Zem – tajuplná existencia žijúca miliardy rokov. Od svojho zrodu pred asi štyri a pol miliardou rokov sa Zem neustále točí. Jednak okolo Slnka a jednak okolo svojej vlastnej osi. Zamyslel si sa niekedy nad tým, čo by sa stalo, keby sa Zem prestala točiť, hoci len na sekundu?
Rotácia Zeme okolo seba samej zabezpečuje striedanie dňa a noci a trvá takmer 24 hodín, presne 23 hodín a 56 minút. Deje sa to milióny rokov a všetci pevne veríme, napriek tomu, akí ľudia sa narodili, aké vynálezy sme objavili a ako ohavne sa k našej domovskej planéte správame, že sa to bude ešte zopár miliónov rokov diať. Predsa len si ale pusťme chrobáčika do hlavy.
Čo by sa stalo s ľuďmi?
„Bola by to katastrofa,“ odpovedal na otázku, čo by sa stalo, keby sa Zem prestala točiť, astrofyzik Neil deGrasse Tyson. Zem sa otáča okolo svojej osi rýchlosťou od 0 km/h na póloch do 1 600 km/h na rovníku, v závislosti od zemepisnej šírky. Na mnohých miestach v Európe sa napríklad točí rýchlosťou okolo 1 180 km/h. My to však nevnímame, pretože sa otáčame spolu s ňou.
Berúc do úvahy ľudí, klímu a všetko, čo pokrýva povrch Zeme, ak by sa naša planéta čo i len na sekundu prestala točiť, následky by boli zničujúce. „Všetci sa pohybujeme so Zemou rýchlosťou 800 míľ za hodinu (1 287,475 km/h) smerom na východ. Ak by sme zastavili Zem a neboli by sme k nej pripútaní bezpečnostným pásom, prevrátili by sme sa a padali by sme rýchlosťou 800 míľ za hodinu smerom na východ. Zabilo by to každého,“ vysvetlil Tyson.
Fascinujúce zmeny
Ak by sa Zem prestala točiť na neurčito, nie len na sekundu, došlo by k niekoľkým úžasným zmenám. Prvou náhlou revolúciou by prešli atmosférické vzorce, t. j. spôsob, akým sa pohybujú vzdušné prúdy, ktoré zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri kontrole zrážok a teplôt.
Ďalším z dôsledkov by mohol byť vznik púští na miestach, kde sú teraz lesy, alebo premena zamrznutých tundier na útulné, obývateľné prostredie. Samozrejme, obrovský a katastrofálny dôsledok by malo zastavenie Zeme na zemské jadro.
Zemské jadro čiastočne pozostáva z roztaveného železa. Ak by sa Zem náhle prestala otáčať, zaniklo by magnetické pole vytvorené magnetickým dipólom, ktorý vzniká rotáciou roztaveného železa v zemskom jadre. Bez takzvaného geomagnetického poľa by tento ochranný štít proti škodlivému žiareniu zo Slnka a kozmického žiarenia zanikol.
Čo bráni tomu, aby sa Zem prestala točiť?
Naša planéta, ako takmer každá vo vesmíre, sa neustále otáča sama okolo seba. Po otázke, čo by sa stalo, keby sa zastavila, prirodzene prichádzajú na um ďalšie, a to, či sa to v skutočnosti môže stať a prečo sa vlastne Zem ešte neprestala točiť.
Zoberme si iné otáčavé teleso, napríklad kolotoč. Keď ho poriadne roztočíme, bude trvať nejaký čas, kým sa bude otáčať, no nakoniec sa vždy zastaví. Je to preto, lebo počas otáčania naň tlačí vzduch a rovnako aj povrch Zeme. Pôsobenie okolitých síl spôsobuje trenie, a to kolotoč spomaľuje.
Ako je teda možné, že Zem sa točiť neprestáva? Pretože priestor okolo nej je prakticky prázdny. Vo vesmíre sa nevyskytuje vzduch ani iné častice, ktoré by mohli zastaviť tento pohyb. K zastaveniu resp. k spomaleniu otáčanie Zeme by došlo iba vtedy, ak by sa naša planéta zrazila s inou planétou.
Zem v skutočnosti spomaľuje
Zastavenie Zeme je teda veľmi málo pravdepodobné. Čo je však asi menej známym faktom, je, že Zem kvôli Mesiacu postupne spomaľuje svoju rotáciu. Ako vysvetľuje portál The Conversation, strana Zeme privrátená k Mesiacu a odvrátená strana Zeme nie sú dokonalo vyvážené gravitáciou, čo ovplyvňuje ich pohyb. Táto nerovnováha vytvára oceánske prílivy, ktoré spôsobujú, že oceány sa vydúvajú na oboch stranách Zeme.
Počas rotácie Zeme sa výbežky spôsobené prílivom a odlivom pohybujú po zemskom povrchu ako vlna. Tento pohyb pôsobí silou, ktorá ide v opačnom smere, ako je smer rotácie, čím sa postupne spomaľuje rotácia planéty. To spôsobí, že sa dĺžka dňa Zeme zmení približne o jednu sekundu každých 50 000 rokov.
Zatiaľ však môžeme zostať pokojní. Zem sa bude otáčať ešte veľmi dlho. Medzitým sú tu ale určite naliehavejšie problémy, ktoré by sme mali riešiť, kým nebude neskoro. Napríklad taká zmena klímy a jej vplyv na životné prostredie. Pamätajme – Zem nás nepotrebuje, ale my ju áno.