Namiesto večerov pred obrazovkami a zohrievania sa alkoholickými nápojmi, sme ako malí trávili jesenné dni trochu zaujímavejšie. Rovnako ako je nemožné sánkovať sa v zime, iba ak náhodou nebývaš na úpätí Álp, tak je nemožné robiť šúpolienky a gaštankov počas leta.
K jeseni sa logicky viažu konkrétne činnosti, ktoré patrili medzi naše obľúbené a akosi sme už na ne stihli zabudnúť. V prípade, že ešte nemáš svoje deti, s ktorými by si si ich mohol pripomenúť, stačí ti prečítať nasledujúce riadky.
1. Vyrábanie postavičiek z gaštanov
Okrem pečenia jedlých gaštanov sme milovali zbieranie gaštanov spod stromov, z ktorých sme následne doma vyrábali všakovaké postavičky. Postavičky sme robili doma, v škole aj družine. Najväčší kráľ bol ten, kto si ukradol aj dobre vyzerajúci obal s ostňami, z ktorého gaštan vypadol. Vtedy ešte len naberala kreativita na obrátkach!
https://www.instagram.com/p/BKyhUm7BHHI/?tagged=gastanko
2. Púšťanie šarkanov
Aktivita, ktorá mi každoročne zaručila, že jeseň nebola taká smutná, ako sa na prvý pohľad zdalo. Ešte len začal školský rok a pripravovala som toho najmocnejšieho šarkana v hre, ktorý vyletí tak vysoko, až sa skoro dotkol oblakov. Vtedy nám ani trochu nevadilo, že dobrovoľne stojíme niekoľko hodín vo vetre, ktorý z nás skoro vymlátil dušu. Priznaj farbu, nechcel by si si to zopakovať?
https://www.instagram.com/p/BbH89X6F9mP/?tagged=pustaniesarkana
3. Vyrábanie šúpolienok
Niekto možno ani len netuší, čo je to šúpolie. Uveďme to teda na správnu mieru. Šúpolie sú tie listy, v ktorých je zabalený kukuričný klas. Kukurica určená na kŕmenie hydiny a ostatných úžitkových zvierat sa zvykla sušiť na povalách tak, že ste ju za šúpolie povešali na šnúry. Potom, ako sa klasy kukurice využili, sa z vysušeného šúpolia vyrábali šúpolienky, ktoré mali podobu jednoduchých bábok. Prípadne sa zbieralo šúpolie priamo z už vyschnutých stebiel, na ktorých dovtedy kukurica rástla.
4. Vyrezávanie tekvíc
Je to síce zvyk, ktorý je určite viac populárny v Amerike, no už aj u nás sa usídlil natoľko, aby si ho ľudia obľúbili. Veď prečo si neokrášliť príbytok niečím, čo vyzerá ako zdeformovaný mimozemšťan. Česť a sláva patrí tým, ktorí dokázali z toho tvrdého oranžového čuda vytvoriť niečo, čo vyzeralo naozaj pekne. Ak si sa pri tom neporezal, bol si adept na víťaza zlatého bludišťáka.
5. Listové umenie
Pamätáš si, ako si chodil ráno do školy s listami v ruke, lebo ste ich potrebovali na výtvarnú a ty si ich predtým starostlivo vyrovnával medzi knihami? Potom ste listy pomaľovali farbami a následne ich otláčali na výkres. Alebo ste robili jesenné koláže, v ktorých boli zahrnuté aj nazbierané a usušené listy zo stromov. Keď si našiel taký, ktorý hýril farbami od červenej po žltú, tešil si sa ako malé dieťa. Lebo si bol malé dieťa.
https://www.instagram.com/p/Bnzd215H3dC/?tagged=leavesart
6. Skákanie v lístí
Keď sme práve nerobili umenie, tak sme sa s opadaným lístím bavili trochu inak. Rodičia nám dali za úlohu pohrabať túto gýčovú jeseň a akonáhle sa nám vytvorila poriadna kopa, s radosťou sme do nej skočili ako do kopy snehu. Vôbec nám nevadilo, že sa v tej kope okrem lístia nachádzajú rôzne tvory, počnúc pavúkmi a končiac húsenicami. V lístí sme robili anjelov, obhadzovali sa ním a najradšej sme ho po ceste domov zo školy rozkopávali pred sebou.
7. Vyrábanie herbárov
Síce už počas jesene nekvitlo veľa rastlín, no zopár z nich sa dalo perfektne využiť do herbára. Tejto aktivite prepadali, samozrejme, viac dievčatá. Niektoré na herbároch pracovali od jari, počas upršaných jesenných dní len povyberali zlisované kvetiny z kníh a následne ich naliepali do farebných zošitov.
8. Púšťanie lampiónov
Ani nie tak jeho púšťanie, lebo keď som bola malá ja, vtedy nejaké lampióny vyletujúce do ovzdušia neexistovali. Teda, možno áno, ale neboli také populárne ako sú dnes. My sme chodili na lampiónové pochody s lampiónmi, ktoré sme si buď vyrobili alebo kúpili v papiernictve a niesli sme ich starostlivo upevnené na paličke. Sprievody momentálne nahradilo skôr púšťanie lampiónov, čo je škoda, lebo sprievody rozhodne neboli zodpovedné za požiare, ktoré sú často vedľajším účinkom púšťania lampiónov.
Titulná fotka: unsplash.com