Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 15.6.2024
sk
Vít
cz
Vít
, Vítek

Čína vystrihla zo seriálu Priatelia scény s LGBT postavami. Zmenili sa dokonca aj titulky

Cenzori kultový sitcom upravili podľa vlastných predstáv.


Kultový sitcom Priatelia má stále milióny fanúšikov na celom svete. Ako ale píše portál BBC, seriál sa dostal aj na čínske streamovacie platformy Tencent, Bilibili, Sohu či Youku. Ako to už ale pri autoritárskych režimoch býva, cenzori urobili niekoľko zmien.

V prvom rade vystrihli mnoho scén, v ktorých vystupovali LGBT+ postavy. To platí hlavne pre scény s Rossovou (David Schwimmer) bývalou ženou Carol (Anita Barone), ktorá je lesba. Scénu, v ktorej sa to Ross dozvie, cenzori vystrihli. Zároveň tiež v titulkoch ignorovali niektoré intímne narážky, prípadne im dali úplne iný význam. Fanúšikov táto zmena, pravdaže, príliš nepotešila.

NBC / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

Sitcom Priatelia je najlepší seriál všetkých čias. V novej štúdii predbehol aj Hru o tróny

Fanúšikov cenzorské zásahy nahnevali

Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa dokonca začal šíriť hashtag #FriendsCensored. Používatelia tiež vyzývali divákov, aby seriál na protest proti cenzúre bojkotovali. „Ak nedokážete v súčasnej atmosfére vysielať kompletnú verziu, tak ju nevysielajte vôbec,“ napísal jeden z pobúrených divákov.

Cenzori v Číne zasahujú do zahraničných diel pomerne pravidelne a upravujú či rovno vystrihujú z nich tie scény, ktoré považujú za vulgárne či vymykajúce sa oficiálnej propagande.

NBC / MovieStillsDB

Podobnej cenzúry sa dočkal aj spomienkový špeciál The Friends: Reunion. Vystrihli z neho scény s Lady Gaga, Justinom Bieberom a skupinou BTS, hoci nie je celkom jasné, prečo. Lady Gaga však bola v minulosti obvinená z toho, že Čínu urazila, keďže sa v roku 2016 stretla s dalajlámom.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.