Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Čierny humor, akcia aj emócie. Prinášame ti niekoľko zaujímavostí o slovenskej komédii Invalid, ktoré ťa nalákajú do kina

Invalid zamieri do kín už dnes.


Už tento štvrtok dorazí do kín ambiciózna slovenská čierna komédia Invalid. Tá divákom ponúkne zábavný, ale aj drsný príbeh pomsty cholerického údržbára Laca Hundera (Gregor Hološka). Čo všetko o filme vieme a aké zaujímavosti sa s ním spájajú? To ti prezradíme práve v tomto článku.

1. O réžiu sa postaral talentovaný tvorca

Novú slovenskú čiernu komédiu Invalid režíroval Jonáš Karásek, ktorý má na konte úspešné filmy Kandidát a Amnestie. Okrem toho sa podieľal aj na poviedkovom projekte DOGG či vojnovom televíznom filme Moje povstanie.sk.

slovenská filmová novinka, slovenský film, Invalid, Gregor Hološka
CinemArt SK

2. Príbeh Invalida nebude mať len filmovú podobu

Scenár k filmu Invalid napísal Tomáš Dušička. Podľa všetkého však nebude mať len filmovú podobu. Už 8. februára, teda deň pred premiérou, sa na pulty kníhkupectiev dostalo aj jeho komiksové spracovanie. Pod scenárom je opäť podpísaný Dušička, o kresbu sa postaral Slavomír Jakab.

3. Scenárista sa pri písaní inšpiroval dvomi skutočnými udalosťami o mafiánskych praktikách 90. rokov

Scenárista Tomáš Dušička prezradil, že ho k napísaniu príbehu inšpirovali dve skutočné udalosti. „V hlave mi rezonovali dva skutočné príbehy, ktoré som si vypočul o mafiánskych praktikách z 90. rokov,“ povedal. „Ten prvý bol o mužovi, ktorý si chcel kúpiť drahé rádio na inzerát.

Avšak domov sa už nikdy nevrátil. Nakoniec sa ukázalo, že padol do rúk nesprávnym ľuďom a tí ho zavraždili. Druhý príbeh bol o mužovi, ktorý spadol do kanála, z ktorého niekto ukradol poklop. Strávil tam dva dni, kým ho niekto našiel, a po tomto zranení mu zostali trvalé následky.“

slovenská filmová novinka, slovenský film, Invalid, Gregor Hološka
CinemArt SK

4. Titulnú pieseň k filmu naspievali Rytmus a Kmeťoband

Titulná pieseň filmu má názov Asal a naspievali ju Patrik „Rytmus“ Vrbovský a kapela Kmeťoband. Ide o prespievanie známeho hitu Úsmev z roku 1977 od kapely Modus. Rozdiel je v tom, že tentokrát je celá skladba v rómčine. Text do rómčiny preložil spevák a hudobník Matúš Bagar.

5. Na slávnostnej premiére v Bratislave si Invalid odniesol pozitívne reakcie divákov

Hoci si Invalid na svoju celoslovenskú premiéru ešte niekoľko dní počká, niekoľko špeciálnych predpremiér už za sebou má. Na každej z nich sa snímka stretla s pozitívnou reakciou divákov. Film si ich získal originálnym čiernym humorom, jemne absurdným príbehom a dynamickým audiovizuálnym prevedením.

„S napätím sme čakali na reakcie divákov. Vďakabohu, boli nadmieru pozitívne, navyše aj od takých ľudí, ktorých názor si veľmi cením,“ povedal režisér Jonáš Karásek.

„Pre mňa ako autora komédie bolo najväčšou poctou, že polovica vtipov sa stratila v smiechu divákov, pretože sa smiali ešte na predchádzajúcom vtipe,“ dodal scenárista Tomáš Dušička.

slovenská filmová novinka, slovenský film, Invalid, Gregor Hološka
CinemArt SK

6. Okrem humoru sa vo filme môžeme tešiť aj na akciu a emócie

Invalid je v prvom rade čiernou komédiou, ale podľa režiséra diváci dostanú aj solídnu porciu akcie a emócií. Vo filme je podľa neho mnoho pekných momentov.

„Oľga Belešová aj Helena Krajčiová povedali, že ich ten film nakoniec pohladil. Naozaj je tam veľmi pekná téma priateľstva alebo toho, ako treba v rodine urovnať vzťahy a ako je rodina pre život dôležitá. Napriek strieľačkám a akčným scénam sú tam aj takéto citlivé momenty,“ prezradil Karásek v rozhovore pre portál Mediaklik.

slovenská filmová novinka, slovenský film, Invalid, Gregor Hološka
CinemArt SK

7. Vo vedľajších úlohách sa objavilo viacero spevákov

V menších úlohách sa vo filme objavili aj populárni speváci ako Patrik „Rytmus“ Vrbovský (ktorý naspieval aj titulnú pieseň), Majk Spirit (brat scenáristu Tomáša Dušičku) či Vec. Okrem nich má vo filme cameo aj známy YouTuber GoGo.

8. Invalid ponúkne príbeh netradičnej cesty za pomstou

No a o čom Invalid vlastne bude? Príbeh sa odohráva v búrlivých 90. rokoch. Do ulíc sa dostáva nová móda, diskotéky sa otriasajú rytmom danceflooru, menia sa spoločenské pomery a pazúry začína vystrkovať aj organizovaný zločin.

Laco Hunder (Gregor Hološka) je údržbár v múzeu, ktorému život komplikuje jeho cholerická povaha. Kvôli drsnej nehode skončí na invalidnom vozíku a pomocnú ruku mu ponúkne až Róm Gabo (Zdeněk Godla). S jeho pomocou je Laco odhodlaný pomstiť sa.

Okrem zmienených hercov si vo filme zahrali aj Oľga Belešová, Ivo Gogál, Daniel Fischer, Helena Krajčiová, Lukáš Latinák, Svätopluk Malachovský, Patrik „Rytmus“ Vrbovský“, Vec či Majk Spirit. Trailer láka na zábavnú čiernu komédiu s pevným režisérskym vedením a jemne absurdným príbehom. Snímka v kinách odštartuje už 9. februára.

slovenská filmová novinka, slovenský film, Invalid, Gregor Hološka
CinemArt SK

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.