Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©Shutterstock

Čo by bolo, keby… Svetoznáme stavby, ktoré mohli vyzerať úplne inak

Vďakabohu za Víťazný oblúk, inak by tam stál gigantický slon.

Na svete existujú veci, ktoré sú nám ľuďom na prvý pohľad signifikantné. Jednoznačne medzi ne patria budovy a pamiatky architektúry, napríklad Veľký čínsky múr, Šikmá veža v Pise, Koloseum či most Golden Gate. Predstav si však alternatívnu realitu, v ktorej by tieto pamätné stavby vyzerali inak, ako ich poznáme teraz.

A vieš, čo je fascinujúcejšie? Že ich terajší vzhľad je vlastne iba dielom akejsi náhody a šťastia toho konkrétneho architekta a návrhára, ktorý vyhral možnosť stať sa autorom dnes najznámejších pamiatok sveta. Pozývame ťa na prehliadku alternatívnej reality, v ktorej napríklad opera v Sydney nie je takou, ako si ju predstavuješ dnes.

Biely dom

Washington, D.C. bol len rodiacim sa mestečkom, keď George Washington v roku 1792 vypísal súťaž na návrh budúceho sídla prezidenta USA. Prilákalo to mnoho návrhov od profesionálnych architektov až po amatérov, od vyznávačov extravagantných štýlov až po neoklasicistov.

Nakoniec vyhral návrh architekta írskeho pôvodu Jamesa Hobana vychádzajúci z podoby Leinster House, čo bolo bývalé sídlo vojvodu z Leinsteru v Dubline. Od roku 1922 budova slúžila parlamentu Írskeho slobodného štátu.

V našom alternatívnom vesmíre stojí za pozornosť myšlienka, že s veľkým zápalom sa o výstavbu Bieleho domu (inak, tento názov mu dal až prezident Roosevelt) zaujímal aj neskorší tretí prezident USA Thomas Jefferson. Málokto totiž vie, že bol aj architektom. Vyznával najmä grécku a rímsku starovekú architektúru, pretože podľa neho boli práve tieto počiatočné etniká zakladateľmi štátnej správy.

Po obsadení úradu a nasťahovaní sa do Bieleho domu dal Jefferson pristavať stĺpovú verandu a kupolu, čo súviselo s jeho nadšením pre klasickú európsku architektúru. Ktovie, ako by to vyzeralo, keby mal od začiatku na starosti výstavbu Bieleho domu práve on.

Víťazný oblúk

Keby boli veci inak, jedno z najromantickejších miest Európy by nebolo známe pamätníkom Arc de Triomph, ale stavbou L’elephant Triomphal. Áno, naozaj ten názov obsahuje slovo slon a asi môžeme ďakovať Bohu (a príčetným úradníkom), že návrh architekta Charlesa Ribarta sa neuskutočnil.

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom "pivnom kvíze"

Mohlo by ťa zaujímať:

Miluješ pivo? Dokáž, ako dobre poznáš svoj obľúbený nápoj, v našom „pivnom kvíze“

Súčasný pamätník parížskej metropoly bol inšpirovaný Titovým oblúkom v Ríme a nechal ho postaviť Napoleon Bonaparte po svojom veľkom víťazstve v Slavkove v roku 1805. Avšak, o 45 rokov skôr architekt menom Charles Ribart navrhol šialenejší pamätník – obrovského slona vnútri dutého s komorami, ku ktorým sa dalo dostať točitým stúpajúcim schodiskom.

Zdobená trojposchodová šelma by bola dostatočne veľká na usporiadanie banketov a plesov. Vonku by bola záhrada zavlažovaná cez drenážny systém ukrytý v sloňom chobote. Francúzskych úradníkov to však nezaujalo ani nepobavilo a Ribartov šialený dizajn odmietli.

známe stavby sveta, ktoré mohli vyzerať úplne inak, Arc de Triomph, L'elephant Triomphal
Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.