Pondelok 29.11.2021
sk
Vratko
cz
Zina

Bary bezpochyby patria k miestam, kde sa ľudia najčastejšie zoznamujú či flirtujú. A podľa všetkého to rozhodne nie je náhoda, keďže už dlhšie je vedcom známy fenomén nazývaný „efekt alkoholových okuliarov“. Uvádza to aj portál ScienceDirect.

Z neho plynie, že čím dlhší čas v bare strávime, tým atraktívnejší si pripadáme. Ale nielen to. Atraktívnejší nám pripadajú aj ľudia, s ktorými sa zoznamujeme či snažíme zoznámiť. Jedným dychom ale treba dodať, že s tým nemá žiadnu súvislosť množstvo vypitého alkoholu.

Čím dlhšie v bare sme, tým príťažlivejší si pripadáme

Bližšie sa na tento fenomén pozreli dánski vedci. Návštevníci jedného baru mali vyplniť dotazník, v ktorom uviedli, ako vnímajú vlastnú atraktivitu (na stupnici od 1 do 7), ale aj mieru vlastnej opitosti. Okrem toho boli súčasťou dotazníkov aj osobné informácie ako pohlavie, rodinný stav či vek.

Shutterstock

Z výsledkov jasne plynie, že vnímanie vlastnej atraktivity sa zvyšuje, čím dlhší čas v bare strávime, a to bez ohľadu na to, koľko alkoholu vypijeme. Tento záver bol približne rovnako pozorovaný u mužov aj žien, pričom výraznejšie atraktívni sa cítili hlavne single ľudia. Najmenej tieto pocity zažívali zadané ženy.

Zmienili sme sa však, že pobyt v bare nevplýva len na vnímanie našej vlastnej atraktivity, ale aj atraktivity druhých. V austrálskom Sydney v roku 2010 prebehol podobný experiment, ktorý bol zameraný vyslovene na vnímanie príťažlivosti iných ľudí. Výsledky boli podobné.

Čím dlhšie v bare sme, tým máme väčšiu tendenciu vnímať ostatných ako atraktívnejších. Prečo to tak ale je? Ak v tom naozaj nemá prsty alkohol, čo teda? Podľa vedcov je vysvetlenie prosté: súvisí to s blížiacim sa časom záverečnej, keďže sa skracuje priestor pre oslovenie či zaujatie potenciálneho partnera.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť