Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Čím viac alkoholu vypiješ, tým bizarnejšie sny sa ti snívajú. Vedci ozrejmili, prečo to tak je

Príliš veľa alkoholu na dobrom spánku nepridáva.


Poriadne divoké a bizarné sny má občas každý z nás. Možno si ale spozoroval, že dosť často sa tieto absurdné sny objavujú, keď vypiješ väčšie množstvo alkoholu. Ako ale píše portál LADbible, rozhodne v tom nie si sám a nie je na tom vlastne ani nič zvláštne.

Celou problematikou sa zaoberali spánkoví experti na podnet spoločnosť Otty, ktorá sa špecializuje na výrobu matracov. Na základe ich zistení sa prišlo na to, že hladina alkoholu v krvi priamo vplýva na kvalitu spánku a samotné sny.

„Ak si ľahnete do postele po prepitej noci, kvalita vášho spánku bude nižšia,“ uviedli. „Hladina alkoholu v krvi začne klesať v momente, keď prestanete piť. Tým vás zanechá vo veľmi plytkom stave spánku, počas ktorého je prítomné časté vyrušovanie a prebúdzanie sa.“

Shutterstock

Alkohol v tele zmiešaný so stavom spánku spôsobuje veľmi živé, bizarné sny a často aj regulárne nočné mory. Zaujímavé ale je, že keď sa konečne človek dostane do REM fázy spánku (teda do tej fázy, v ktorej sníva), je väčšia šanca, že si sny po prebudení bude vedieť vybaviť. A to pomerne detailne.

Po živých snoch ťa čaká „opica“

Odborníci tvrdia, že telo sa v takomto prípade snaží nabrať čo najviac informácií zo svojho prostredia. Rôzne myšlienky a emócie tak majú tendenciu pretaviť sa do veľmi intenzívnych snov, často s úzkostným či strašidelným obsahom. A aby toho nebolo málo, ráno na človeka čaká dobre známa „opica“. „Váš mozog pracuje oveľa pomalšie, čo znamená, že budete mať ťažkosti so sústredením.

Mohlo by ťa zaujímať:

Prečo sa nám snívajú nezmysly a znamenajú vôbec niečo? Vedci majú rôzne názory

S najväčšou pravdepodobnosťou budete mať tiež kruhy pod očami, čo je spôsobené rozšírením krvných ciev,“ dodali experti. Nedostatok kvalitného spánku sa prejaví vlastne vo všetkých faktoroch. Zníži sa libido, môže sa vyskytnúť svalové napätie či triaška. Vedci to teda odporúčajú s pitím príliš nepreháňať a nestrieskať sa úplne pod obraz.

Pokiaľ si teda dáš len zopár drinkov a následne si dopraješ poriadnu porciu dobrého spánku, mal by si sa všetkým zmieneným komplikáciám vyhnúť.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť