Tourettov syndróm (TS) je neurologicko-psychiatrické dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje opakujúcimi motorickými a vokálnymi tikmi. Ako uvádza portál Genetické syndrómy, trpí ním v priemere 50 ľudí zo 100-tisíc a štatisticky postihuje oveľa viac mužov ako žien.
Syndróm sa všeobecne vyskytuje vo všetkých krajinách sveta. Mnoho pacientov má nezvyčajné vlohy na kreatívne činnosti. Ako príklad môžeme uviesť najslávnejšieho rozprávkara všetkých čias – dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Ochorenie neobišlo ani velikánov, akými boli Napoleon Bonaparte či Mozart.
Človek s tikmi nemusí mať TS
Ako informuje Movement Disorders, nie všetci ľudia s tikmi majú Tourettov syndróm. Ten totiž vyžaduje prítomnosť viac ako jedného tiku (vrátane zvukového), pričom tiky pretrvávajú viac než jeden rok. Napriek tomu, že sú časté a v určitom období života ich môže mať až jedno z piatich detí, Tourettov syndróm je menej zriedkavý.
Čo sa týka samotných tikov, ide o pohyby, ktoré človek nedokáže vždy ovládať. Niekedy ich vedia len potlačiť na krátky čas. Medzi najčastejšie jednoduché pohybové tiky zaraďujeme žmurkanie očami, dvíhanie obočia, krčenie ramien, otáčanie alebo mykanie hlavou a krkom.
Medzi bežné jednoduché zvukové tiky zase odkašliavanie, kašľanie, smrkanie a zívanie. Komplexné tiky zahŕňajú účelnejšie pohyby ako napríklad: grimasy, ťukanie, chôdza v špecifickom vzore, skákanie, kopanie alebo udieranie.
Prejavy a následky Tourettovej choroby:
- relatívne nenápadná prítomnosť typických prejavov – pomalý začiatok v mladom veku,
- zhoršenie celkového stavu najmä v puberte,
- v dospelosti sa zdravotný stav a intenzita tikov celkovo zlepšuje,
- motorické tiky (žmurkanie, trhanie, zášklby, mávanie hornými končatinami a iné),
- vokálne tiky (mrnčanie, chrochtanie, pokašliavanie, vykrikovanie vulgárnych výrazov – na verejnosti a iné),
- tiky sa zintenzívňujú pri stresových situáciách,
- postihnutí nevedia tiky zastaviť aj napriek tomu, že ich to otravuje a hanbia sa za to,
- častokrát sú nepochopení od okolia,
- počas detstva sa môžu cítiť vyčlenení z kolektívu a zažívajú šikanovanie.
Zdroj: genetickesyndromy.sk
Neexistujú žiadne lieky
Na Tourettov syndróm neexistujú žiadne lieky. Dostupné sú len terapie, ktoré pomáhajú tiky znížiť alebo ovládať, uvádza portál Lekár. Ak nie sú tiky závažné, liečba nie je nevyhnutná. Na zvládanie tikov alebo na zmiernenie symptómov pacienti užívajú lieky, ktoré sekréciu dopamínu blokujú alebo znižujú.
Antidepresíva môžu pomôcť kontrolovať symptómy smútku, úzkosti a obsedantno-kompulzívnej poruchy. Terapia je zameraná na zvládanie tikov. Využíva sa taktiež kognitívno-behaviorálna terapia a psychoterapia.
V ťažkých prípadoch môže pomôcť hlboká stimulácia mozgu, ktorej súčasťou je implantácia malých elektród, napájaných z batérie, do mozgu. V dôsledku elektrickej stimulácie do cielených oblastí ovplyvňujú pohyb, a tak eliminujú alebo zmierňujú tiky.