Kým človek bude existovať, bude vznikať odpad. Je to realita civilizácie, ktorá nie je ochotná vzdať sa svojho pohodlia. Spotrebu sa môžeme snažiť obmedzovať, avšak úplné zastavenie vzniku odpadu by sme nedosiahli, ani ak by sme sa vrátili späť do jaskýň.
Napriek recyklácii, spaľovaniu či iným spôsobom spracovania ešte stále končí podstatná časť svetového odpadu na skládkach. Skládka však nemusí byť len niečo, čo si človek predstaví pod obyčajnou kopou smetí. Môžeme sem zaradiť aj zariadenia, ktoré skladujú rozmanitý použitý materiál predtým, ako sa nájde jeho ďalšie využitie.
Toto je niekoľko výnimočných skládok odpadu, ktoré sú zaujímavé uloženým materiálom, svojou rozlohou alebo históriou.
Následok rýchlej módy
Čo sa deje s oblečením, ktoré fast-fashion reťazce nepredajú? Tieto predajne každoročne uvádzajú niekoľko kolekcií výrobkov, ktoré sa ani napriek atraktívnym cenám nevypredajú. Kým tie najvyspelejšie štáty sveta nemusia znášať následky šialeného tempa výroby odevov, tie chudobnejšie krajiny také šťastie nemajú.
Veľká časť nepredaných odevov končí v Čile, v krajine, ktorá patrí medzi najväčších importérov nepredaného a použitého oblečenia. Do okolia mesta Alto Hospicio je každoročne dopravených 59-tisíc ton odevov. Istú časť skúpia obchodníci, zvyšok končí na skládkach v púšti Atacama, najsuchšom mieste na planéte.
Na miesto sú dovážané odevy z amerických, európskych a ázijských obchodov. Nájdeme medzi nimi všetko od tenisiek až po lyžiarske bundy a rovnako široké je aj zastúpenie známych značiek. Kvôli extrémne suchému prostrediu materiály prakticky nepodliehajú prirodzenému rozkladu.
V blízkosti fast-fashion cintorína žijú ľudia, ktorí odpad prehrabávajú a snažia sa nájsť čo-to užitočné či vhodné na predaj. Je to absurdná situácia, keď tí, ktorí žijú doslova na skládke, majú k dispozícii prakticky nekonečný prísun značkového oblečenia, mnohokrát zdobeného visačkami z obchodu. Husté oblaky dymu z častých požiarov skládky výrazne poškodzujú zdravie okolitého obyvateľstva.
Na mieste funguje niekoľko projektov, ktoré časť odevov recyklujú. Kopa textilného odpadu by sa zmenšovala omnoho rýchlejšie, ak by úrady mali dostatočné zdroje a právomoci zasiahnuť. Kvôli veľkej medializácii sa však zdá, že veci sa rozhýbali a púšť Atacama raz príde o túto nelichotivú atrakciu.
V tieni jedenásteho septembra
Likvidácia odpadu v taktom obrovskom meste, ako je New York, je veľkou výzvou. Keď nestačili existujúce zariadenia, mesto kúpilo močaristý pozemok a začalo ho využívať na skladovanie odpadu. Skládka Fresh Kills založená v roku 1948 sa veľmi rýchlo stala tou úplne najväčšou na svete.
Fresh Kills je dnes už mimo prevádzky, avšak počas polstoročia činnosti jej plocha o rozlohe 890 ha každodenne prijala asi 26-tisíc ton odpadu. Ešte aj dve dekády po vyradení z prevádzky je Fresh Kills domovom 136 miliónov ton smetí. Niektorí preto túto skládku považujú za jednu z najväčších človekom vytvorených štruktúr.
Projekt týchto rozmerov narušil ekologický systém. Mnoho druhov z oblasti vymizlo. Naopak, tony „chutného“ odpadu prilákali čajky, ktoré ovládali oblohu, a iné zvieratá. Túlavé psy ohrozovali pracovníkov. Na boj s premnoženými krysami boli zavedené dravé vtáky. Posledný náklad odpadu bol vo Fresh Kills vyložený v marci 2001.
Čoskoro však služby Fresh Kills mesto opäť potrebovalo. Útoky z jedenásteho septembra 2001 zanechali tisíce mŕtvych a obrovskú kopu sutín, ktoré kedysi boli majestátnymi Dvojičkami. Asi tretina všetkých sutín bola privezená do Fresh Kills a uložená na špeciálne vyhradenú plochu. Materiálom následne dôkladne prechádzali rôzni forenzní experti.
Podarilo sa im nájsť 4257 rôznych telesných pozostatkov, avšak z nich identifikovali len 300 osôb. Okrem toho zachytili vyše 1600 osobných predmetov. Asi tisícka tiel obetí útokov z jedenásteho septembra sa dodnes nenašla a je isté, že veľká časť z nich sa stále nachádza vo Fresh Kills. Samozrejme, pozostalí nemajú veľkú radosť z toho, že pozostatky ich blízkych ležia kdesi na skládke…
Najväčšia z najväčších
„Čo vyhodíš do koša vo Vegas, zostane vo Vegas.“ Tak by sa dala upraviť známa fráza. V blízkosti Mesta hriechu sa totiž nachádza absolútne najväčšia skládka odpadu na svete. Apex Regional je so svojimi deviatimi štvorcovými kilometrami dvakrát taká veľká ako najväčší konkurent.
Apex Regional uviedli do prevádzky v roku 1993 a za tri desaťročia na nej umiestnili až 45,4 milióna ton odpadu. Denne prijme až 9- až 15-tisíc ton a odpadky sa týčia až do výšky 150 metrov. Súčasný plán počíta s tým, že najväčšia skládka odpadu na svete bude v prevádzke až do roku 2275.
Táto skládka zbiera odpad len z oblasti Las Vegas a okolie. Apex Regional je tak dôkazom toho, že hlavné mesto zábavy sa skutočne nijako neobmedzuje a hedonizmus jeho návštevníkov a obyvateľov predstavuje veľkú ekologickú záťaž.
Túto výzvu však nikto neberie na ľahkú váhu. Vegas je domovom najväčšieho recyklačného strediska v Severnej Amerike. V samotnej skládke Apex Regional sa časť obsahu spaľuje pri výrobe elektriny. Týmto spôsobom sa vytvorí dosť energie pre asi 11-tisíc domácností.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane