskoro.
Človeka radšej ignoruješ
Nemáš sa s ním chuť baviť, a preto volíš možno jednoduchšiu, no nie veľmi efektívnu cestu. Ignoráciu. Človeka začneš zvyčajne bez akéhokoľvek vysvetlenia ignorovať. Sedíš s ním v jednej miestnosti, no ani sa s ním nebavíš a nereaguješ na akékoľvek jeho podnety. To môže ľahko viesť k ďalším, zbytočným konfliktom.
Tipy, ako sa vyhnúť ponorkovej chorobe
• Potrebuješ sa vytrhnúť zo stereotypu. Nech už si s človekom, na ktorého si chytil ponorku, v akomkoľvek vzťahu, mali by ste obaja zmeniť prostredie. Stretnúť sa raz za čas s inými ľuďmi, byť osamote.
• Treba sa venovať koníčkom. Aj vo vzťahu je prirodzené, aby mal človek svoje vlastné záľuby a trávil čas bez toho druhého.
• Čas treba však rozumne vyvážiť. Rovnako, ako môžete zmeniť svoje koníčky či trávenie voľného času, mali by ste sa zamerať aj na aktivity, ktoré robíte s touto osobou. Tie si tiež zaslúžia vytrhnutie zo stereotypu.
• Komunikujte. Mnohí ľudia sa boja tomu druhému povedať, čo je vo veci, lebo sa boja, že by nejak ranili city toho druhého, prípadne ho nahnevali. Keďže je to úplne bežná vec, určite pre to bude mať pochopenie.
• Netreba zabúdať, že aj napriek tomu, že je pri tomto probléme označenie choroba, neznamená to nič vážne, čo by sa nedalo jednoducho vyriešiť.