Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Tiež máš problémy s ranným vstávaním a počas dňa sa cítiš neustále unavený a bez energie? Možno je problém v tvojich každodenných zvykoch, ktoré už často ani nevnímaš. Doktor Karan Raj nahral na sociálnu sieť TikTok zaujímavé video, v ktorom rozobral tri základné chyby, ktorých sa ľudia najčastejšie po prebudení dopúšťajú.

Odkladanie vstávania

Tou prvou je, že keď nám začne zvoniť budík na mobile, veľmi často ho len stíšime alebo odložíme, a tak sa ozve o päť či desať minút. Robíme to skrátka preto, aby sme si dopriali ešte pár minút slastného spánku. Podľa Raja to ale rozhodne nie je dobré. „Presviedčate tým telo, že vstupujete do ďalšieho spánkového cyklu,“ prezradil. „Tým pádom sa uvoľnia hormóny, ktoré spôsobia väčšiu ospalosť.“

@dr.karanr

Do you do this? #morningroutine #schoolwithdrkaran #learnontiktok #sleep #coffee

♬ Runaway by Kanye Piano – Henry Cantu

Raj upozorňuje, že aj keď sa nám podarí vytrepať sa z postele, hormóny zodpovedné za spánok ostanú v našom tele ešte dobré štyri hodiny. Niet preto divu, že sa cítime unavení!

Kontrola mobilu

Druhou častou chybou je, že hneď po prebudení siahame po svojom mobile a pripájame sa na internet a kontrolujeme nové správy. „Keď sa zobudíte, váš mozog postupne zvyšuje vašu ostražitosť,“ povedal Raj. „Prechádza z mozgových vĺn delta cez thétu až po alfu.“ Tým, že po prebudení okamžite siahame po mobile, preskočíme mozgové vlny théta a alfa, čo má za následok väčšiu únavu.

Shutterstock

Ranná káva

Tretí bod sa týka niečoho, bez čoho si mnohí z nás nedokážu začiatok dňa predstaviť: kvalitnej rannej kávy. Podľa Raja je síce tento zvyk rozšírený, ale nie je príliš prospešný. Teda, aby sme boli presní, nie je dobré dať si kávu okamžite po prebudení.

Raj tvrdí, že najvyššie množstvo kortizolu, ktorý nás postupne prebúdza, sa vyprodukuje medzi ôsmou a deviatou hodinou ráno. To znamená, že ak budeš piť kávu v tomto čase, nezískaš z jej stimulačného účinku maximum. „Namiesto toho pitie kávy odložte na moment, keď vám kortizol klesne,“ radí Raj.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť