Už od budúceho roka si Slováci nebudú musieť zamieňať peniaze pri ceste na svoje obľúbené jadranské pláže. O tom, že Chorvátsko prijme euro, sa rozhodlo už skôr, tentoraz sa však prvýkrát môžeme pozrieť na to, ako budú vyzerať euromince s chorvátskymi národnými motívmi. Chorvátska vláda sa o nové motívy podelila aj na Twitteri.
Na 1, 2 a 5-centových minciach môžeme vidieť písmeno v hlaholike. Slovanské písmo, ktoré vytvoril byzantský misionár Konštantín (Cyril), sa v Chorvátsku naozaj ujalo a vo veľkom sa používalo až do 16. storočia! Ďalšie tri mince v hodnote 10, 20 a 50 centov sa budú pýšiť portrétom Nikolu Teslu, fenomenálneho vedca, ktorý sa narodil na území dnešného Chorvátska.
Jednoeurovka a dvojeurovka
Chorvátska jednoeurovka v sebe ponesie dedičstvo meny používanej v súčasnosti. Chorvátske kuny prestanú platiť koncom tohto roka, po prijatí eura však bude motív kuny žiť naďalej na nových jednoeurovkách. Názov kuna pochádza zo stredovekej histórie, keď sa ako platidlo používali kožušiny kuny. Dvojeurová minca stavila na jednoduchosť – vidíme na nej obrys Chorvátska a šachovnicový vzor, ktorý sa vyskytuje na jeho vlajke.
Prijatie eura bude pre krajinu obrovským prínosom
Chorvátsko má silné ekonomické väzby na Rakúsko, Nemecko, Taliansko a susedné Slovinsko, všetko štáty, ktoré spoločnú menu už používajú. Zmenu, samozrejme, uvítajú početní slovenskí dovolenkári a možno sa stane ďalším dôvodom, ktorý pomôže rozhodnúť sa pre euro Česku.
Chorvátske mince sa ešte nezačali raziť a ich návrhy musia byť schválené nielen Európskou centrálnou bankou, ale aj všetkými členmi eurozóny. Je preto možné, že v prípade nejakých problémov či nezhôd budú pozmenené. Jeden konflikt sa už objavil.
Motív budiaci kontroverzie
Samozrejme, na Balkáne nemôže nikto spraviť nijaký politický krok bez toho, aby tým naštval aspoň jednu susednú krajinu. Tí, ktorí tipujú, že s tým má niečo do činenia osobnosť Teslu, tipujú správne. Voči tejto voľbe sa ohradili predstavitelia Srbska, ktorí tento krok vnímajú ako krádež národného symbolu.
V minulosti vôbec nebolo jednoduché jednoznačne rozlíšiť Srbov a Chorvátov, žijúcich na územiach so zmiešaným obyvateľstvom. Zvyčajne sa rozlišovali na základe viery – katolíci boli Chorváti, ortodoxní zasa Srbi. Tesla sa síce narodil na území dnešného Chorvátska, avšak do ortodoxnej rodiny (jeho otec bol dokonca duchovný!) a sám sa identifikoval ako Srb.
Srbsko, ktoré má v súčasnosti Teslu na 100-dinárovej bankovke, protestuje a nechce, aby si ho Chorváti privlastňovali. Kým však nie je členom EÚ, nemôže túto voľbu vetovať. Ktovie, ako sa zachovajú ostatné členské krajiny a inštitúcie, ktoré si potenciálneho člena EÚ nechcú pohnevať…