Čo bráni tomu, aby sa Zem prestala točiť?
Naša planéta, ako takmer každá vo vesmíre, sa neustále otáča sama okolo seba. Po otázke, čo by sa stalo, keby sa zastavila, prirodzene prichádzajú na um ďalšie, a to, či sa to v skutočnosti môže stať a prečo sa vlastne Zem ešte neprestala točiť.
Zoberme si iné otáčavé teleso, napríklad kolotoč. Keď ho poriadne roztočíme, bude trvať nejaký čas, kým sa bude otáčať, no nakoniec sa vždy zastaví. Je to preto, lebo počas otáčania naň tlačí vzduch a rovnako aj povrch Zeme. Pôsobenie okolitých síl spôsobuje trenie, a to kolotoč spomaľuje.
Ako je teda možné, že Zem sa točiť neprestáva? Pretože priestor okolo nej je prakticky prázdny. Vo vesmíre sa nevyskytuje vzduch ani iné častice, ktoré by mohli zastaviť tento pohyb. K zastaveniu resp. k spomaleniu otáčanie Zeme by došlo iba vtedy, ak by sa naša planéta zrazila s inou planétou.
Zem v skutočnosti spomaľuje
Zastavenie Zeme je teda veľmi málo pravdepodobné. Čo je však asi menej známym faktom, je, že Zem kvôli Mesiacu postupne spomaľuje svoju rotáciu. Ako vysvetľuje portál The Conversation, strana Zeme privrátená k Mesiacu a odvrátená strana Zeme nie sú dokonalo vyvážené gravitáciou, čo ovplyvňuje ich pohyb. Táto nerovnováha vytvára oceánske prílivy, ktoré spôsobujú, že oceány sa vydúvajú na oboch stranách Zeme.
Počas rotácie Zeme sa výbežky spôsobené prílivom a odlivom pohybujú po zemskom povrchu ako vlna. Tento pohyb pôsobí silou, ktorá ide v opačnom smere, ako je smer rotácie, čím sa postupne spomaľuje rotácia planéty. To spôsobí, že sa dĺžka dňa Zeme zmení približne o jednu sekundu každých 50 000 rokov.
Zatiaľ však môžeme zostať pokojní. Zem sa bude otáčať ešte veľmi dlho. Medzitým sú tu ale určite naliehavejšie problémy, ktoré by sme mali riešiť, kým nebude neskoro. Napríklad taká zmena klímy a jej vplyv na životné prostredie. Pamätajme – Zem nás nepotrebuje, ale my ju áno.