Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Členovia sekty Davidiánov skončili v plameňoch. Obliehanie ich sídla sa zapísalo do histórie

51 dní vyvrcholilo krvavým útokom.


Obliehanie sídla sekty Davidiánov v blízkosti texaského mestečka Waco, ktorých viedol samozvaný prorok David Koresh, dodnes patrí k najkontroverznejším a najtragickejším udalostiam americkej histórie.

Zásah Štátneho úradu pre alkohol, tabak a zbrane (ATF), FBI a Národnej gardy odštartoval dlhé, 51-dňové vyjednávanie, aby Koresh dovolil svojim stúpencom opustiť sídlo. Na konci bolo mnoho vyhasnutých ľudských životov.

Prorok praktikujúci mnohoženstvo

David Koresh sa narodil ako Vernon Wayne Howell v roku 1959. Pochádzal z dysfunkčnej rodiny a problémy mal aj v škole. Neskôr sa pridal k náboženskému združeniu Adventistov Siedmeho dňa. Od nich sa následne presunul k sekte Davidiánov, ktorá vznikla odštiepením Adventistov.

McLennan County Sheriff’s Office/Wikipedia

V roku 1988 sa stal jej vodcom a zmenil si meno na David Koresh. Vyhlásil, že je očakávaným mesiášom, ktorý bol vyvolený samotným Bohom. So svojimi nasledovníkmi žil na ranči nazývanom Mount Carmel v blízkosti texaského mesta Waco.

Pre všetkých mužov platil prísny celibát s výnimkou Koresha. Ten si ženy vzal za svoje „manželky“. Tvrdil, že Boh mu prikázal, aby s týmito ženami splodil deti, ktoré by po Apokalypse obnovili ľudstvo. Odhaduje sa, že bol otcom minimálne trinástich detí.

Okrem toho ho ale obviňovali aj z pedofílie, pohlavného zneužívania detí a znásilnenia. Koresh na svojom ranči zhromažďoval veľké množstvo zbraní, čo prilákalo pozornosť úradov. 27. februára 1993 tiež v novinách Waco Tribune-Herald vyšiel článok „Hriešny mesiáš“, ktorý priniesol obvinenia z toho, že Koresh sa k deťom vo svojej sekte správa násilne, dopustil sa znásilnenia a praktikuje mnohoženstvo. Podľa článku mal mať až 140 žien, z ktorých niektoré mali len 12 či 13 rokov.

Profimedia

Razia, ktorá prerástla v prestrelku

Všetky tieto obvinenia spojené s nelegálnym zhromažďovaním zbraní viedli úrad ATF k tomu, aby si na Koresha posvietil bližšie. V rámci akcie „Showtime“, naplánovanej na 28. februára 1993, malo dôjsť k razii v sídle sekty. Zúčastnili sa ho nielen vyzbrojení agenti, ale aj novinárske štáby.

Agenti chceli Koresha pôvodne prekvapiť, lenže to sa nepodarilo. Jeden novinár sa totiž pri ceste do Waco spýtal na cestu poštára. A ten bol zhodou okolností švagrom Davida Koresha, ktorému okamžite odovzdal informáciu, že sa chystá razia. Agenti ATF sa síce dozvedeli, že boli prezradení, rozhodli sa však pokračovať v pláne.

Keď dorazili na Mount Carmel, začali po rebríkoch liezť na strechu komplexu. Lenže o 9:45 padol prvý výstrel, ktorý odštartoval dlhú prestrelku. O tom, kto ju začal, sa dodnes vedú spory. Agenti tvrdili, že páliť začali členovia sekty, tí zase obvinili agentov.

Profimedia

Po približne dvoch hodinách sa konečne prestalo strieľať. Výsledkom boli štyria mŕtvi agenti, devätnásť zranených a päť mŕtvych Davidiánov. Pomerne vážne zranenie utrpel aj Koresh, guľka ho zasiahla do ľavého boku a do ruky. Stratil dosť veľa krvi, ale podľa všetkého nešlo o smrteľné zranenie.

Obliehanie začína

Agenti nadviazali s Koreshom kontakt a žiadali ho, aby sa vzdal. Odmietol. Do prípadu sa vložila FBI pod velením Richarda Rogersa. Do akcie boli povolaní aj špičkoví vyjednávači na čele s Garym Noesnerom. Tí sa snažili Koresha presvedčiť, nech ľuďom na ranči dovolí odísť.

Mohlo by ťa zaujímať:

Mrazivý príbeh sekty Nebeská brána. Jej členovia verili, že sa samovraždou teleportujú na vesmírnu loď

Poskytli mu tiež videokameru, aby na ňu mohol natočiť svoje vyjadrenie. Na záberoch môžeme vidieť sediaceho Koresha s ranou na boku, ktorý predstavuje členov svojej rodiny: jednu z manželiek a dve deti.

„Nemôžete sem len tak prísť a začať strieľať,“ povedal. „Je mi ľúto, že niektorí z vás boli zranení, ale musím brániť svojich ľudí“. Nakrútil tiež výpovede niekoľkých ďalších členov sekty. Tí sa vyjadrili v tom zmysle, že sa rozhodli na statku zotrvať dobrovoľne. „Predtým, než nás odsúdite, pozrite sa, či sú vaše životy tiež bez chyby,“ povedala na kameru jedna z členiek kultu.

Profimedia

Spočiatku sa zdalo, že vyjednávania sú na dobrej ceste. Koresh súhlasil, že členov sekty nechá odísť, ak mu umožnia vyjadriť sa pre národnú rozhlasovú stanicu. To sa aj stalo a agenti pred Mount Carmel pristavili autobusy, aby členov sekty odviezli. Zdalo sa, že dráma je na konci. Lenže Koresh nečakane odmietol. Vyhlásil, že sa mu zjavil Boh a prikázal mu, aby on a jeho verní ostali v budove.

Vyjednávania viaznu

Aj napriek tomu sa vyjednávačom horko-ťažko podarilo dohodnúť prepustenie devätnástich detí (najmladšie malo päť mesiacov, najstaršie dvanásť rokov). Vyjednávania pokračovali. „David, máte byť spasiteľ. Vyveďte svojich ľudí von,“ žiadali sektára agenti. Koresh odpovedal v tom zmysle, že nikoho neväzní a kto chce, môže slobodne odísť. Agenti o tom ale silno pochybovali.

V samotnej FBI sa vytvorili dva tábory. Jeden začal byť nespokojný s tým, že vyjednávanie zdanlivo nikam nevedie. Razil cestu, aby sa proti Davidiánom použili nátlakové metódy. Druhý tábor, Gary Noesner a ďalší vyjednávači nesúhlasili, podľa nich bolo nutné pokračovať v komunikácii s Koreshom a presvedčiť ho, aby sa vzdal.

Profimedia

Napokon sa ale rozhodlo o použití agresívnejších metód. Agenti do okien namierili silné reflektory a z reproduktorov púšťali členom sekty najrôznejšie nepríjemné zvuky (výkriky, štartovanie lietadiel, nárek umierajúcich zvierat), odstrihli ich tiež od vody a elektriny. Cieľom bolo, aby Davidiáni nemohli zaspať alebo si oddýchnuť.

Práve tieto techniky mali spôsobiť, že to psychicky nevydržia a vyjdú von. Odborníci na sekty ale už vtedy upozorňovali, že táto predstava je mylná. Podľa nich činy FBI v členoch sekty len utvrdzovali pocit výnimočnosti a toho, že nastal koniec sveta, ktorý je testom ich viery. Varovali, že ak sa bude takto pokračovať ďalej, výsledok môže byť tragický.

Profimedia

Útok na sídlo

FBI na tieto upozornenia nereagovala, ale jej taktika neprinášala žiadny výsledok. Agenti sa opäť pokúšali s Koreshom dohodnúť, ale zdalo sa, že je to nemožné. Sektár vyhlásil, že je novým Ježišom Kristom a Boh mu prikázal, aby Mount Carmel nikdy neopustil. Po dlhých 50 dňoch napokon FBI došla trpezlivosť.

Agenti štátnej zástupkyni Janet Reno predali správu, v ktorej tvrdili, že bez aktívnej intervencie hrozí, že Davidiáni spáchajú samovraždu. Dodali tiež, že za múrmi Mount Carmel s najväčšou pravdepodobnosťou dochádza k pohlavnému zneužívaniu a týraniu detí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Bizarné a šialené sekty, ktoré majú na svedomí životy nevinných ľudí

Reno teda súhlasila s priamym útokom na sídlo sekty, ktorý odobril aj prezident Bill Clinton. Skoro ráno 19. apríla, na 51 deň obliehania, sa agenti telefonicky spojili s Koreshom a oznámili mu, že ak sa okamžite nevzdá, podniknú útok na budovu. Davidiáni nereagovali a k Mount Carmel sa začali blížiť tanky a obrnené vozidlá, ktoré vypúšťali slzný plyn. Na útoku sa podieľali aj vojaci s palnými zbraňami.

Profimedia

Počas útoku vznikol v sídle požiar. O tomto fakte sa tiež viedli dlhé spory. FBI tvrdila, že ho založili členovia sekty, tí, ktorí prežili, ale vyhlasovali, že požiar vznikol v súvislosti s útokom vojakov. Nech je, ako chce, oheň sa začal rýchlo šíriť. Nasledovalo niekoľko výbuchov, sídlo sa začalo rúcať.

Utiecť sa podarilo len deviatim Davidiánom. Zvyšok sa pokúšal z budovy dostať až v poslednej chvíli, ale kvôli troskám a útočiacim vojakom sa im to nepodarilo.

V celom komplexe zahynulo 76 ľudí, vrátane 21 detí a dvoch tehotných žien. Samotný statok ostal spálený na popol. David Koresh podľa neskoršieho vyšetrovania spáchal samovraždu za pomoci Stevea Schneidera, jedného z členov sekty.

Profimedia

Súdny proces a kritika zásahu

Obliehanie a samotný útok na sídlo Davidiánov boli podrobené obrovskej kritike. Podľa mnohých analytikov a novinárov išlo po všetkých stránkach o zbabranú akciu, ktorá sa skončila tragédiou úplne zbytočne. Davidiáni, ktorí prežili, obvinili FBI a Národnú gardu z toho, že to boli práve oni, kto 28. februára začal paľbu.

Vinili ich tiež z toho, že založili požiar v sídle, že svojou akciou a streľbou znemožňovali Davidiánom utiecť a v zásade ich tak odsúdili na trest smrti. Obvinenia posudzovali súdy a aj Kongres Spojených štátov.

Na základe preskúmania dôkazov ale uznal, že FBI aj Národná garda konali správne a podľa predpisov. Viacerí členovia sekty, ktorí sa zachránili, boli odsúdení na 40-ročné väzenie. Na mieste zásahu dnes stojí pamätník členom sekty, ktorí 19. apríla zahynuli, a malá drevená kaplnka.

Federal Bureau of investigation/Wikipedia

Námet na dokumenty aj seriály

Obliehanie vo Waco sa stalo predmetom analýz, článkov, kníh, dokumentov, filmov aj seriálov. V roku 1997 vznikol oceňovaný dokumentárny film Waco: The Rules of Engagement, ktorý si odniesol aj nomináciu na Oscara. Medzi ďalšie dokumenty patria The Assault on Waco či Waco: A New Revelation.

Prvý celovečerný film na túto tému sa začal nakrúcať už počas obliehania a nesie názov In the Line of Duty: Ambush in Waco. Davida Koresha si zahral Tim Daly. V roku 2018 si odbila premiéru aj výborná miniséria Waco. Koresha v nej stvárnil Taylor Kitsch, Michael Shannon si zahral vyjednávača Garyho Noesnera.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť