V oceánoch a moriach na nás číha mnoho nástrah. Okrem divokých vĺn a prúdov sú pre nás nebezpečné aj určité vodné živočíchy. Napríklad žraloky, medúzy, ale aj také veľryby.
Veľryby sa, samozrejme, neživia ľuďmi, ale planktónom. Keďže sú obrovské a planktón je, naopak, neskutočne malý, plávajú v oceáne dlhé hodiny s otvorenými ústami, aby sa dostatočne nakŕmili. V takej situácii, ak by si bol pri nej veľmi blízko, by sa mohlo stať, že by ťa veľryba omylom prehltla. Čo by sa potom s tebou stalo?
Video nižšie simuluje situáciu, čo by sa s tebou stalo, keby ťa prehltol vorvaň – druh veľryby. Cez pažerák by si sa dostal až do jeho žalúdka, ktorý je plný tráviacich kyselín. Následne by tieto kyseliny začali rozleptávať tvoje telo a aj keby sa ti nejako podarilo vyhnúť sa kontaktu s nimi, pre nedostatok kyslíka by si sa začal dusiť, píše Refresher.
V roku 2021 zažil podobnú situáciu aj komerčný potápač Michael Packard, aj keď incident mal šťastný koniec. Potápal sa pri pobreží Provincetownu, keď zrazu pocítil bolesť a svet okolo neho potemnel. Uvedomil si, že sa nachádza v zatvorenej tlame veľryby a myslel si, že zomrie. Veľryba ho však vypľula za menej ako minútu, ale Packard mal zo stretnutia s veľrybou poškodené mäkké tkanivá na nohách a vykĺbené koleno, píše NBC Boston. Odborníci tvrdia, že stretnutia podobné Packardovmu sú zriedkavé.