Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Chov lipicanov je zapísaný v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO

Jediným žrebčínom na Slovensku, ktorý chová lipicany od založenia v roku 1921, je Národný žrebčín Topoľčianky.


Chov koní plemena lipican je od 1. decembra zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Chov jedného z najstarších kultúrnych plemien na svete má v Európe viac ako 440-ročnú tradíciu. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Jediným žrebčínom na Slovensku, ktorý chová lipicany od založenia v roku 1921, je Národný žrebčín Topoľčianky. ,,Aby sme mohli požiadať o zápis v UNESCO, museli sme dosiahnuť zápis v našom národnom kultúrnom dedičstve, čo sa podarilo v roku 2017. Spoločne s ďalšími krajinami, v ktorých sa lipicany chovajú v štátnych žrebčínoch, sme podali žiadosť o zápis v UNESCO. Veríme, že vďaka tomu plemeno nezanikne a spôsob, akým sa šľachtí, zostane nezmenený aj pre budúce generácie,“ uvádza dôvody zápisu riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky Michal Horný.

TASR

Nateraz má Národný žrebčín vo svojich stajniach 202 lipicanov, z toho 44 elitných plemenných kobýl. Počet lipicanov chovaných na Slovensku sa za 10 rokov zvýšil. Pred 10 rokmi bolo evidovaných 643 lipicanov a 127 chovateľov, k 31.decembru 2021 bolo registrovaných 831 lipicanov a 219 chovateľov. ,,Zápis chovu lipicanov v Topoľčiankach do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO vnímam ako najvyššiu formu ocenenia jedinečnej šľachtiteľskej a chovateľskej činnosti celých generácií Slovákov, ktorí týmto ušľachtilým zvieratám zasvätili svoj život,“ uviedol minister Samuel Vlčan.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť