Christopher Nolan bez debaty patrí medzi najlepších režisérov súčasnosti. Už čoskoro sa nám predstaví so svojou očakávanou a poriadne ambicióznou novinkou – drámou Oppenheimer. V nej sa pozrel na život vedca Roberta Oppenheimera, ktorý významnou mierou prispel k vzniku atómovej bomby.
Trailery aj prvé reakcie naznačujú, že sa na nás rúti horúci kandidát na film roku. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli trochu bližšie pozrieť na filmografiu Christophera Nolana a predstaviť ti jeho diela. Kvalitnými filmami sa totiž jeho portfólio len tak hemží.
Following
Nolan celovečerne debutoval v roku 1998 70-minútovým mysterióznym trilerom Following. Jeho hlavný hrdina je samotársky spisovateľ (Jeremy Theobald), ktorý si v dave vytypuje niekoľko ľudí a začne ich sledovať. Týmto spôsobom chce nájsť vhodný materiál pre svoju knihu. Všetko sa ale skomplikuje, keď ho pri sledovaní prichytí zlodej Cobb (Alex Haw).
Snímka vznikla za nesmierne lacný peniaz (asi 6-tisíc libier) a sám Christopher Nolan sa okrem réžie a scenára podieľal aj na produkcii, kamere a strihu. Film ako taký rozhodne stojí za pozretie, má výborne napísaný scenár aj unikátnu atmosféru. Na debut ide o nesmierne vyzreté dielo a náznak, že sa tu práve zrodil filmár ohromného talentu. Pozitívne bolo aj prijatie kritickou obcou.
Memento
Svoj druhý celovečerák poslal Nolan do kín v roku 2000. Išlo o skvelý paranoidný triler Memento. Originálne rozprávaná snímka (príbeh sledujeme odzadu) sa točí okolo Leonarda Shelbyho (Guy Pearce), ktorý trpí stratou krátkodobej pamäti. Každú novú informáciu si dokáže zapamätať len na niekoľko minút. Napriek tomu však odhodlane pátra po vrahovi svojej manželky s cieľom pomstiť sa.
Memento sa mohlo pochváliť originálnym námetom, precíznou réžiou a perfektnými hereckými výkonmi. Film si odniesol nadšené recenzie a stal sa aj finančným hitom. Získal mnoho cien, vrátane dvoch nominácií na Oscara za najlepší pôvodný scenár a najlepší strih.
Rozpočet bol približne 9 miliónov dolárov, pričom na box office Memento trhlo slušných 40 miliónov. Na Nolana sa začali upierať zraky filmových fanúšikov z celého sveta. Bolo jasné, že s týmto režisérom sa skrátka musí počítať.
Insomnia
To Nolan potvrdil aj v roku 2002 kriminálkou Insomnia. Ide o americký remake rovnomenného nórskeho filmu. Hlavným hrdinom je detektív Will Dormer (Al Pacino), ktorý v mestečku na Aljaške vyšetruje vraždu 17-ročného dievčaťa. Insomnia pozbierala veľmi kladné recenzie, hoci mnohí fanúšikovia ju dnes radia k tomu slabšiemu z Nolanovej filmografie.
V každom prípade ale ide o vysoko nadpriemernú kriminálku so skvelým Pacinom a tiež mrazivým Robinom Williamsom. Oproti rozpočtu 46 miliónov dokázala Insomnia na tržbách získať 113,8 milióna dolárov, opäť teda išlo o viac než solídny výsledok.
Batman začína
Po niekoľkých menších projektoch sa Nolan vrhol na svoj prvý blockbuster Batman začína. Nový pohľad na známeho superhrdinu ponúkol pomerne vysokú porciu realizmu a opäť dokázal kriticky aj finančne bodovať. Batman začína nám ponúkol pohľad na zrod známeho hrdinu. Bruce Wayne (Christian Bale) sa musí vyrovnať nielen so smrťou rodičov, ale poraziť aj svojich osobných démonov.
Napokon sa rozhodne bojovať v uliciach Gothamu so zločinom. Snímka si odniesla veľmi pozitívne recenzie, ktoré vyzdvihovali temnejší tón a celkovú serióznosť. Oproti rozpočtu 150 miliónov snímka na box office trhla 373,7 milióna dolárov a dnes je radená medzi najlepšie komiksovky histórie. Film si odniesol nomináciu na Oscara za najlepšiu kameru.
Dokonalý trik
Po náročnom nakrúcaní Batmana sa Nolan vrhol na skromnejší titul, a síce triler Dokonalý trik. Hlavnými hrdinami sú kúzelníci Robert Angier (Hugh Jackman) a Alfred Borden (Christian Bale), kedysi skvelí priatelia, ktorí sa stali nepriateľmi. Ich vzájomná rivalita o to, kto predvedie lepší kúzelnícky trik, postupne graduje a napokon má fatálne následky. Prijatie Dokonalého triku bolo síce veľmi pozitívne, hoci v porovnaní s predchádzajúcimi nolanovkami predsa len o niečo chladnejšie.
Podľa nás na to však nebol dôvod, ba práve naopak. Dokonalý trik považujeme za jeden z najlepších Nolanových filmov! Boduje prepracovaným scenárom, výbornou atmosférou, zaujímavým náhľadom do zákulisia kúzelníckych prekvapení a – ako inak – strhujúcimi hereckými výkonmi. Snímka si odniesla dve nominácie na Oscara, konkrétne za najlepšiu kameru a výpravu.
Temný rytier
V roku 2004 vtrhol Nolan do kín s komiksovkou Temný rytier. Sequel k Batman začína iste netreba príliš predstavovať. Batman (Christian Bale) sa v ňom stretne v súboji s maniakálnym psychopatom Jokerom (Heath Ledger). Snímka sa stala masívnym kritickým hitom a hravo prekonala aj prvý diel.
Dnes je už právom považovaná za nesmrteľný kult a jeden z najlepších filmov všetkých čias. Film bodoval skvelou pochmúrnou atmosférou, dospelým prístupom a dokonale mrazivým Heathom Ledgerom. Ten za svoj výkon získal mnoho cien, vrátane Oscara. Tešiť sa z neho však nemohol. Pred premiérou filmu totiž zomrel na predávkovanie liekmi.
Temný rytier sa stal finančne najúspešnejším filmom roku 2008. Oproti rozpočtu 185 miliónov dokázal na box office získať viac než miliardu. Celkovo si odniesol 8 nominácií na Oscara. Okrem kategórie najlepší herec vo vedľajšej úlohe získal sošku aj v kategórii strih zvuku.
Počiatok
Akčné sci-fi Počiatok vstúpilo do kín v roku 2010. Jeho príbeh sa točí okolo Doma Cobba (Leonardo DiCaprio), ktorý sa živí ako zlodej myšlienok. Tie svojim obetiam ukradne z ich podvedomia, keď spia. Teraz sa pred ním ale otvorí nová výzva: jeho úlohou nie je myšlienku ukradnúť, ale vsunúť ju do ľudskej mysle.
Snímka opäť uchvátila kritikov aj divákov, ktorí chválili komplexný príbeh, prepracovaný scenár a originálny námet. Počiatok bodoval aj po stránke tržieb. Oproti rozpočtu 160 miliónov do kasičky prisypal takmer 837 miliónov dolárov. Získal tiež 8 nominácií na Oscara, z ktorých si odniesol 4 sošky (za strih zvuku, mix zvuku, vizuálne efekty a kameru).
Návrat Temného rytiera
Nolanova sága o Temnom rytierovi vyvrcholila tretím dielom Návrat Temného rytiera. Z Batmana sa stal štvanec a Bruce Wayne (Christian Bale) sa utiahol do ústrania. Keď sa ale na scéne objaví nebezpečný terorista Bane (Tom Hardy), bude sa musieť vrátiť do akcie.
Kritické reakcie boli opäť veľmi kladné (hoci menej než v prípade Temného rytiera) a film uspokojil aj divákov. Oproti rozpočtu 300 miliónov dokázal na tržbách získať viac než miliardu. Odniesol si aj mnoho cien, hoci tentokrát sa mu neušla žiadna nominácia na Oscara ani Zlatý glóbus.
Interstellar
V roku 2014 sa Nolan prihlásil s epickým sci-fi Interstellar. Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti, v ktorej je planéta Zem v dôsledku znečistenia a rôznych ekologických kríz takmer neobývateľná. Ľudstvo si tak musí nájsť nový domov. Tím astronautov na čele s pilotom Cooperom (Matthew McConaughey) sa teda vydáva na cestu vesmírom k niekoľkým planétam, ktoré majú byť obývateľné. Všetko sa však – ako inak – poriadne skomplikuje.
Kritika Insterstellar prijala pozitívne, hoci v porovnaní s inými Nolanovými filmami sa častejšie objavovali aj sklamané reakcie. Tie filmu vyčítali hlavne scenáristickú nedomyslenosť. Film ako taký je však rozhodne pozoruhodný a okrem úchvatnej audiovizuálnej stránky ponúka aj silné emócie. Interstellar získal 5 nominácií na Oscara, z ktorých si odniesol sošku za najlepšie vizuálne efekty. Rozpočet bol 165 miliónov a na box office film získal takmer 774 miliónov.
Dunkirk
Vojnová dráma Dunkirk si odbila premiéru v roku 2017. Nolan sa v nej zameral na 400-tisíc spojeneckých vojakov, ktorí v roku 1940 uviaznu na ostrove Dunkirk. Sú obkľúčení nemeckými vojakmi a zdá sa, že ich čaká istá smrť. Rozbieha sa náročná evakuácia, ktorej cieľom je dostať vojakov do bezpečia. Pre svoj film si Nolan opäť zvolil nevšednú formu: príbeh rozprával z pohľadu troch rôznych, ale vzájomne sa prelínajúcich časových aj priestorových línií.
Dunkirk u kritikov bodoval zo všetkých Nolanových filmov snáď najviac a dnes je hodnotený ako jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias. Rozpočet sa vyšplhal na približne 150 miliónov, pričom snímka v tržbách dokázala získať 527 miliónov. Nebolo to síce tak veľa ako v prípade iných nolanoviek, ale stále išlo o úspech. Film si odniesol 8 nominácií na Oscara a tri sošky (za strih zvuku, mix zvuku a strih).
Tenet
Sci-fi triler Tenet si odbil premiéru v roku 2020. Hlavný hrdina (John David Washington) sa v ňom vydáva proti prúdu času s cieľom zabrániť koncu sveta. Hoci na prvý pohľad môže znieť zápletka jednoducho, Tenet je poriadne komplikovaný film. Pre niektorých dokonca až príliš.
Nolan sa už v predchádzajúcich snímkach pohrával s časom a komplikovanou štruktúrou, ale v tomto prípade to podľa mnohých už dosť prepískol. Na druhej strane, našli sa aj kritici a diváci (a nebolo ich vôbec málo), ktorí boli Tenetom nadšení. Je ale pravdou, že snímka nebola prijatá tak pozitívne ako iné režisérove kúsky. Rozpočet sa vyšplhal na 205 miliónov a tentokrát Nolan pri pohľade na tržby nejasal. Tie sa totiž zastavili na čísle 365,3 milióna dolárov, čo bolo sklamanie.
Faktom ale je, že sa pod tento výsledok podpísala aj zúriaca pandémia, počas ktorej boli kina zatvorené. Iste k nemu ale prispeli aj trochu rezervovanejšie kritické ohlasy. Snímka si odniesla dve nominácie na Oscara, z ktorých premenila sošku za najlepšie vizuálne efekty.
Oppenheimer
Najnovším Nolanovým zárezom je už spomínaná životopisná dráma Oppenheimer. V nej sa geniálny režisér bližšie pozrel na život vedca Roberta Oppenheimera (Cillian Murphy) a jeho snahu vyvinúť atómovú bombu skôr než nacistické Nemecko. Ukážky naznačujú, že nás čaká poriadne silný zážitok, čo už stihli potvrdiť aj prví diváci, ktorí film videli.
V snímke si zahrali aj Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie, Josh Hartnett, Kenneth Branagh či Jack Quaid. Slovenská premiéra sa uskutoční 20. júla.