Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Cigarety škodia zdraviu aj peňaženke. Koľko ročne prefajčí priemerný Slovák?

Štatistiky hovoria, že fajčiarov neustále pribúda.


Podľa štatistík publikovaných v lekárskom magazíne The Lancet sa počet aktívnych fajčiarov v roku 2019 zvýšil až na 1,14 miliardy ľudí. WHO nazýva tabakovou epidémiou to, čo zabije 8 miliónov ľudí ročne.

Analytický tím z Picodi.com sa rozhodol zamerať na finančné aspekty fajčenia: zistili ceny cigariet a ich rozdiely vo viac než stovke krajín okolo sveta, a tiež zistili, koľko minie priemerný fajčiar peňazí do roka.

Picodi

Spomedzi krajín zapojených v tejto štúdii zaplatia najviac peňazí austrálski fajčiari. Balíček dvadsiatich cigariet stojí skoro 22 €. Veľmi vysoká cena je výsledkom vedomej politiky austrálskej vlády, zameranej na zníženie počtu fajčiarov. Počas rokov 2013 až 2020 sa zvýšila daň na tabakové výrobky o 12,5 % každým rokom.

Nový Zéland (21 € za krabičku), Írsko (14 €) a Kanada (10 €) sú taktiež medzi krajinami, kde sú najdrahšie cigarety. Slovensko sa umiestnilo až na 58. mieste v tomto rebríčku s cenou 4 € za krabičku. V Česku je cena o čosi drahšia (4,73 €), v Maďarsku takisto (4,40 €), iba Poľsko sa umiestnilo hneď nad nami na 57. mieste (3,94 €).

Na druhej strane rebríčka nájdeme Nigériu (0,82 € za krabičku) a Kazachstan (1 €). Cigarety sú taktiež lacné v Bielorusku (1,36 €), Turecku (1,79 €) a na Ukrajine (1,90 €).

Mohlo by ťa zaujímať:

Prečo ľudia pri pití alkoholu zatúžia po cigarete? Veda zrejme pozná odpoveď

Vyhodené peniaze

Dáta indikujú, že ročné číslo vyfajčených cigariet je už 7 410 000 000 000, čo vychádza na 18 cigariet denne pre každého aktívneho fajčiara. Koľko peňazí ročne minú fajčiari a aké percento ich zárobku zničí táto závislosť? Počet skonzumovaného tabaku sa v krajinách líši, ale pre účel tohto výskumu sme predpokladali, že aktívny fajčiar vyfajčí 365 krabičiek ročne.

Picodi

Fajčiar zo Slovenska, ktorý vyfajčí krabičku denne, minie ročne 1 460 € na cigarety. Tvorí to 14 % z priemerného ročného zárobku na Slovensku. Fajčenie je podobne drahé v Nórsku a Česku. Fajčenie na Jamajke (38 %), v Dominikánskej Republike (41 %) a v Ugande (44 %) tvorí hlavnú časť výdavkov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.