Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 20.9.2024
sk
Ľuboslav, Ľuboslava
cz
Oleg
Zdroj: ©Shutterstock

Čo by sa stalo, ak by sa Zem prestala na jednu sekundu točiť? Odpoveď je desivá

Jedna sekunda hore-dole. Alebo nie?

Zem – tajuplná existencia žijúca miliardy rokov. Od svojho zrodu pred asi štyri a pol miliardou rokov sa Zem neustále točí. Jednak okolo Slnka a jednak okolo svojej vlastnej osi. Zamyslel si sa niekedy nad tým, čo by sa stalo, keby sa Zem prestala točiť, hoci len na sekundu?

Rotácia Zeme okolo seba samej zabezpečuje striedanie dňa a noci a trvá takmer 24 hodín, presne 23 hodín a 56 minút. Deje sa to milióny rokov a všetci pevne veríme, napriek tomu, akí ľudia sa narodili, aké vynálezy sme objavili a ako ohavne sa k našej domovskej planéte správame, že sa to bude ešte zopár miliónov rokov diať. Predsa len si ale pusťme chrobáčika do hlavy.

Čo by sa stalo s ľuďmi?

„Bola by to katastrofa,“ odpovedal na otázku, čo by sa stalo, keby sa Zem prestala točiť, astrofyzik Neil deGrasse Tyson. Zem sa otáča okolo svojej osi rýchlosťou od 0 km/h na póloch do 1 600 km/h na rovníku, v závislosti od zemepisnej šírky. Na mnohých miestach v Európe sa napríklad točí rýchlosťou okolo 1 180 km/h. My to však nevnímame, pretože sa otáčame spolu s ňou.

Berúc do úvahy ľudí, klímu a všetko, čo pokrýva povrch Zeme, ak by sa naša planéta čo i len na sekundu prestala točiť, následky by boli zničujúce. „Všetci sa pohybujeme so Zemou rýchlosťou 800 míľ za hodinu (1 287,475 km/h) smerom na východ. Ak by sme zastavili Zem a neboli by sme k nej pripútaní bezpečnostným pásom, prevrátili by sme sa a padali by sme rýchlosťou 800 míľ za hodinu smerom na východ. Zabilo by to každého,“ vysvetlil Tyson.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Fascinujúce zmeny

Ak by sa Zem prestala točiť na neurčito, nie len na sekundu, došlo by k niekoľkým úžasným zmenám. Prvou náhlou revolúciou by prešli atmosférické vzorce, t. j. spôsob, akým sa pohybujú vzdušné prúdy, ktoré zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri kontrole zrážok a teplôt.

Ďalším z dôsledkov by mohol byť vznik púští na miestach, kde sú teraz lesy, alebo premena zamrznutých tundier na útulné, obývateľné prostredie. Samozrejme, obrovský a katastrofálny dôsledok by malo zastavenie Zeme na zemské jadro.

Zemské jadro čiastočne pozostáva z roztaveného železa. Ak by sa Zem náhle prestala otáčať, zaniklo by magnetické pole vytvorené magnetickým dipólom, ktorý vzniká rotáciou roztaveného železa v zemskom jadre. Bez takzvaného geomagnetického poľa by tento ochranný štít proti škodlivému žiareniu zo Slnka a kozmického žiarenia zanikol.

zem, vesmír, točenie, rotácia, mesiac, slnko, planéty, ľudstvo
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.