Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Cirkvi na Slovensku by si mali prilepšiť. Vláda im chce prispieť milióny

Takto sa má zmeniť ich financovanie.


Cirkevné organizácie na Slovensku už dlhodobo dostávajú podporu od štátu. Ministerstvo kultúry predložilo návrh zákona, ktorý má zmeniť spôsob ich financovania.

Podľa nového návrhu by mali získať ďalšie milióny eur. Ministerstvo kultúry SR predložilo novelu zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností na medzirezortné pripomienkovanie. Nové pravidlá by mohli výrazne zvýšiť financovanie cirkví, píše portál oPeniazoch.

Novelou zákona sa zjednoduší výpočet príspevku štátu pre cirkvi a zabezpečí sa lepšia predvídateľnosť a transparentnosť. Výpočet výšky príspevku štátu sa navrhuje naviazať na mieru rastu minimálnej mzdy. Predkladaný návrh počíta aj s jednorazovým navýšením príspevku v roku 2025, ktorý odráža prudký nárast minimálnej mzdy v porovnaní s rastom príspevku štátu od roku 2019,“ píše sa v predkladacej správe.

Jednotlivé cirkvi získavajú od štátu finančné príspevky, z ktorých až 97 percent využívajú na platy. Z tejto sumy však dokážu pokryť iba minimálnu mzdu svojich zamestnancov, najmä duchovných. V roku 2023 bola priemerná mzda duchovného z príspevku štátu 763 eur.

Kultová komédia Diabol nosí Pradu sa dočká druhého dielu. Vráti sa pôvodné herecké obsadenie?

Odporúčame prečítať:

Kultová komédia Diabol nosí Pradu sa dočká druhého dielu. Vráti sa pôvodné herecké obsadenie?

Výška príspevku od štátu závisí aj od počtu veriacich, ktorý je zistený podľa oficiálneho sčítania. Návrh zákona upresňuje, ako sa bude meniť výška príspevku štátu v závislosti od zmien počtu veriacich konkrétnej cirkvi. Ak bude novela schválená, nadobudne účinnosť 1. januára 2025.

Shutterstock

Prijatie navrhovaného zákona by zvýšilo výdavky štátu na financovanie cirkví o milióny eur. Na rok 2025 sa predpokladá príspevok vo výške 69,6 milióna eur, čo predstavuje zvýšenie o 15 percent, resp. o viac ako 9,3 milióna eur v porovnaní so súčasnou legislatívou.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.