Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

CIA: Havanský syndróm u diplomatov USA nespôsobila kampaň iného štátu

Od roku 2016 sa u približne 40 členov kanadskej a americkej diplomatickej misie na Kube a u ich rodinných príslušníkov začali prejavovať neobvyklé príznaky neznámeho ochorenia vrátane problémov so sluchom či zrakom. Ďalším častým prejavom bola žalúdočná nevoľnosť či bolesti hlavy.


Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) v predbežnej správe zhodnotila, že diplomati Spojených štátov, u ktorých sa v rôznych častiach sveta vyskytli príznaky tzv. havanského syndrómu zahŕňajúceho napríklad bolesti hlavy či nevoľnosť, sa nestali cieľom globálnej kampane iného štátu. V stredu to s odvolaním sa na zdroje z CIA uviedli viaceré americké médiá, medzi nimi televízia NBC News, denník The New York Times (NYT) a týždenník Politico.

CIA podľa zmienených médií úplne nevylúčila zapojenie zahraničných síl v približne 25 dosiaľ prípadoch, ktoré sú stále predmetom vyšetrovania. „V stovkách ďalších prípadov možných symptómov našla CIA hodnoverné alternatívne vysvetlenia,“ cituje svoje zdroje televízia NBC News.

Niektorí predstavitelia USA v minulosti naznačili, že tieto prípady boli spôsobené elektromagnetickými zbraňami, ktoré mohli použiť nepriatelia Spojených štátov, napríklad Rusko. Zverejnené zistenia vyvolali podľa NYT nevôľu niektorých diplomatov, u ktorých sa tento zdravotný problém vyskytol. Vo vyhlásení uviedli, že závery CIA „nemôžu a nesmú byť konečným slovom v tejto záležitosti“.

Havanský syndróm dostal meno po meste prvého výskytu záhadných prípadov. Od roku 2016 sa u približne 40 členov kanadskej a americkej diplomatickej misie na Kube a u ich rodinných príslušníkov začali prejavovať neobvyklé príznaky neznámeho ochorenia vrátane problémov so sluchom či zrakom. Ďalším častým prejavom bola žalúdočná nevoľnosť či bolesti hlavy.

Podobné symptómy odvtedy hlásili i diplomati a predstavitelia tajných služieb v ďalších krajinách vrátane Austrálie, Rakúska, Číny, Kolumbie, Nemecka a Ruska.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť