Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Dnešní ľudia veľmi často prokrastinujú pozerávaním filmov a seriálov. Že ich je na nete požehnane, o tom niet pochýb. Sem-tam sa ale objaví niečo, čo vás úplne pohltí a jeden takýto seriál je aj Black Mirror z dielne britského Channel 4. Aké by to bolo prehrávať si spomienky, či zablokovať človeka, ktorého nechcete vidieť? Tento seriál je zasadený do blízkej budúcnosti nás všetkých a po dopozeraní každej časti vo vás vyvolá zmiešané pocity, núti vás zamyslieť sa nad prudkým rozvojom technológií, nad morálkou a konceptom dnešného sveta.

Veľké posolstvo z prvej epizódy tretej série ,,Nosedive“ sa čoskoro v Číne stane realitou. Pokrivený život na sociálnych sieťach a túžba po pozornosti dovádza ľudí ku klamstvám a pretvárke. Dôležitý je počet followerov a lajkov. V tomto duchu sa nesie aj epizóda, kde sa ľudia hodnotia na internete a váš život ovplyvňuje vaša popularita. Lacie je mladá žena, ktorá sa drží v strednej vrstve, no jej túžba po vyššom čísle ju nakoniec zruinuje. Toto číslo rozhoduje o tom, kde budete bývať, či vám schvália hypotéku, s kým sa kamarátite a za sprosté slovo, či iný názor máte body dole. Ochranka na vás viac nepoužije násilie, stačí sa posunúť v bodovaní o čosi nižšie a hneď sa z toho psychicky zrútite.

V roku 2013 manažéri spoločnosti Ant Financial vytvorili nový produkt a to Zhima Credit, ktorý hodnotí a zbiera informácie od ľudí v spojení s Alipay, čo je vlastne hlavnou formou mobilných platieb v Číne. Národná banka Číny, regulátor centrálneho bankovníctva v krajine, vedie záznamy o miliónoch spotrebiteľov, ale často obsahujú len malé alebo žiadne informácie. Spoločnosť využíva hlavne platobné záznamy a tie majú nevyčísliteľnú hodnotu pre všetky banky, či finančné úrady a tak rozhodnutie o tom, či dostanete účet, hypotéku alebo nie, sa stalo otázkou pár minút. V bodovacom systéme je 350 bodov najmenej a 950 najviac. Váš počet závisí od toho, či platíte načas účty, čo nakupujete a ako vás hodnotia iní ľudia alebo či sa nevyhýbate pokutám. Spoločnosť spolupracuje s vládou a tak sa dobrovoľná registrácia nevyplatila vyše miliónu odhalených neplatičov, ktorí boli súdne potrestaní.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/black-mirror-JIfcNVDifyPyo)

Čínska vláda chce do roku 2020 vytvoriť ,,sociálny bodovací systém občanov“, ktorý by zaznamenával verejné ale aj súkromné informácie, ktoré dennodenne vešiame na internet. Avšak tu by sa už dalo polemizovať o tom, či nejde o menšiu/väčšiu diktatúru a šikanu. Len si predstavte, že čísla pôjdu hore za dobré skutky ako darovanie krvi, triedenie odpadu, či charitatívnu pomoc. Čo s ľuďmi, ktorí internet nemajú alebo nechcú byť obmedzovaní výdobytkom tejto doby, nevedno. Tí ,,zlí“ ľudia, ktorí rušia rezervácie, postujú nevhodné komentáre či sledujú niečo nevhodné, pôjdu s bodmi dole. Za to však môžu byť obmedzení v cestovaní, nebudú môcť ísť do každej reštaurácie alebo im dokonca spomalia internet. Za kladné bodíky môžete čakať lacnejšiu dopravu, free vstupy do posilňovne a aj kratší čas čakania v nemocnici. Neuveriteľné sa stáva skutočnosťou.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/black-mirror-sKJM074YD9s1G)

Rodičia by mali blbé pripomienky, keby tvoja nastávajúca bola len podpriemernou dvojkou, však? A vieš čo by ťa stálo udržiavanie si svojej vysokej päťky? Tvoj život by bol len o tom, koľko ľudí ti lajkne fotku, kde a ako sa dnes vyfotíš a kam by si zajtra mohol vycestovať, tak aby si získal pár nových followerov. No tak počkať, nie je ti to povedomé?! Hon za vysokým číslom doviedol Lacie k ,,spoločenskej samovražde“. Pretvarovanie sa, falošné úsmevy, neustály tlak a povrchnosť je niečo, čo zažíva už kopa z nás, no na druhej strane byť odsudzovaný za ,,nízke číslo“ a neschopnosť  viesť normálny život by viedlo k zvýšeniu depresií, kriminalite a samovraždám. Kedy tento trend dorazí až k nám? Tak skoro to určite nebude, no túto epizódu si na výstrahu pozrite radšej všetci.

Zdroj: ladbible.com/wired.com
Titulná fotka: shutterstock.com


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť