Číselné údaje, pri ktorých tvoj mozog vypína práve v tej najnevhodnejšej chvíli

Keď si zmeníš PIN kód zo štyroch núl na štyri jednotky a premýšľaš, v akom poradí ich máš zadať.

Zdroj: Shutterstock

Poznáš situáciu, keď ti na niekoľko sekúnd zamrzne mozog? Keď sa potenciálna odpoveď zmení na čiernočiernu tmu a chvíľku v nej tápaš? Špecialitou takéhoto krátkodobého výpadku sú najmä číselné údaje, ktoré máš doživotne vryté v pamäti, ale v určitých okamihoch si na ne nedokážeš spomenúť. Určite sa ti stalo, že si prišiel k bankomatu, chcel si zadať PIN kód a vtom si zamrzol. Odrazu si si nevedel spomenúť na takú banalitu. Podobných situácií je oveľa viac, a preto sme ich zhrnuli do tohto článku.

Výročie

Oneskorená reakcia alebo čistá zábudlivosť sa spája s dátumom výročia hlavne s mužskou časťou populácie. Samozrejme, nemôžeme krivdiť ani dámam, ktoré si narýchlo nevedia spomenúť, kedy s partnerom vlastne oslavujú deň D. Vtedy predstavy o romantických chvíľach vo dvojici vystriedajú myšlienky na vraždu. Ako môže niekto zabudnúť na taký dôležitý dátum?! Slávnostne prestretý stôl pre dvoch sa mení na najnebezpečnejšie miesto na svete. A panvica, ktorej obsah mal skončiť na tanieri, letí priamo do tvojej hlavy…

Shutterstock

Dátum narodenia

No ktorý blbec by si už len nevedel spomenúť na dátum svojho narodenia? Tak napríklad ty v momente, keď od teba tento údaj niekto vyžaduje. Kvapky potu potom padajú na tlačivo, do ktorého máš uviesť presný deň, mesiac a rok svojho príchodu na svet. Ak nepíšeš, ale podávaš informáciu ústne, dostaví sa trápny moment „ohlušujúceho ticha“. Tvoje pársekundové trápenie má šťastný koniec – spomenieš si a s víťazoslávnym úsmevom na perách sa vrhneš na ďalšiu otázku vyžadujúcu číselnú odpoveď.

V horšej situácii sa ocitneš, keď z útrob svojej pamäti potrebuješ vyloviť dátum narodenia tvojich príbuzných či partnera. Deň, keď prišiel na svet otca koňa brata syn, je nenávratne stratený v hlbinách tvojej pamäti a nájsť ti ho pomôže napríklad chodiaca kronika tvojej rodiny.

Aktuálny rok

Aj keď to možno vyznie ako najväčšia hlúposť na svete, určiť správny rok môže byť sem-tam problém. Nájsť odpoveď na otázku, v ktorom roku vlastne žiješ (či dokonca, v ktorom storočí), je zaťažkávajúcou úlohou obzvlášť na prelome posledného a prvého kalendárneho mesiaca. S príchodom januára sa cítiš akosi „vymleto“ a s tým pocitom sa stotožňuje aj tvoja hlava. Staré známe heslo „ako na Nový rok, tak po celý rok“ ti len dokazuje, že si stratený hneď na začiatku a zmätenosť ťa bude sprevádzať zvyšných 364 dní.

Shutterstock

Aktuálny dátum

Nevedieť aktuálny dátum – aj na to treba odborníka. Ale neboj sa, pretože takých odborníkov ako ty behajú po svete stovky. Dátum sa predsa mení každý deň, tak načo si ho máš stále pamätať. Poctivo ignoruješ dátumový údaj na displeji tvojho mobilu, tabletu či na inom technickom pomocníkovi.

Aj keď ho vidíš tridsaťkrát za deň, nezapamätáš si ho ani raz. Koniec-koncov, každý deň sa nájde nejaký dobrodinec, ktorý ti dátum prezradí. Tvojím záchrancom a vysloboditeľom z nevedomosti je raz pracovník pošty, inokedy pani v banke, ktorí za teba dátum ochotne doplnia.

Čas

Tak tento stav dočasného výpadku poznajú tí, ktorí sú verní klasike v podobe analógových (rozumej ručičkových) hodiniek. Určiť čas na takomto type hodiniek je niekedy fuška. Doblba pozeráš na ciferník, ktorý ti na niekoľko sekúnd nedáva zmysel.

Stav „neschopnosti určiť presný čas“ prichádza väčšinou s otázkou: „Prosím Vás, vedeli by ste mi povedať, koľko je hodín?“ Vtedy stuhneš, mozog zamrzne a ústa si idú svoje. „Moment… ehm… je osem aj dve štvrte.“ Vzápätí by si si za takú skvelú odpoveď jednu struhol, ale čo si raz vyslovil, už späť nevrátiš. Preto aspoň tajne dúfaš, že ten, kto sa ťa pýta, je nedoslýchavý.

PIN kód

Zadať správny PIN kód je tvoja osobná skúška odvahy. Vieš, že máš tri pokusy, a tušíš, že to zase pokafreš. Riziko, že pohoríš, sa zvyšuje vždy, keď sa rozhodneš pre zmenu. Máš predsa naviac ako si pamätať štyri nuly či štyri jednotky a nezáleží na tom, či ide o SIM kartu, alebo o bankomatovú.

S výrazom neohrozeného mača zadávaš novú číselnú kombináciu a veľké očakávanie sa zmení na veľké fiasko. PIN kód si neuhádol, ale ešte zostávajú dva pokusy. No a keď zlyhajú aj tie, zaprisaháš sa vyvarovať sa experimentom a navždy zostať pri overenom štvorčíslí.

Shutterstock

Telefónne čísla

Niekedy si v koncoch už na začiatku. Najmä, keď máš z hlavy vysúkať telefónne číslo. Raz je zabijakom spomenúť si na to tvoje, inokedy na partnerove alebo na telefónne číslo rodinného príslušníka. Za bežných okolností by si ich, samozrejme, dokázal odrecitovať zozadu dopredu. V momente, keď si súrne potrebuješ spomenúť, len tápaš.

Spájaš číselné kombinácie a v duchu sa utešuješ, že takto by to snáď mohlo byť správne. To, či si sa naozaj trafil, si overíš, až keď sa po zvuku vytáčania ozve hlas… a buď patrí tomu, komu si sa chcel dovolať, alebo nejakému protinožcovi z druhej strany zemegule.

Nákup

Sčítanie, odčítanie, malá a veľká násobilka vedia narobiť obrovské problémy. Keď sa ti tvoja matematikárka vyhrážala, že počty musíš vedieť aj o polnoci, zrejme nevzala do úvahy aj situáciu v obchode. Keď narýchlo potrebuješ zrátať nákup a zistiť, či ti predajú všetko za to, čo máš v peňaženke, zrejme sa ti to tak ľahko nepodarí.

Na jednoduchú matematiku tvoja hlava akosi nereaguje a čím viac sa snažíš, tým menej ti to myslí. Ak máš poruke mobil, si zachránený. Pokiaľ telefón nepatrí medzi tvoju povinnú výbavu, výsledok tvojho rátania sa dozvieš pri pokladni.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
23
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Dokážeš priradiť správne farby k logám známych značiek?


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME