Sobota 21.5.2022
sk
Zina
cz
Monika

Čím je Slnečný štát zvláštny? Takto si ľudia vysvetľujú známy fenomén Florida Man

Naozaj je Florida také divoké miesto?


Milovníkom memes nie sú cudzie virálne nadpisy správ, ktoré opisujú nejaké šialené situácie a netradičné kriminálne prípady. Spája ich to, že ich hlavným aktérom je obyvateľ Floridy, teda „Florida Man„. Množstvo týchto príbehov vytvorilo v povedomí verejnosti presvedčenie o tom, že Florida je najšialenejšie miesto na svete.

„Mužovi z Floridy sa podarilo bodnúť turistu, aj keď nemá ruky“, „Floriďan sa snažil vyhodiť živého aligátora na strechu. Chcel mu dať lekciu“, „Floridský muž bol zatknutý za šoférovanie kradnutého auta počas toho, ako mu opica visela z hrude“, „Floriďana nebavilo čakať v nemocnici, ukradol preto sanitku a vrátil sa domov“. Môže byť množstvo takýchto správ náhodou?

Ľudia si začali klásť otázku, či je Slnečný štát skutočne zvláštnym miestom, alebo je celý fenomén Florida Man len ilúzia. Toto sú niektoré z možných vysvetlení:

Krajina a ľudia v nej

Jedným z faktorov, ktorý existoval už pred príchodom človeka, je nepochybne príroda. Florida je známa svojimi močiarmi, ktoré obývajú hady, aligátory či jaštery. V Slnečnom štáte tiež nájdeme veľké mačkovité šelmy, a dokonca aj medvede. Každý príbeh sa okamžite stáva zaujímavejším, ak sa v ňom znenazdajky objaví aligátor alebo štrkáč!

Florida je medzi Američanmi vnímaná ako dovolenkový štát. Atraktívne slnečné pláže lákajú tých, ktorí si chcú vyhodiť z kopýtka a užívať si. Všetci vieme, že na dovolenke mnohým ľuďom slušne prepína, a ak sa ich na jednom mieste koncentruje príliš veľa, je to recept na katastrofu. Vysoké teploty situáciu len zhoršujú!

Američania pripomínajú, že obyvateľstvo Floridy je tvorené mnohými nesúrodými a rozmanitými skupinami. Aj vďaka tomu je Florida považovaná za jeden zo „swing states“, teda štátov, ktoré nemajú jednoznačnú prevahu demokratov či republikánov.

Máme tu potomkov kolonistov z čias, keď toto územie patrilo Francúzom a Španielom, obyvateľstvo s britskými predkami, hrdých Južanov/priaznivcov Konfederácie, černochov (medzi nimi je rozšírená tradícia voodoo), utečencov z Kuby, latinskoamerických drogových dílerov či dôchodcov, ktorí sa na Floridu presťahovali s cieľom stráviť jeseň života pod slnkom…

Naozaj je Florida miesto ako stvorené pre šialené situácie, alebo je za vznik Florida Mana zodpovedná len vyššia miera aktivity novinárov a lepší prístup k informáciám?

Kým zatiaľ sme si uviedli argumenty, ktoré hovoria v prospech tvrdenia, že Florida je naozaj dejiskom vysokého počtu bizarných prípadov, niekde sa zvykne uvádzať fakt, ktorý tvrdí, že ide len o omyl vytvorený transparentným systémom spravodlivosti.

Každý štát v USA má vysokú mieru autonómie a okrem niektorých zákonov platných na úrovni únie sa samostatne rozhoduje v mnohých otázkach. Preto v každom štáte fungujú verejné inštitúcie iným spôsobom.

Posvätná transparentnosť

Jedným z možných vysvetlení fenoménu Florida Man je transparentná správa vecí verejných, ktorou sa tretí najľudnatejší štát USA pýši. Zjednodušene povedané – (takmer) všetky materiály vyhotovené verejnou inštitúciou sú verejnosti voľne dostupné. Florida si tieto princípy nesmierne cení.

Novinári (či bežní občania) preto majú veľmi ľahký prístup aj k policajným zdrojom a nič im nebráni v tom, aby dokázali veľmi presne popísať incidenty a článok doplniť krásnou fotografiou páchateľa. Pre novinárov s nosom na kuriozity je Florida zlatou baňou!

Fenomén Florida Man je len veľmi ťažké objektívne zmapovať a nájsť jednoznačnú a jedinú príčinu, ako vznikol. Môžeme ale predpokladať, že je výsledkom súhry viacerých faktorov, z ktorých niektoré boli uvedené aj v tomto článku.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť