Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Cítiš sa stále unavený a bez energie? Môže ísť o príznak vážneho ochorenia

Radšej nezanedbaj tento signál.


Máš pocit neustálej únavy a ospalosti? Podľa odborníkov by si tento príznak nemal brať na ľahkú váhu. Môže totiž poukazovať na vážne zdravotné problémy vrátane ochorenia mozgu, ako je demencia.

Osoby, ktoré sú počas dňa ospalé alebo im chýba nadšenie pre rôzne činnosti kvôli problémom so spánkom, môžu mať väčšiu pravdepodobnosť rozvoja motoricko-kognitívneho rizikového syndrómu (MCR), ktorý môže viesť k demencii. Toto zistenie vyplýva z výskumu publikovaného v odbornom časopise Neurology.

Ľudia so syndrómom uvádzajú problémy s pamäťou. Ide o stav, ktorý môže viesť k rozvoju demencie. Výskum ukázal, že ľudia s nadmernou ospalosťou počas dňa a nedostatkom nadšenia pre plnenie úloh mali väčšiu pravdepodobnosť rozvoja tohto syndrómu v porovnaní s tými, ktorí nemali problémy so spánkom.

Ospalosť a málo energie

„Naše zistenia zdôrazňujú potrebu skríningového vyšetrenia na problémy so spánkom,“ povedala autorka štúdie Dr. Victoire Leroy z Albert Einstein College of Medicine v Bronxe. „Ľudia môžu získať pomoc pri riešení problémov so spánkom a tým zabrániť kognitívnemu poklesu v neskoršom veku,“ vysvetlila.

Shutterstock

Do štúdie bolo zapojených 445 ľudí s priemerným vekom 76 rokov, ktorí nemali demenciu. Na začiatku štúdie účastníci vyplnili dotazníky o spánku. Pýtali sa na problémy s pamäťou a rýchlosť ich chôdze bola testovaná na bežeckom páse na začiatku štúdie a následne raz ročne po dobu troch rokov.

Z celkového počtu 445 účastníkov 177 spĺňalo kritériá pre zlý spánok a 268 pre dobrý spánok. Na začiatku štúdie malo 42 ľudí motoricko-kognitívny rizikový syndróm. Ďalších 36 ľudí si tento syndróm vyvinulo počas štúdie.

Odborníci odporúčajú tiež ako prevenciu proti tomuto syndrómu a neskôr rozvoju demencie pravidelný pohyb, vyváženú stravu a kvalitný spánok. Tieto jednoduché návyky môžu výrazne prispieť k zlepšeniu zdravia mozgu a zníženiu rizika kognitívnych porúch.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyťaž z jesene maximum a využi zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa nudiť nebudeš


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.