Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Situácia, v ktorej sme sa aktuálne ocitli, nie je pre nikoho z nás jednoduchá. S množstvom obmedzení a bezpečnostných opatrení prišla na rad aj karanténa. A tá nám bráni aj vo vykonávaní obľúbených činností, keďže sme rozumní a nevychádzame z domu.

A mnohí z nás, či už školáci, študenti alebo nechcene „dovolenkujúci“, nevedia, ako produktívne vyplniť voľné chvíle v priestoroch našich domácností. Namiesto nejakých prospešných aktivít sa celé dni povaľujeme na gauči, napchávame nahromadenými zásobami a kolektívne sa pomocou sociálnych sietí opúšťame.

A pritom je toľko činností, ktoré stále odkladáme na potom, keď budeme mať čas… No, tak teraz je tá vhodná doba!

Fox Tv GIF by STAR - Find & Share on GIPHY

Prinášame ti zopár tipov na aktivity, ktorým sa môžeš venovať aj v karanténe

1. Vezmi do ruky ihlu a niť. Neublíži ti to (máme overené) a možno ťa to začne aj baviť. Štopkanie ponožiek, prišívanie gombíkov, zašívanie dierok. Zamysli sa, koľko obľúbených vecí máš v skrini a nenosíš ich, pretože sú nejak poškodené. Pohľadaj ich a daj do poriadku.

Využiješ čas, v skrini ti pribudnú „dostupné“ kúsky a aj ušetríš peniaze, keďže si nebudeš musieť kupovať nové. Navyše, v momentálnej situácii by ani nebolo od veci, keby si prispel rukou k dielu a ušil nejaké to rúško. Návody, ako na to, nájdeš tu.

2. Varenie/pečenie. Pozvŕtaj sa trošku v kuchyni, predpokladáme, že „špajzku“ máš plnú. Vyskúšaj špeciality, odložené (odscreenované) recepty, ktoré si si už dlhšie chcel pripraviť. Teraz máš dosť času na varenie a pečenie všelijakých pochúťok a aj na vyskúšanie rôznych kuchárskych experimentov.

3. Vytriediť skrinku na topánky. Vyčisti topánky, poutieraj z nich prach, vyraď zničené kúsky… Urob taký malý refresh svojmu botníku.

Shutterstock

4. Uprac zásuvku. Tak pri tejto činnosti možno nájdeš mnoho záhadne „stratených“ vecí a veľa zbytočností, vďaka ktorým máš v každom šuplíku taký bordel… Povyhadzuj, vyumývaj, potrieď. Čas ti zbehne, ani nebudeš vedieť ako.

5. Vytrieď oblečenie. Kúsky, ktoré už nenosíš, a také, ktoré sú neaktuálne pre toto ročné obdobie, no nemal si čas si ich odložiť. Koľkokrát sa nám povaľujú zimné veci s letnými, pretože si nenájdeme chvíľu v tom urobiť poriadok, respektíve sa nám do toho v každodennom zhone ani vôbec nechce.

6. Plánovanie aktivít, ktorým sa budeš venovať intenzívnejšie, keď prejde obdobie karantény a bude to možné. Začneme si aspoň vážiť veci, ktoré sme predtým brali za samozrejmosť. A čo sa týka toho plánovania, je to vec, na ktorú si nikdy nenájdeme čas, resp. sa nám nič organizovať alebo plánovať nechce.

No nebolo by od veci s tým začať práve teraz a aj vďaka drobnej organizácii činností a plneniu krátkodobých cieľov vnesieš do svojho života poriadok a harmóniu.

Shutterstock

7. Knihy. Prečítaj si také, ktoré si stále odkladáš na potom. Na lepšiu chvíľu, na to, keď budeš mať čas a chuť. Skús to teraz. Máš priestor na sústredenie.

8. Umy okná. A že by im to prospelo…

9. Napíš/zavolaj známym, s ktorými možno nie si v pravidelnom kontakte, no z času na čas sa im ozveš. Teraz je tá správna doba na to, aby sme držali všetci spolu!

10. Pohybové aktivity. Čo tak oprášiť bežiaci pás, ktorý si už mesiac po jeho zakúpení začal používať výhradne ako vešiak? Môžeš si k tomu pustiť obľúbený seriál. Skús to. To platí aj o tých činkách, gumách a iných pomôckach na cvičenie, na ktoré ti akurát tak sadá prach.

The Simpsons Exercise GIF - Find & Share on GIPHY

11. Skrášli svoj príbytok. Vyrob si nejaké dekorácie do izby. Môžeš si zhotoviť vlastný držiak na topánky alebo rôzne doplnky, ako napríklad vešiak pomocou starých štipcov na bielizeň alebo vázu zo starej žiarovky.

12. Zhotov handmade darček. Možno sa blíži nejaký sviatok tvojich blízkych a ty teraz nemáš zrovna možnosť veľmi nakupovať… Pozri si nejaké tipy na handmade darčeky, na webe je ich množstvo. Pár tipov nájdeš aj v našom staršom článku. Takýto druh darčeka stále poteší a mnohí ho dokážu oceniť viac ako zakúpenú vec, napríklad parfum či nejakú kozmetiku.

Shutterstock

13. Vydrhni vaňu, umývadlá. Hlavne teraz, keď je dezinfekcia taká dôležitá… Pusti si k tomu nejakú hudbu, nasaď rukavice a pôjde ti to ako po masle!

14. Uprac súbory v počítači. Koľkí z nás majú v notebooku ešte učivo na štátnice, aj keď sme vysokú končili pred piatimi rokmi… Vymaž zbytočné súbory a poukladaj si dokumenty pekne do priečinkov.

15. Dopraj si čas na „krásu“(prevažne dievčatá). Na základné skrášľovacie činnosti nepotrebuješ urgentne zásah kozmetičky, zvládneš to aj sama z pohodlia svojej domácej karantény. Daj si masku na tvár, vytrhaj obočie, vyskúšaj nejaký ten peeling, nafarbi si vlasy…Využi voľný čas aj na „pilovanie“ svojho zovňajšku.

Shutterstock

16. Naplánuj si leto. Rozmýšľaj nad tým pekným, čo chystáš, nie iba nad aktuálnou situáciou. K plánovaniu si pusti aj nejaký optimistický letný song.

17. Vyper záclony, prezleč si periny… V prípade, že to robí za teba niekto iný, môžeš takto pridať ruku k dielu. Nebudeš sa aspoň nudiť a vyplníš si voľný čas užitočne.

18. Umy si auto. Vonku je pekne a v prípade, že máš kde, nemal by to byť problém.

https://giphy.com/gifs/water-rachel-bilson-hart-of-dixie-bNTlvEp2Zjma4

19. Filmy, ktoré si si už dlho chcel pozrieť. Napíš si zoznam a každý deň si nájdi čas aspoň na jeden. Pekne si to škrtaj a na konci karantény budeš mať možno misiu splnenú.

20. Oprav, čo treba (prevažne chlapci). Každá domácnosť má zopár spotrebičov alebo kusov nábytku, ktoré sú pokazené, a tým pádom už nespĺňajú svoj účel. A ak si technicky zručný, šup na to.

21. Venuj sa umeniu. Pokiaľ rád kreslíš, píšeš alebo hráš na hudobnom nástroji, môžeš teraz cibriť svoje skills a zároveň tak aj zrelaxovať.

Shutterstock

Plus! Nezabudni na dobrú náladu. Ráno si zatancuj na tvoju obľúbenú pesničku, zanôť pár (falošných) tónov a večer zavŕš pohárikom tvojho obľúbeného nápoja. A či už je to whisky alebo kakavko, to už je jedno. Podstatné je, aby si udržiaval seba a aj svoje okolie pozitívne naladené. Preto ten spev asi ešte pre istotu zváž…


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť