Ak si milovníkom filmov a najmä filmových klasík, tak si na správnom mieste. V tomto článku sa totiž pozrieme na niekoľko konšpirácií z filmového sveta, ktoré ti môžu zmeniť pohľad na jednotlivé kultové snímky. Pulp Fiction, Návrat do budúcnosti, Tom a Jerry a Toy Story. Skôr, než si prečítaš tento článok, uisti sa, že si všetky spomenuté filmy videl/a, lebo budeme „spoilovať“.
Duša vymenená za úspech a postavenie?
Čo obsahoval kufrík v legendárnom filme Pulp Fiction a prečo ani po rokoch naň nemáme jasnú odpoveď? Quentin Tarantino povedal, že je v ňom to, čo chce samotný divák. Ani takéto pomerne alibistické a jednoduché riešenie nezabránilo internetovým detektívom a konšpiračným teoretikom vyvodzovať neuveriteľné závery a konšpiračné teórie.
Asi najznámejšou je tá, že v aktovke je duša Marcellusa Wallacea, ktorú predal diablovi výmenou za svoje postavenie a úspech ako gangster. Dôkaz? Jazva na zadnej strane jeho hlavy, ktorá je jasne viditeľná počas väčšiny filmu. Práve tadiaľ mu mala byť „vzatá“ jeho duša. A nielen to, kombinácia na kufríku bola 666 – čiže „diabolské číslo“.
„MacGuffin“, čiže populárny element, po ktorom prahne väčšina postáv, prevzal Tarantino z kultového nezávislého béčkového filmu Kiss Me Deadly (1955). Šlo o adaptáciu brakovej predlohy Mickeyho Spillanea, a hoci obsah záhadnej skrinky tvorili v knihe drogy, vo filme Roberta Aldricha ich nahradil oslepujúci rádioaktívny materiál „great whatsit“.
Ďalšia zaujímavá teória tvrdila, že v kufríku boli diamanty. Vo filme „Reservoir Dogs“ sa lúpež sústreďuje okolo zásielky diamantov, ktoré boli ukradnuté z klenotníctva. V počiatočných fázach písania scenára Quentin Tarantino a Roger Avary zamýšľali, aby kufrík obsahoval práve diamanty z tohto filmu. Táto možnosť však bola rýchlo odmietnutá ako „príliš predvídateľná“ a namiesto toho sa radšej ponechal variant s otvoreným koncom.
Boli Tom a Jerry v skutočnosti priatelia?
Tom a Jerry je najúspešnejší kreslený seriál na svete, ktorý sa nakrúcal v rokoch 1940 až 1967. Dodnes ho milujú nielen deti, ale aj dospelí. Tom je kocúr, ktorý neustále naháňa myšiaka Jerryho. Ten na oplátku vyvádza kocúrovi rôzne neplechy. Čo ak ti povieme, že všetko bolo úplne inak a títo dvaja boli v skutočnosti priateľmi?
Konšpiračná teória tvrdí, že Tom a Jerry sa mali skutočne radi. Obaja však boli rozdielni, a keďže Jerry bol hlodavec, Tom predstieral, že ho nenávidí, aby ho ochránil pred majiteľom domu. Robil to preto, aby si bol jeho pán plne vedomý nenávisti, ktorú k Jerrymu chová, a nenahradil ho inou mačkou, ktorá by naozaj chytila a zabila Jerryho.
Bol film Toy Story 3 o holokauste?
Toy Story je americký animovaný film z roku 1995 od režiséra Johna Lassetera, zároveň ide o prvý film od spoločnosti Pixar. Príbeh sa točí okolo malého chlapca menom Andy, ktorý má vo svojej izbe veľa hračiek. Práve tie tvoria v deji hlavné postavy. Jedna konšpiračná teória však tvrdí, film Toy Story 3 bol napísaný ako paralela k holokaustu.
V treťom filme má Andy už 17 rokov a odchádza na vysokú. Svoje hračky plánuje opustiť, rovnako ako okolité krajiny nechali poľských židov napospas Nemecku pri vzostupe Tretej ríše. Kovboj Woody na stretnutí s ostatnými hračkami diskutuje o ich vlastnej budúcnosti. Podobná scéna sa odohráva aj vo filme Pianista od Romana Polanskeho. Buzz Lightyear navrhne, aby sa nasťahovali do podkrovia. Ak si čítal knihu o Anne Frankovej, vieš, na čo narážame.
Hračky nakoniec skončili v krabiciach na ceste do materskej škôlky Sunnyside Daycare. Hoci toto miesto spočiatku vyzeralo nádejne, ukázalo sa, že ide o hotové peklo. Končili tu nepotrebné hračky, o ktoré už spoločnosť nemala záujem, a deti ich ničili ešte viac. Rovnako sa zaobchádzalo aj so židmi v koncentračných táboroch.
Hračky, ktoré sa stali nepoužiteľnými, boli odhodené medzi odpadky. Odtiaľ putovali na skládku a končili v spaľovni. Pre hlavných hrdinov však príbeh končí šťastným koncom, keďže ich v poslednej chvíli zachránili mimozemšťania z Pizza Express. Možno ide o symboliku Červenej armády.
Dokonalý výpočet alebo pokus o samovraždu?
Doktor Emmet Brown je vo filme Návrat do budúcnosti zároveň blázon a génius v jednej osobe. Podarilo sa mu vynájsť stroj času a spolu s Martym McFlyom sa chystali otestovať špeciálne upravené auto DeLorean DMC-12, ktoré mu malo umožniť nazrieť do minulosti aj budúcnosti. V tom čase urobil Brown nepochopiteľný úkon, keď auto nasmeroval cez diaľkový ovládač presne tam, kde obaja stáli. Hoci šlo zrejme o dokonale vypočítaný plán, vylúčený nie je ani pokus o samovraždu.
Predošlé doktorove pokusy neslávili úspech, a ak by to nevyšlo ani v tomto prípade, znamenalo by to jasnú smrť oboch postáv. Brown si bol vedomý, že ďalší neúspech by zrejme znamenal koniec jeho kariéry, preto chcel možno zomrieť radšej takýmto spôsobom. Ako iste vieš, pokus sa podaril a následne spoly s Martym zažili niekoľko šialených dobrodružstiev.