Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Čína vystrihla zo seriálu Priatelia scény s LGBT postavami. Zmenili sa dokonca aj titulky

Cenzori kultový sitcom upravili podľa vlastných predstáv.


Kultový sitcom Priatelia má stále milióny fanúšikov na celom svete. Ako ale píše portál BBC, seriál sa dostal aj na čínske streamovacie platformy Tencent, Bilibili, Sohu či Youku. Ako to už ale pri autoritárskych režimoch býva, cenzori urobili niekoľko zmien.

V prvom rade vystrihli mnoho scén, v ktorých vystupovali LGBT+ postavy. To platí hlavne pre scény s Rossovou (David Schwimmer) bývalou ženou Carol (Anita Barone), ktorá je lesba. Scénu, v ktorej sa to Ross dozvie, cenzori vystrihli. Zároveň tiež v titulkoch ignorovali niektoré intímne narážky, prípadne im dali úplne iný význam. Fanúšikov táto zmena, pravdaže, príliš nepotešila.

NBC / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

Sitcom Priatelia je najlepší seriál všetkých čias. V novej štúdii predbehol aj Hru o tróny

Fanúšikov cenzorské zásahy nahnevali

Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa dokonca začal šíriť hashtag #FriendsCensored. Používatelia tiež vyzývali divákov, aby seriál na protest proti cenzúre bojkotovali. „Ak nedokážete v súčasnej atmosfére vysielať kompletnú verziu, tak ju nevysielajte vôbec,“ napísal jeden z pobúrených divákov.

Cenzori v Číne zasahujú do zahraničných diel pomerne pravidelne a upravujú či rovno vystrihujú z nich tie scény, ktoré považujú za vulgárne či vymykajúce sa oficiálnej propagande.

NBC / MovieStillsDB

Podobnej cenzúry sa dočkal aj spomienkový špeciál The Friends: Reunion. Vystrihli z neho scény s Lady Gaga, Justinom Bieberom a skupinou BTS, hoci nie je celkom jasné, prečo. Lady Gaga však bola v minulosti obvinená z toho, že Čínu urazila, keďže sa v roku 2016 stretla s dalajlámom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť