Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Profimedia

Členovia sekty Davidiánov skončili v plameňoch. Obliehanie ich sídla sa vrylo do histórie

51 dní vyvrcholilo krvavým útokom.

Obliehanie sídla sekty Davidiánov v blízkosti texaského mestečka Waco, ktorých viedol samozvaný prorok David Koresh, dodnes patrí k najkontroverznejším a najtragickejším udalostiam americkej histórie.

Zásah Štátneho úradu pre alkohol, tabak a zbrane (ATF), FBI a Národnej gardy odštartoval dlhé, 51-dňové vyjednávanie, aby Koresh dovolil svojim stúpencom opustiť sídlo. Na konci bolo mnoho vyhasnutých ľudských životov.

Prorok praktikujúci mnohoženstvo

David Koresh sa narodil ako Vernon Wayne Howell v roku 1959. Pochádzal z dysfunkčnej rodiny a problémy mal aj v škole. Neskôr sa pridal k náboženskému združeniu Adventistov Siedmeho dňa. Od nich sa následne presunul k sekte Davidiánov, ktorá vznikla odštiepením Adventistov.

V roku 1988 sa stal jej vodcom a zmenil si meno na David Koresh. Vyhlásil, že je očakávaným mesiášom, ktorý bol vyvolený samotným Bohom. So svojimi nasledovníkmi žil na ranči nazývanom Mount Carmel v blízkosti texaského mesta Waco.

David Koresh, kult, sekta, americká história, tragédia, Davidiáni
Profimedia

Pre všetkých mužov platil prísny celibát s výnimkou Koresha. Ten si ženy vzal za svoje „manželky“. Tvrdil, že Boh mu prikázal, aby s týmito ženami splodil deti, ktoré by po Apokalypse obnovili ľudstvo. Odhaduje sa, že bol otcom minimálne trinástich detí.

Okrem toho ho ale obviňovali aj z pedofílie, pohlavného zneužívania detí a znásilnenia. Koresh na svojom ranči zhromažďoval veľké množstvo zbraní, čo prilákalo pozornosť úradov. 27. februára 1993 tiež v novinách Waco Tribune-Herald vyšiel článok „Hriešny mesiáš“, ktorý priniesol obvinenia z toho, že Koresh sa k deťom vo svojej sekte správa násilne, dopustil sa znásilnenia a praktikuje mnohoženstvo. Podľa článku mal mať až 140 žien, z ktorých niektoré mali len 12 či 13 rokov.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje