Chorvátsko úspešne dokončilo prechod na euro. Oznámila to v pondelok Európska komisia (EK) so spresnením, že 14-dňové obdobie duálneho obehu, keď bolo možné používať národnú menu kuna aj euro, sa skončilo 14. januára. Od tohto dátumu platby už nie je možné vykonávať v kunách.
Podľa prieskumu eurokomisie, ktorý sa uskutočnil v dňoch 13. a 14. januára, sa takmer všetky hotovostné platby v obchodoch (89 %) uskutočnili v eurách. A prakticky všetky transakcie (99 %) viedli k tomu, že spotrebitelia dostali peniaze iba v eurách. Celkom 67 percent opýtaných chorvátskych občanov uviedlo, že nosia so sebou už len eurobankovky a nie kuny, a 68 percent potvrdilo, že nosia len euromince.
Podľa prieskumu EK sa chorvátsky maloobchodný sektor dobre vyrovnal s prechodom na euro a paralelnou manipuláciou s dvoma menami. Neboli hlásené žiadne závažné problémy týkajúce sa dlhých čakacích radov alebo problémov na pokladniciach. Bezproblémovo prebehla aj konverzia bankomatov vydávajúcich hotovosť už len v eurách.
Chorvátske orgány aj naďalej prijímajú opatrenia v súlade s pravidlami o zavedení eura, aby ochránili spotrebiteľov a vyriešili obavy zo zneužívania zvyšovania cien v období prechodu na euro. Duálne zobrazovanie cien v kunách a eurách sa stalo povinným 5. septembra 2022 a bude platiť do 31. decembra 2023.
Zaviedol sa etický kódex podnikania, ktorý má zabezpečiť stabilitu cien tovarov a služieb tým, že pomáha podnikom správne prepočítavať a zobrazovať ceny, bez ich neoprávneného zvýšenia. Úlohou vnútroštátneho kontrolného orgánu je monitorovať a kontrolovať ceny a v prípade porušenia zákona o eure môže prijať vhodné opatrenia.
Bankovky a mince kuny môžu občania Chorvátska a tiež cudzinci bezplatne vymeniť za eurobankovky a euromince na Finančnej agentúre a na pobočkách pôšt do 30. júna 2023. Výmena kunových bankoviek a mincí v komerčných bankách bude možná do 31. decembra 2023. Chorvátska národná centrálna banka bude rovnako bezplatne vymieňať kunové bankovky bez časového obmedzenia a kunové mince do 31. decembra 2025.